„Individualistai“ – išliekantys savimi nuolat besikeičiančio meno srovėje

,,Individualistai“ – profesionalių dailininkų grupė, įkurta 1993 metais, subūrusi įvairių sričių, skirtingų kartų dailininkus iš visos Lietuvos. Pavadinimą ir tradicijos bei modernumo jungties idėją grupė perėmė iš 1939 m. veikusios „Individualistų“ sekcijos, vienijusios žymius to meto dailininkus, kurių nemaža dalis priklausė „Ars“ judėjimui, padėjusiam Lietuvos moderniosios dailės pamatus. Vystydami savo individualų braižą, sekdami pasaulinės dailės tendencijas, „Individualistai“ siekia neprarasti sąsajų su savo šalies kultūrine erdve, neištirpti globalizuotoje nuolat kintančių meno procesų tėkmėje.

            Per savo gyvavimo laikotarpį grupė surengė daugybę parodų įvairiuose Lietuvos miestuose, o taip pat – Londone, Berlyne, Atėnuose, Maskvoje, Jaltoje, Groningene (Nyderlandai).   „Individualistams“ priklauso nemažai įžymių, klasikais tapusių dailininkų, tarp jų – jau iškeliavę anapilin Augustinas Savickas, Jonas Čeponis, Leonardas Tuleikis, Ieva Labutytė, Vidas Pinkevičius, Algimantas Jusionis, Algimantas Švažas, Algis Kliševičius.

Šiuo metu grupę sudaro per šešiasdešimt narių.“ Dailėtyrininkė Gražina Gurnevičiūtė

 

Apie birželio 3 d. Dusetų dailės galerijoje atidaryta dailininkų kūrybinės grupės „Individualistai“ darbų paroda. Renginį pradėjęs galerijos direktorius, šios grupės narys dailininkas Alvydas Stauskas džiaugėsi gražia, išskirtine paroda, kurios autoriai ne tik vilniečiai, bet yra ir iš Utenos, Šiaulių, Klaipėdos. Parodos kuratorė grafikė Violeta Gaidamavičiūtė – Kisielienė dėkojo A. Stauskui už pakvietimą, parodos organizavimą ir išsitarė labai norinti, kad ši paroda patiktų dusetiškiams: „Jei jums patiks, mes būtinai atvažiuosim ir kitais metais!“, – pažadėjo kuratorė.

Į parodos atidarymą atvykęs Zarasų rajono mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius prisiminė sovietinius laikus, kai visi buvo auklėjimi kolektyvizmo dvasia, palygino juos su šiandienos realijomis, kai kiekvienas gali būti savimi, išskirtinis ir originalus, bet ir čia svarbu neperlenkti lazdos.

Renginyje apsilankęs grafikas Arvydas Každailis negailėjo gerų žodžių Dusetų dailės galerijos direktoriui, kurio dėka čia rengiamos profesionalios parodos ir  išlaikomas aukštas meninis lygis.

Dailininkas Romualdas Pučekas bandė išsiaiškinti, kuo ypatingas šios grupės narių individualumas, juk visų tikrų menininkų kūryba yra individuli ir originali. Į šį ir kitus klausimus atsakė kartu su autoriaus atvykusi menotyrininkė Gražina Gurnevičiūtė.

 

Parodoje Dusetų dailės galerijoje dalyvauja 20 autorių – skulptoriai, grafikai, tapytojai. Žiūrovų akį traukia akvarelės darbai – tiek modernūs ar abstraktūs – J. A. Gelgutos, A. Vasiliausko, V. Barakausko, tiek tradiciniai – A. Stausko, tiek istorinės –  L. Kriukelienės, R. Borisovo.

Ypatingai parodą pagyvina įdomios skulptūros iš bronzos, akmens, keramikos. Parodos lankytojai nepraleidžia galimybės išmėginti Mindaugo Junčio tuščiavidurės akmeninės skulptūros „Instrumentas“ skleidžiamo garso.

  1. Simanavičiaus sukurta silikoninė skulptūra „Salvadoro Dali portretas“ tokia natūrali, kad baugina net suaugusius, o mažiems vaikams geriau gal jos net nerodyti. Na, o nevengiantys drastiško natūralizmo mielai fotografuojasi prie didžiojo genijaus galvos. Šio skulptoriaus ir kiti darbai yra originalūs – silikoninis Jėzus, laiminantis pasaulį, ar keramikinis tėvo bei porcelianinis mamos portretas.

Kelia nuostabą A. Jasiukevičiūtės meistriškos bronzinės skulptūros „Viskas viename“ ar „Relikvijorius Donelaičiui“ –  su paslėptais simboliais, inkrustuotos žalvariu ir emale.

  1. Kučo darbai „Arkliukas“, „Šaulys“ – lakoniškos, jaukios bronzinės figūrėlės. Žymaus skulptoriaus K. Musteikio įgudusioms rankoms paklūsta berods visos medžiagos – akmuo, medis, metalas, bronza. Jis taip pat gerai žinomas kaip skulptūrų iš ledo, sniego, nendrių kūrėjas.

Parodoje pristatomi grafikų Vlado Liatuko, Virginijos Kalinauskaitės, Daliutės Ivanauskaitės, Violetos Gaidamavičiūtės – Kisielienės, Kęstučio Petro Ramono, Valentino Ajausko ofortai, šilkografija, serigrafija, kartono raižiniai. Keletą tapybos darbų šioje parodoje eksponuoja profesorius Vitolis Trušys, Jolanta Galdikaitė, Gediminas Pranskūnas.

Paroda veiks iki birželio 30 d., joje laukiami visi, norintys patirti, kuo gyvena šių dienų dailininkai, kokios tendencijos vyrauja šiuolaikiniame meno pasaulyje.

 

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės