Eligijaus Valskio sveikos gyvensenos pamokos

Kvėpavimo pratimų pamokėlėAnkstyvas pavasaris ragina atsibusti iš žiemos snaudulio, pasivaikščioti ar pabėgioti laukų bei miškų takeliais. Tačiau žinome, kaip nelengva prisiversti pakilti nuo minkštos sofutės ir pradėti judėti, mankštinti sustingusius sąnarius. Siekdamas, kad žmonėms atsirastų didesnis stimulas keisti įsisenėjusius netikusius įpročius, patiems pasirūpinti savo sveikata, Ignalinos rajono visuomenės sveikatos biuras kartu su Dusetų sporto klubu „Ainiai“ organizavo praktinį seminarą „Sveikos gyvensenos įtaka žmogaus gyvenimo kokybei“. Seminarą kovo 26 d. vakarą Dusetų kultūros centre vedė Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentas Eligijus Valskis. Atėję į susitikimą dusetiškiai turėjo puikią nemokamą galimybę sužinoti daug naudingos informacijos apie sveiką mitybą, kvėpavimą, fizinį aktyvumą ir grūdinimąsi, meditaciją – tai pagrindinės darnios gyvensenos kryptys, keičiančios žmonių sąmoningumą. Beveik tris valandas trukusio seminaro metu sveikos gyvensenos mokytojas E. Valskis supažindino su dėsniais, valdančiais kūną, protą ir emocijas, pozityviu proto būsenos ugdymu, paprastais atminties ir dėmesio koncentracijos gerinimo būdais.

Sveiko gyvenimo propaguotojai neslepia, kad retas jų savanoriškai keičia gyvenimo būdą – dažniausiai tam pastūmėja sunkus negalavimas. Kai prieš 25 metus E. Valskiui buvo diagnozuota nepagydoma kepenų liga, beliko dvi išeitys – arba visiškai atsiduoti į gydytojų rankas ir tik egzistuoti vaistų pagalba, arba kardinaliai keisti visus gyvenimo įpročius. Eligijus pradėjo studijuoti įvairių pasaulio sveikuolių, tokių kaip Vydūno, Šeltono, Uokerio ir kt., metodikas, derino tai su kasdiene praktika. Pasveikęs jis štai jau kelias dešimtis metų ne tik pats džiaugiasi pilnaverčiu gyvenimu, bet ir moko to kitus, važinėdamas po visą kraštą, kartu su Lietuvos sveikuolių sąjunga organizuodamas sveikatingumo savaites. Galbūt, jei atsiras norinčių, tokia praktinių ir teorinių užsiėmimų stovykla bus surengta ir Dusetose, prie Sartų ežero.

Seminaro metu E. Valskis pateikė daug informacijos apie ligas, jų priežastis bei profilaktiką. Sužinojome daug paprastų, tačiau efektyvių būdų, kaip padėti sau natūraliomis priemonėmis, tokiomis kaip žolelės, taisyklingas kvėpavimas, nesudėtingi mankštos pratimai. Nemažai išgirdome apie vis labiau pasaulyje populiarėjančią enzimų terapiją, netgi kaip juos patiems pasigaminti. Tačiau labiausiai sveikuolis akcentavo žmogaus sąmoningumą, teisingą pasirinkimą ir dorą, harmoningą sugyvenimą su savimi, žmonėmis ir gamta. Nepasiduoti bevaisiui pykčiui, vengti apkalbų, neprisirišti prie negatyvių minčių, skirti per dieną nors keliolika minučių atpalaiduojančiai meditacijai – tai įmanoma visiems, tačiau nuo vaikystės susiformavę įpročiai dažnai stipresni už mūsų valią. E. Valskis palietė ir skaudžią vaikų, jaunimo auklėjimo problemą, nes pats yra dirbęs pedagogu. Anot jo, mokyklose daug galima nuveikti ir nelaukiant švietimo ministerijos įsakymų ar reformų, o atradus bendrą kalbą su tėvais bendruomenėse. Tuomet nebūtų nusiskundimų nei pažeistomis vaikų teisėmis, nei mokytojų galių viršijimu. Jis taip pat negailėjo kritikos ir „sportizuotoms“ kūno kultūros pamokoms, kuriose nėra jokios kultūros. Apie tai dar prieškario metais bylojo žymus Lietuvos filosofas, pedagogas Stasys Šalkauskis: „Kūno kultūra, atsieta nuo dvasinių vertybių, tolygi dresūrai.“

Nuo teorijos perėjęs prie praktinių užduočių, E. Valskis pamokė, kaip galima giluminio kvėpavimo būdu ir meditacija atsikratyti susikaupusio nuovargio, galvos skausmo, nerimo, atsipalaidavus išgyventi ypatingą buvimo čia ir dabar akimirką. Ne vienas seminaro dalyvis, atlikęs šias užduotis, džiaugdamasis pagerėjusia savijauta, pasižadėjo sau ir namuose tęsti šiuos nesudėtingus, tačiau reikalaujančius valios pastangų pratimus. Baigdamas seminarą, E. Valskis pajuokavo, kad jis gali arklį privesti prie šaltinio, tačiau negali priversti jo atsigerti – viskas yra mūsų pačių rankose.

Vilija Mikelionytė

E. Valskis Kvėpavimo pratimų pamokėlė