Fotomenininkė M. Šileikaitė-Čičirkienė: „Ką randu – dalinuosi su jumis…“

Kartu su spalvinga ir šilta bobų vasara spalio 13 d. į Dusetų dailės galeriją įsiveržė ir rudeniški lapai, ir ryškiai geltona, raudona, mėlyna, žalia fotomenininkės Marijos Šileikaitės-Čičirkienės fotografijų paroda „…iš spalvotų dienų…“, jau kelinti metai keliaujanti per Lietuvą. Dusetose – šešta stotelė. Ta pati paroda, bet kiekvieną kartą vis kitokia – tą pastebėjo fotomenininkės bičiuliai, Panevėžio fotografų draugijos nariai, gausiai atlydėję savo draugijos Garbės narę į Dusetas. Beje, šiuo metu Panevėžyje vyksta dar viena M. Šileikaitės-Čičirkienės paroda „Kelias. Pradžia“, skirta jos gražiam 70-ies metų jubiliejui ir kūrybinei sukakčiai paminėti – tai jau 40-oji personalinė garsios fotomenininkės darbų paroda.

Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas, pradėjęs parodos atidarymą, džiaugėsi ilgamete draugyste ir bendradarbiavimu su Marija, maždaug kas 5 metai surengiančia savo kūrybos parodą Dusetose. Ji mielai kviesdavosi ir mūsų krašto fotografus rengti personalines ir grupines parodas Panevėžio fotografijos galerijoje, kuriai vadovavo ilgus metus.

Kaip gimė ši paroda? „Išėjau vieną sekmadienį fotografuoti. Einu einu, nieko nėra, ramu ir tylu – juk sekmadienis… Ir užkliuvo man geltona pašto dėžutė. Nufotografavau. Paeinu toliau – kažkoks geltonas stulpelis… Parsinešiau namo nemažą krūvelę geltonų fotografijų ir jų seriją pavadinau „Geltonas sekmadienis“. Taip atsirado pirminė idėja. Tada jau negalėdavau praeiti pro spalvas. Vieną pirmadienį, eidama į darbą, raudoną kažką pamačiau. Ir iš karto mintis – pirmadienis turi būti raudonas, nes kartais labai nesinori eiti į darbą. Taip ir dėliojosi keturis metus ši paroda. Joje ne tik spalvotos dienos – yra ir dryžuota diena, ir skalbimo diena, ir pilka, ir metalinė… Fotografuota ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje pasaulio šalių. Labai mėgstu keliauti, ir visur – tik su fotoaparatu. Ką randu – įsidedu kuprinėn. Paskui dalinuosi“,- šypsosi nepaprastai jaunatviška, energinga ir nuolatos kupina įvairiausių sumanymų Marija.

Kolegę sveikino ir Dusetų fotomenininkai, ir gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ prezidentas Rimantas Udras. Pastarasis džiaugėsi, kad garsi fotomenininkė savo kūrybą rodo ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir kasmet dalyvauja Utenoje vykstančioje tarptautinėje fotografijos parodoje „Žemės diena“.

„Kiekviena nugyventa savaitės diena paženklinta kuria nors spalva, atspindinčia mūsų išgyvenimus, potyrius, lygiai kaip ir kiekviena akimirka turi savy tam tikrą emocinį spalvinį krūvį. Anksčiau maniau, kad savo pasaulio sampratą galiu perteikti tik juodai balta fotografija, nuogąstavau, kad spalvos neleis išgryninti minties. Tačiau ilgainiui supratau, kad jos neįspraudė manęs į rėmus, o atvirkščiai – atvėrė naujas saviraiškos erdves. Spalva tampa ir kūrinio tema, ir forma, ir emocija“, – savo interviu teigia panevėžietė fotomenininkė M. Šileikaitė-Čičirkienė.

Parodos autorė laikosi laiko patikrintos kūrybos formulės – pastebi ir savitai parodo tai, kas daugelio lieka nepamatyta, patraukia dėmesį fotografijų estetika ir tuomet kviečia žiūrovą mėgautis prasmės asociacijomis. Be to, kaip įprasta, į žiūrovą fotografė savo kūriniais kreipiasi šiltai ir asmeniškai. Atidesni parodos lankytojai būtinai pastebės pačios autorės ranka tarp fotografijų užrašytus jų pavadinimus. Tai nuoroda į dar vieną svarbų eksponuojamų darbų aspektą – juos sieja ne tik M. Šileikaitės-Čičirkienės autorinis braižas, bet ir nuoširdus dalinimasis subjektyviu pasaulio pajautimu. Autorei svarbūs patirčių fragmentai, perteikti fotografijomis, gali tapti atpažįstami bei artimi ir parodos lankytojams. Tokiu būdu fotografei pavyksta dar kartą žiūrovui priminti svarbiausius būties klausimus, išvengiant dirbtinumo įspūdžio, ir kurti fotografiją, kuri gali atrodyti aktuali kiekvienam žiūrovui“, – rašoma menotyrininko Tomo Pabedinsko anotacijoje. Fotomenininkės M. Šileikaitės-Čičirkienės parodą Dusetų dailės galerijoje galite pamatyti iki lapkričio 6 d.

Vilija Visockienė