Žirgas – kaip gėrio ir šviesos nešėjas

Nurimus šventės „Sartai 2018“ šurmuliui, vasario 10 d. Dusetų dailės galerijoje buvo atidaryta šeštoji tradicinė tarptautinė paroda „Žirgas dailėje“, skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 100-mečiui. Parodos „Žirgas dailėje“ ir „Žirgas fotografijoje“ rengiamos jau 12 metų. Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius, parodos kuratorius Alvydas Stauskas džiaugėsi, kad smagios žirgų lenktynių nuotaikos iš Sartų pakrantės persikėlė į dailės galeriją, kurioje šiemet kaip niekada gausu meno kūrinių. Darbus parodai pateikė virš 80 menininkų iš Lietuvos ir Latvijos. Į parodą pateko 62 autoriai su 80 kūrinių. Tad akis tikrai yra į ką paganyti!

Kaip visuomet, karaliauja tapyba, tačiau netrūksta ir kitokiomis technikomis atliktų darbų. Stebina žirgai, laisvai išlieti akvarele, kruopščiai išpiešti grafikos kūriniuose, sustingdyti metale ar išskobti iš medžio. Keramika, viela, tekstilė, stiklas – pačias įvairiausias medžiagas pasitelkė nestokojantys fantazijos autoriai ir įdėję daug darbo ir šilumos profesionaliai atskleidė savo požiūrį į vieną tauriausių gyvūnų – žirgą.

Į atidarymą atvykę menininkai džiaugėsi galimybe sudalyvauti parodoje. Surengti tokio dydžio ir lygio parodą reikia labai daug laiko ir kantrybės, išmanymo ir užsidegimo, tad visi nuoširdžiai linkėjo parodos kuratoriui A. Stauskui, kad ši tradicija nenutrūktų.

Parodos dalyvius, žiūrovus pasveikino Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys. Sulaukta netikėtų svečių – iš žirgų lenktynių į galeriją užsuko Rusijos federacijos konsulas Andrej Šestakov, kuris labai džiaugėsi patekęs į tokį išskirtinį kultūrinį renginį ir linkėjo sėkmės, galerijos klestėjimo, kad būtų kuo mažiau nesantaikos, kad mūsų šalis jungtų grožio ir gėrio idėjos.

Fotografijos leidinio „Vyzdys“ redaktorius Valentinas Juraitis, jau ne pirmą kartą besilankantis Dusetose, entuziastingai kalbėjo, kad ne Pilėnų idėja turime remtis, jei nenorime paskęsti globalizacijos jūroje, o pozityvumu, būtent kuriuo ir pasižymi ši paroda. Apie žirgą kaip karo gyvūną kalbėjo dailininkas iš Obelių Rimvydas Pupelis. Bet ne to karo, kuriame žudoma, o kaip dramatiškos vidinės žmogaus būsenos – juk kiekvieną dieną kovojame su savo baimėmis, priklausomybės, kasdienybės rutina. Būtent tokių minčių vedinas jis tapė savo ekspresyvius darbus.

Skulptorius Saulius Milašius (Anykščiai) pristato kiek neįprastą darbą – „Šėpa“. Tai medinė spinta, kurios viršų puošia grakščiai išdrožta žirgelio galva. Menininkas jau seniai domisi archeologiniais radiniais ir rastų artefaktų, ypač žirgų figūrėlių, idėjas sėkmingai pritaiko savo kūryboje.

Vieno labiausiai žiūrovų pamilto tapybos paveikslo autorė dailininkė Liliana Žutautienė (Vilnius, Dusetos) neslėpė savo susižavėjimo žirgais : „Tai toks gražus Dievo tvarinys, kad kai pradedi tapyti, negali sustoti!“ Lilianos nutapyti žirgai ilgai neužsibūna studijoje, jie greitai iškeliauja į naujus namus.

Vienas iš garsiausių Latvijos skulptorių Edvins Krūminš (Ryga) nepraleidžia nė vienos parodos, visuomet atvyksta į jų atidarymus. Jis yra surengęs ir personalinę parodą Dusetų dailės galerijoje, turi čia nemažai bičiulių. Šį kartą menininkas atvežė šventišką, žaižaruojantį spalvomis besisupantį žirgelį, nostalgiškai primenantį vaikystę.

Zarasų rajono savivaldybės finansavimo dėka ir ši paroda buvo įamžinta kataloge „Žirgas dailėje“. Taigi autoriai, parodos svečiai grįžo namo ne tik su puikiais įspūdžiais, bet ir išsamiu katalogu, kurį parengė Alvydas Stauskas ir Rima Simanavičienė, o išleido „Indros“ spaustuvė.

Parodą aplankyti, pasibūti su žirgais ir tarp jų galima iki kovo 15 d.

Savo darbus eksponuoja: LILIANA ŽUTAUTIENĖ, SILVIJA DREBICKAITĖ, EMILIJA TALOČKIENĖ, RIMVYDAS PUPELIS, ALGIRDAS GAIŽAUSKAS, VILIJA VISOCKIENĖ, DAIVA GUDELYTĖ, TAIDA BALČIŪNAITĖ, SILVESTRAS DŽIAUKŠTAS, JONAS KAZLAUSKAS, VYTAUTAS ŽIRGULIS, ALVYDAS LATĖNAS, GINTARIS JUOZAS ČESIŪNAS, VILMANTAS ADAMONIS, ERIKA TUMIENĖ, VALENTAS AŠKINIS, DANIELĖ KREIVENAITĖ-RAGELIENĖ, ILONA ŽVINAKIENĖ, LAIMA TUBELYTĖ-KRIUKELIENĖ, BIRUTĖ JOČIŪNAITĖ-CVIRKIENĖ, MINDAUGAS BREIVA, VIRGINIJA KALINAUSKAITĖ, SAULIUS MILAŠIUS, EDVĪNS KRŪMIŅŠ, VILMA VASILIAUSKAITĖ, MEDA NORBUTAITĖ, NORMANTĖ RIBOKAITĖ, SIGITA GRABLIAUSKAITĖ, JOLITA LEVČENKIENĖ, LAIMONAS ŠMERGELIS, ARŪNAS AUGUTIS, VIRGINIJA JURŠIENĖ, EUGENIJUS JANKAUSKAS, KRISTINA DANIŪNAITĖ, JŪRATĖ LEIKAITĖ, SAULIUS KRUOPIS, JOLITA ŠLEPETIENĖ, RŪTA KUČINSKAITĖ, JONAS LENKUTIS, VIERA OLŠAUSKIENĖ, RAMUNĖ SLADKEVIČIŪTĖ-DAINIENĖ, BAIBA DRONKA, MARTYNA JANČAITYTĖ, ARŪNAS VILKONČIUS, ARVYDAS BAGDONAS, RIČARDAS ZDANAVIČIUS, EGIDIJUS DARULIS, JUSTINA JAKŠTAITĖ, LOLITA GRABAUSKIENĖ, GEDIMINAS ŽUKLYS, LEONAS ŽUKLYS, KĘSTUTIS MUSTEIKIS, JOLANTA ABELE, EGLĖ LIPINSKAITĖ, STANISLOVAS GIEDRAITIS, JOLANTA BALKEVIČIENĖ, ROMA SERAPINAITĖ, ILZE GRIEZĀNE, PRANAS GRIUŠYS, ROMUALDAS PUČEKAS, JONAS GRUNDA, IVO FOLKMANIS.

Vilija Visockienė