DAR KARTĄ PAGERBTAS PARASPARNIŲ PILOTAS

FB_IMG_1439787214518Dusetų Švč. Trejybės bažnyčioje rugpjūčio 9 dieną buvo švenčiami Švč. Mergelės Marijos – Snieginės atlaidai. Gausiai susirinkę parapijiečiai po pamaldų pasveikino dusetiškį sportininką – parasparnių pilotą, oreivį nesenai laimėjusį dar vieną čempionišką apdovanojimą –   Tadą Grinevičių.

Džiugu, kad mūsų klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas aktyviai domisi parapijos ir bendruomenės gyvenimu ir suranda progas pristatyti dusetiškiams svarbius ir neeilinius mūsų žmonių pasiekimus. Jo iniciatyva ir buvo pasveikintas ir pagerbtas ne tik sportui, bet ir bažnyčiai nusipelnęs žmogus Tadas Grinevičius.

Ta proga dar kartą norisi pakalbinti šį talentingą, visapusišką žmogų, kuriam ir sportas ir dvasiniai dalykai yra vienodai reikšmingi ir svarbūs gyvenime.

Papasakokite, Tadai, kokiose varžybose paskutiniu metu dalyvavote ir kokie Jūsų pasiekimai?

Neseniai Slovėnijos Alpėse, kartu su vokiečių lyga įvyko Lietuvos parasparnių čempionatas. Nors orai nebuvo itin palankūs, ir teko važinėti ieškant geresnio oro, vis tik buvo surengti trys įdomūs pratimai. Džiaugiuosi, jog šiose aukšto lygio varžybose iškovojau Lietuvos parasparnių sporto čempiono titulą, ir parvežiau į Lietuvą auksą. Po šio čempionato, toliau sekė sekančios dviejų dienų varžybos, tik jau gimtoje šalyje, šalia Valkininkų. Čia taip pat fortūna šypsojosi. Tarp 42-jų “Arcus Taurė“ varžybose dalyvavusių pilotų išlaikiau lyderio poziciją, ir bendroje įskaitoje iškovojau pirmąją vietą.

Šis sportas Lietuvoje nėra toks populiarus, kaip futbolas, krepšinis… Būtų įdomu sužinoti ar tai pakankamai masiška sporto šaka, ar tai brangus užsiėmimas?

Parasparnių sportas sparčiai populiarėja ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje dėl labai paprastos priežasties. Tai vienas pigiausių būdų savarankiškai skristi. Skraidymo įranga kompaktiškai sutelpa į kuprinę, su kuria gali keliauti nors ir į pasaulio kraštą. Pilnai sukomplektuota įranga kainuoja nuo 2000 iki 5000 eurų. Mūsų šalyje jau išduoti keli šimtai šios sporto šakos pilotų pažymėjimai, o pasaulyje suskaičiuojama kelios dešimtys tūkstančių parasparnių pilotų.

Kokio amžiaus parasparnių pilotai pasiekia geriausius rezultatus, ar yra sportininkų amžiaus ribos, kaip kitose sporto šakose?

Ne veltui yra sakoma: senas pilotas – geras pilotas. Aš šiame sporte jau esu 12 metų, pradėjau būdamas 23-jų, ir tik neseniai pajutau pergalių skonį, įsiklausiau į dangaus kalbą, ir kuo toliau, tuo aiškiau suvokiu, kad šis sportas mane žavi vis labiau. Lietuvoje sraido ir šešiolikmečiai ir septyniasdešimtmečiai.

Ar jaunimas aktyviai domisi šia sporto šaka, ar yra Lietuvoje parasparnių pilotų rengimo centras, sporto mokyklos?

Kasmet Lietuvoje paruošiama vis didesnis skaičius pilotų. Netoli sostinės, šalia Valkininkų būsimi skrajūnai praeina praktinį bei teorinį kursą, bei gauna pilotų licencijas. Taip pat, dažniausiai vasaros sezonu, būna organizuojamos intensyvaus mokymo stovyklos, kur skristi galima išmokti vos per savaitę.

Kokių profesijų žmonės renkasi šią pilną pavojų ir ekstremalių iššūkių sporto šaką?

Vieni šį sportą renkasi norėdami patirti aštresnių pojūčių, kiti skrisdami parasparniu įžvelgia ir patiria romantiką. Man šis sportas jau tapo gyvenimo būdu, prasiblaškymo ir kelionių įrankiu. Bendraminčių rate sutiksime įvairių profesijų atstovus. Nesvarbu, statybininkas, menininkas ar verslininkas, visus juos vienija skrydis.

Ar yra „mados“ parasparnių sporte – spalvos, dizainas, ar svarbiausi yra aerodinaminiai parametrai?

Kiekvienais metais parasparnių gamintojai tobulina šių orlaivių technines charakteristikas, įdiegdami įvairiausias naujoves – formą, spalvų gamą, vis lengvesnes ir tvirtesnes medžiagas. Nauji sprendimai ir technologijos, be abejonės pakeitė ir orlaivio aerodinamiką. Sunku net patikėti, kaip ženkliai, vosper kelis dešimtmečius progresavo parasparnio techninės savybės. Anksčiau prilygo parašiutui, dabar sklendimo kokybė jau beveik artima skraidyklei.

Dažnai būnate išvykęs, dalyvaujate daugelyje čempionatų, būtų įdomu sužinoti apie Jūsų laisvalaikį tarp skraidymų. Esate muzikalus, turite puikų balsą – ar šį savo talentą pritaikote parasparnių sporte?

Kadangi jaučiuosi neatsiejama gamtos dalimi, tad laisvalaikis dažniausiai ir ištirpsta būnant gamtoje, keliaujant, žvejojant, miške renkant uogas ar grybus. Na o muzika, išsiduosiu, mane lydi ir danguje. Neretai, pilotuodamas parasparnį, pakeliu sau ūpą, ore užtraukdamas kokią nors, dažniausiai lietuvišką dainą.

Esate laimėjęs daugelį čempionatų, turite daugybę apdovanojimų. Ar dar įmanoma išmokti ko nors naujo, pasiekus tokias aukštumas? Ar šie laimėjimai turi įtakos į Jūsų materialinę padėtį?

Tobulėjimui ribų nėra. Kiekviena valanda praleista padangėje lavina mano žinias, ir įkvepia vis naujiems, didesniems iššūkiams kuriuos galima pritaikyti ne tik sporte, bet ir gyvenimo kasdienybėje. Nors ir mėgstu komfortą, nesijaučiu esantis materialistu. O pelnyti laimėjimai man suteikia ne finansinį pralobimą. Galbūt, tiesiog, didesnį tikėjimą savo jėgomis.

Džiaugiamė, kad savo gyvenimą susiejote su Dusetomis, kad esate aktyvus mūsų bendruomenės narys. Linkime sėkmingų skrydžių, naujų pasiekimų ir sveikatos.

Marija VARENBERGIENĖ