IŠ DAINŲ ŠVENTĖS SUGRĮŽUS

EisenojeDainų šventė – šiuos žodžius dainos mėgėjas, mylėtojas turėtų rašyti iš didžiosios raidės. Tai nenusakomo grožio renginys, kur kiekvienam dainininkui paliečia giliausias širdies kerteles, palikdamas neišdildomus įspūdžius tolimesniam jo gyvenimui.

Liepos 4 d. dusetiškiai buvo išlydėti į jubiliejinę dainų šventę „Čia –  mano namai“. Lietuvos dainų šventei – 90.

Kultūros centro  Dusetų dailės galerijos folkloro ansambliai „Sartukas“ ir „Du sietai“ vadovaujami Sigitos Gudonienės dalyvavo  Folkloro dienoje „Laimužės lemta“. Renginys vyko Bernardinų sode. Ansambliai dalyvavo paruošę savo programas. „Sartukai“ pristatė „Piemenėlių dalia“,  o „Du sietai“ – „Piršlybos“ programas.

Dusetų meno mokyklos jaunių choras, vadov. Dalios Deinienės  ir Kultūros centro Dusetų Dailės galerijos moterų choras, vadov. Janinos Kaškauskienės dalyvavo Dainų dienoje „Čia – mūsų namai“ Vingio parke. Choristės apsigyveno Vilniaus licėjuje ir jau atvykusios pirmą dieną dalyvavo parengiamoje Dainų dienos repeticijoje, kuriai vadovavo tikrai labai reiklus ir griežtas  šių metų Dainų šventės Dainų dienos meno vadovas  prof. Vytautas Mškinis. Juk nėra taip paprasta suvaldyti per 12 tūkstančių choristų iš 350 kolektyvų, tiek dainorėlių dalyvavo Dainų dienoje. Liepos 5 diena taip pat buvo ne mažiau užimta, dusetiškės turėjo atlaikyti parengiamąją ir generalinę Dainų dienos repeticijas. Vadovė Janina Kaškauskienė labai džiaugiasi ir dėkoja moterims už jų pasišventimą dainai, tarpusavio supratimą ir pagarbą viena kitai.

Liepos 6 dieną, gerai pailsėję ir su pakilia nuotaika, abu kolektyvai atvyko prie Katedros aikštės, iš kurios visa Zarasų krašto delegacija dalyvavo spalvingose ir smagiose eitynėse į Vingio parką. Tai dainuojanti, šokanti, grojanti, mosikuojanti, skanduojanti,  šventės dalyvių grandinė, džiuginanti žiūrovus ir pačius dalyvius. Dusetų meno mokyklos choristės pasipuošė baltais, žydrais balionais, kepuraitėmis, o moterų chorisčių galvas papuošė labai gražūs gyvų gėlių vainikėliai. Visais Zarasų krašto delegacijos papuošimais, vėliavėlėmis, skėčiais, vainikėliais pasirūpino Zarasų rajono savivaldybė. Dainų šventės mecenato bankas „Swedbank“ padovanojo ryškiaspalves gėlių žiedus ir tautinius ornamentus primenančias sages. Gerą nuotaiką garantavo ir ilgai lauktas puikus oras. Smagu buvo einant skanduoti „Mes atvykom nuo Sartų iš miestelio Dusetų!“, „Dusetiškiai tai jėga sveikina Jus su švente!“, „Mes nuo krašto Zarasų atvežėm Jums daug dainų!“  Dar smagiau einant girdėti, kai aplinkui žiūrovai palaiko delegaciją plojimais, šūksniais, šypsenomis, padėka.

Dainų dienos „Čia –  mūsų namai“ renginio programą sudarė 4 dalys: nuo protėvių laikų iki dabarties ir ateities. Koncerte skambėjo 35 dainos, kurias atliko mišrūs, moterų, vyrų, vaikų ir jaunimo chorai. Dar 2003 m. UNESCO lietuvių, latvių, ir estų dainų švenčių tradiciją įtraukė į pasaulio nematerialaus kultūrinio paveldo sąrašą. Yra labai vertinamas masinis a capella dainavimas, todėl šiemet šiam žanrui ir buvo skirta daugiau dėmesio. Džiugu, kad Dainų dieną Vingio parkas buvo pilnutėlis žiūrovų ir  gražiai įsijungė į šventės dainų verpetą. Švenčiamą Mindaugo karūnavimo dieną  vainikavo pakiliai ir išdidžiai 21 val. šalies himno giedojimas. Tautinę giesmę viso pasaulio lietuviai giedojo vienu metu.

Dainų šventės metu buvo pagerbti chorų  garbaus amžiaus dainininkai, kurie yra dalyvavę ne vienoje Dainų šventėje. Dusetiškių moterų choras per kraštiečių šventę garbingai atsisveikino su keleta choro dalyvių, kurių tarpe Rimantė Jakaitienė šiemet Dainų šventę stebėjusi kaip žiūrovė. Pasak Rimantės „ negalėjau likti namuose, viską metusi važiavau į šį didžiulį renginį. Ir neapsirikau. Esu dainavusi visose dainų šventėse, sąžiningai lankiau repeticijas, nes iš vaikystės mylėjau ir tebemyliu dainą. Kada pamačiau tūkstantinę dainos mylėtojų minią, iš akių ėmė byrėti ašaros, džiaugsmo ašaros, kad Lietuvoje dar tiek daug dainorėlių. Kai visi užtraukė „Lietuva brangi“ gerklę užspaudė taip, kad negalėjau ištarti nė žodžio. Daug dainų nemokėjau, tačiau kurias mokėjau, o jų buvo nemažai , dainavau kartu įsiliedama į visų dainuojančių balsus. Daug buvo dainų, kurios taip gražiai nuskambėjo Vingio parku atsimušdamos į miško sieną ir sugrįždamos aidu. Džiaugiausi šia Dainų švente. Kiekvieno dirigento pakelta ranka, kiekvienas mostas jautriai buvo suprastas dainininkų. Kada į  šventės pabaigą dainininkų rankose sužibo šimtai žiburėlių, nuostabai nebuvo galo. Tai įspūdinga. Tai nepakartojama.“

Finalo metu nuskambėjo šios jubiliejinės Dainų šventės simboliu tapusi „Kur giria žaliuoja“. Niekas neskubėjo palikti estrados, dar ir dar norėjosi dainuoti.

 Nuolat besisukančiose mintyse ir svajonėse  nepamirškime dainos, kuri širdžiai duoda didžiulį peną ir kaip tas sodas, gerai prižiūrimas, visada žaliuoja ir ilgina gyvenimą.

Štai kokias mintis grįžus iš Dainų šventės išsako Dusetų meno mokyklos direktorė ir jaunių choro vadovė Dalia Deinienė – „džiaugiuosi ir didžiuojuosi savo mokiniais. Mūsų mažai, tačiau nuoširdaus ir atkaklaus darbo dėka – mes geriausiųjų Lietuvos moksleivių chorų tarpe. Po peržiūros patvirtinta I kategorija. Už puikų kolektyvo įvertinimą ypatingai esu dėkinga savo vyriausioms choristėms. Labai tikiuosi, kad ir jaunoji choristų pamaina bus tokia pat nuoširdi, kūrybinga, pareiginga, mylinti dainą. Vingio parke išdidžiai stovėjome šalia pajėgiausių jaunių chorų. Susikibę už rankų giedojome Tautišką giesmę. Manau, jog jokie šiuo metu labai madingi, trumpalaikiai tautinio ugdymo projektai nesuteikia vienybės, pasididžiavimo savo kraštu ir visa Lietuva jausmo, kokį suteikia dalyvavimas Dainų šventėse. Džiaugiuosi, kad didžioji dalis buvusių choristų ir toliau dainuoja įvairiuose choruose ir ansambliuose. Smagu gauti mokinio žinutę, kurioje rašoma „nors ir nesu šalia, tačiau dainuoju kartu su jumis“. Tikiuosi, kad 2016 metais vykstančioje Respublikinėje moksleivių dainų šventėje Dusetų meno mokyklos choras taip pat sėkmingai ir garbingai atstovaus savo kraštą, nes kol dainuos vaikai – dainuos Lietuva“.

Tikimės, kad Lietuvoje dar ilgai netruks nei dainininkų, nei dainos mylėtojų ir po ketverių metų vėl visus sukvies sekanti Lietuvos dainų šventė. Dainai atsidavę žmonės nuostabūs! Gyvuok Lietuva!

Dėkojame Vilniaus licėjui už suteiktą saugią nakvynę,  licėjaus virėjoms už gardžiai ruoštą maistą, Zarasų rajono savivaldybei, autobusų vairuotojams,  kolektyvų vadovėms – Sigitai Gudonienei, Daliai Deinienei, Janinai Kaškauskienei.

Moterų choro dalyvė Laima Gorpinič

Zarasu kolektyvai eisenoje Dusetu meno mokyklos jauniu choras Eisenoje Dusetu folkloro kolektyvai Eisenoje Dusetu moteru choras Dusetu moteru choras Vingio parke Dusetu moteru choras su veliava