Komiksų kūrimas su Ula Šimulynaite

Rugsėjo 20d. Dusetų Kazimiero Būgos bibliotekoje įvyko baigiamasis renginys edukacinėje skaitymo ir kūrybinių veiklų programoje „Vasarą skaitome kitaip 5“. Šį kartą jame svečiavosi knygų vaikams autorė ir iliustratorė Ula Šimulynaitė, kurios istorijas apie į katinus panašias būtybes kotonus, privatų vaiduoklį, aviną Liudviką, Vilniaus miesto legendas, paverstas komiksais, jaunieji skaitytojai žino, mėgsta ir noriai skaito. Autorę atlydėjo jos sesuo Rusnė, kūrybinio bei leidybinio proceso bendražygė.

U. Šimulynaitės rašomas ir piešiamas knygeles įdomu skaityti ne tik vaikams, nes jose, ypač komiksuose, gausu tikslių istorinių duomenų. „Ėjau į muziejus, žiūrėjau maketus, kaip, pavyzdžiui, atrodė Valdovų rūmai Žygimanto Augusto laikais, reikėjo pastudijuoti ir žemėlapius“,- kalba kūrėja ir tuo pačiu apgailestauja, kad pas mus komikso žanras ( jam jau 120 metų) nelabai mėgstamas. Toks požiūris išlikęs dar nuo žurnalo „Šluota“ laikų, kurioje vyravo karikatūrinė propaganda. Tačiau komiksas gali būti visai kitoks, turėti pažintinę ir šviečiamąją reikšmę, piešiniais ir tekstu gali perteikti gausybę informacijos. Paklausta, kodėl ėmėsi šio žanro, U. Šimulynaitė sako: „Ir rašyti, ir iliustruoti sudėtinga. Supratau, kad man labiau patinka ir sekasi piešti. Jau esu sukūrusi knygą „Kotonai Paryžiuje“. Kai dalyvavau meninėje konferencijoje Paryžiuje, nupiešiau daug to miesto iliustracijų. Bet vieną dieną išėjau į Vilnių ir supratau, kad jis ne mažiau gražus nei Paryžius – ir pastatai, ir gatvės. Ėmiau domėtis legendomis, atradau visai negirdėtų. Pavyzdžiui, knygoje yra trys pasakojimai apie magą Tvardauską. Norėjau papasakoti jau esamas legendas piešiniais – supratau, kad komiksas yra būtent tai, ko noriu. Labiau mėgstu piešti ranka. Jei atlikta profesionaliai, nesvarbu, kokia yra technika. Šią savo knygą piešiau akvareliniais flomasteriais, man buvo labai smagu.“

U. Šimulynaitė Dusetose trečiokams – penktokams pristatė komiksų knygelę „Vilniaus miesto legendos“. Joje – trys istorijos: „Kaip Tvardauskas mėnulyje atsidūrė“, „Tvardausko kerų knyga“, „Barboros šmėkla“. Vaikai pasirinko pastarąją legendą ir išklausė ją nepaprastai įdėmiai, nes knygelės autorė savo kūrinį skaitė labai išraiškingai, pasitelkdama vaizdus dideliame ekrane. Antroje susitikimo dalyje Ula pakvietė vaikus pačius nupiešti komiksą pagal kurią nors Dusetų miesto legendą. Buvo nuspręsta iliustruoti plačiausiai žinomą legendą apie Sartų lenktynių kilmę. Mažieji dailininkai itin susikaupę piešė Dusetų dvaro piktąjį poną, jaunikaitį ir jo sužadėtinę bei žirgų lenktynes ant Sartų ežero. Pabaigus piešti, buvo daug smagių emocijų apžiūrinėjant darbelius ir komentuojant juos. Pasak Ulos, visi piešiniai – puikūs, juose išraiškingai perteikti veikėjų charakteriai ir nuotaikos, pilni fantazijos ir išradingumo. Išrinkti geriausią komiksą buvo neįmanoma, tad prizus – knygeles gavo visos klasės. Šiuo metu U. Šimulynaitės kūrybinėje kraitelėje – septynios knygutės. Gal edukacinės kelionės, susitikimai su mokiniais, jų kūryba įkvėps ją naujai komiksų knygelei „Lietuvos legendos“? Renginio pabaigoje viešnios skanavo svetingų bibliotekos darbuotojų iškeptus naminius pyragus, grožėjosi ryškiaspalve jurginų paroda, kuriai bibliotekininkės gražiausius žiedus sunešė iš savo gėlynų.

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės