APIE KŪRYBOS IŠLIEKAMĄJĄ VERTĘ

DSCF1743Rugsėjo 29 dieną Zarasų savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė į tradicinį renginį „Prozos  ruduo“, kuris vyko Zarasų ir Dusetų bibliotekose.

Dusetų Kazimiero Būgos bibliotekos skaitytojai, literatų klubo „Atgaiva“ narės ir Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos moksleiviai gausiai susirinko į pirmąją pažintį su   rašytoju, kritiku, filosofu Jaroslavu  Melniku ir vertėju, rašytoju, kritiku Laimantu Jonušiu.

Jaroslavas Melnikas gimė Ukrainoje, baigė Lvovo universiteto filologijos fakultetą ir Maksimo Gorkio literatūros instituto aspirantūrą. Gyvena Vilniuje. Nuo 1989 metų Lietuvos rašytojų sąjungos narys, taip pat Ukrainos rašytojų sąjungos narys. Kelių prozos, filosofijos, kritikos knygų , tarp jų ir išleistų už Lietuvos ribų bei sulaukusių gerų užsienio kritikų  atsiliepimų.

Lietuvoje išleido apsakymų ir apysakų knygas „Rojalio kambarys“ ir „Pasaulio pabaiga“, filosofinių miniatiūrų knygą  „Labai keistas namas“, romanus „Kelias į rojų“, „Tolima erdvė“, „Maša, arba Postfašizmas“, esė – „Paryžiaus dienoraštis“. Publikuoja daug straipsnių  įvairiuose žurnaluose. Rengia spaudai dar vieną knygą.

Jaroslavo Melniko kūriniai pelnė daug apdovanojimų, buvo įvertinti įvairiomis premijomis. 2012 m. prozos knyga „Skambink man, kalbėk su manimi“ pateko į geriausių  Metų knygų penketuką Ukrainoje  ( „BBC  Metų knygos“  trumpasis sąrašas )

Laimantas Jonušys reiškiasi kaip vertėjas, literatūros kritikas, rašytojas. Baigė Vilniaus universiteto filologijos fakultetą. Į lietuvių kalbą išvertė daugiau kaip 25 grožinės literatūros, filosofijos, kultūrologijos, politologijos knygas.

Apdovanotas lietuvių  PEN centro premija – Metų vertėjo krėslas.  2012 m. Vyriausybės kultūros ir meno premija ir kitais apdovanojimais

Susitikimas su rašytojais prasidėjo 13 val. vertėjo ir literatūros kritiko Laimanto Jonušio prisistatymu ir kolegos rašytojo Jaroslavo Melniko pristatymu Dusetų skaitytojams.

Laimantas Jonušys priminė, kad save priskiria pirmiausia kritikų gildijai. Jis pasirenka analizei tokių autorių kūrinius bei tekstus, kurie skaitytojams įdomūs ne dėl populiarumo, bet kurie turi išliekamąją vertę.

Kalbėdamas apie Jaroslavo Melniko kūrybą, Laimantas Jonušys atkreipė dėmesį, kad Jaroslavo kūriniai neretai turi autoironijos elementų, nagrinėja individo vietos totalinėje visuomenėje, žmogaus laisvės, laimės, meilės, kaltės, sąžinės, tiesos problemas. Laimantui patraukli Jaroslavo Melniko kūryba dar ir tuo, kad joje daug filosofinių, publicistikos intarpų, kartais sunkiau suvokiamų eiliniam skaitytojui. Tačiau jis galvoja, kad skaitytojus žavi tai, kad autorius  savo knygų  personažų vidinį gyvenimą  apgaubia mistiška, simbolių, metaforų, pasąmonės vaizdinių atmosfera, ir tada skaitytojas dažnai tampa nustebintas ir pavergtas.

Rašytojas Jaroslavas Melnikas , kalbėdamas apie savo kūrybą pažymėjo, kad jam svarbu ir norisi, kad žmonės sustotų ir pagalvotų ar teisingai gyvename, kuo pamažu tampame. Dažnai susimąsto, kad žmonės nenori suvokti tiesos, kada ji  jiems sakoma, kada ji ateina iš patikrintų praaities klaidų ir vertybių. Sielvartauja, kad visuomenė t.y. mes, bijome bandyti ką nors keisti.

Jaroslavas Melnikas paskaitė keletą miniatiūrų iš knygos „Labai keistas namas“, keletą ištraukų iš naujai rašomo romano, pasidžiaugė gausiai susirinkusiais knygų  skaitytojais ir šiltu priėmimu. Jis paminėjo, kad Dusetos,  tai žėrintis kultūros ir meno lopinėls, turintis ypatingos traukos aurą.

Savitas ir magiškai patrauklus Jaroslavo Melniko  kūrinių  pasaulis suranda kelius ir į provincijos skaitytojų ratą.

Štai ką papasaojo dusetškė, literatūros mylėtoja Gražina Petkūnienė , paklausta, kdėl jai patinka šio rašytojo kūryba: „Su Jaroslavo  Melniko kūryba susipažinau perskaičiusi ištraukas iš jo knygos „Maša, arba Postfašizmas“. Mane partaukė rašytojo netradicinis praeities ir dabarties reiškinių matymas. Vidinės šventės jausmas apima, kai jo herojai pakeičia savo pasaulėžiūrą, mąstymą  ir supančio pasaulio suvokimą, išmoksta pasirinkti tinkamiausią gyvenimo įvykių scenarijų.“

Atsakę į keletą skaitytojų klausimų, pabendravę prie arbatos puodelio, atminčiai nusifotagrafavę su literatų klubo“Atgaiva“ narėmis,  rašytojas Jaroslavas  Melnikas ir litreatūros kritikas Laimantas Jonušys turėjo vykti  į Zarasus pratęsti gražios šventės „Prozos ruduo“. Dusetų Kazimiero Būgos bibliotekos vedėja padėkojo svečiams už įdomią literatūrinę popietę ir pakvietė dažniau apsilankyti Dusetose.

Sekančią dieną, abi Jaroslavo  Melniko knygos, kurias turėjo mūsų biblioteka – „Rojalio kambarys“ ir „Pasaulio pabaiga“ buvo paimtos skaitytojų.

Marija   VARENBERGIENĖ

DSCF1741 DSCF1737 DSCF1743