Odė žirgui fotografijoje

Žirgai žirgeliai… Kiek apie juos bekalbėtume, besigrožėtume, niekada nebus gana! Tai liudija jau trylika metų iš eilės Respublikinių tradicinių žirgų lenktynių programą papildančios menininkų kūrybos parodos „Žirgas dailėje“ arba „Žirgas fotografijoje” bei leidiniai su tos pačios tematikos dailės kūrinių ir fotografijų reprodukcijomis. Į šių metų parodos organizatorių kvietimą atsiliepė net 93 fotografai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos, Turkijos, Serbijos, Kroatijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Vokietijos, Airijos ir Rumunijos atsiuntę vertinimui apie 800 fotografijų. Parodai vertinimo komisija atrinko 54 autorių 101 įdomiausią, originaliausią fotografiją, kurios sugulė į katalogą „Žirgas dailėje“.

18 geriausių darbų autorių (tarp jų ir dusetiškė fotografė Regina Barzdaitė už nuotraukas Sartų lenktynių tematika) buvo apdovanoti parodos diplomais. Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius, parodos kuratorius Alvydas Stauskas visiems nominantams įteikė ir rėmėjų dovanas – Lietuvos spaudos fotografijos metraščius bei Lietuvos arklių augintojų asociacijos knygas „Paprasčiausiai pasiilgau arklio…“ Parodos atidarymo metu A. Stauskas nuoširdžiai padėkojo Zarasų rajono savivaldybei už jau ne vienerius metus vykdomą parodos bei katalogo leidimo finansavimą, o parodos autoriams už pateikiamus gerus darbus.

Didįjį prizą – sidabrinę monetą, skirtą Lietuvos gamtai, įsteigė gamtos fotografų klubas „Žalias skėtis“, ji atiteko fotomenininkui Klaudijui Driskiui. Įteikdamas prizą, klubo prezidentas Rimantas Udras pabrėžė, kad nominuotas autorius yra dalyvavęs beveik visose „Žalio skėčio“ rengtose parodose, o jo nuotraukos išskirtinės tuo, kad jas papildo tekstai, surašyti autentiška fotografijose užfiksuotų žmonių tarme, tad šie fotopasakojimai turi didelę išliekamą istorinę vertę. Atsiimdamas prizą, K. Driskius kalbėjo, kad nors darbinį arklį sodžiuose vis rečiau besutiksi, tačiau daugėja, ypač mūsų krašte, jaunų žirgininkystės entuziastų, kurie augina žirgus ir savo malonumui, ir plėtoja žirgininkystės turizmą. Dusetiškiai gerai pažįsta seseris Viltę ir Miglę Kazlauskaites, kurių tėvai augina žirgus, tad ir mergaitės nuo gimimo – balne. Štai toks linksmas pasakojimas lydi nuotrauką, kurios įamžintos jaunosios raitelės: „Jojom su poniu Ežiuku ir eržilu Ginete Žiego ežeran jų pagirdyti. Eržilas naujokas, dar nebuvo prie tokio didelio vandens. Ponis drąsus, įpratęs bristi. Eržilas tikriausiai sumąstė šokti ant ponio, nuo ponio – į ežerą, bus minkščiau ir saugiau. Staiga Ginete peršoka ponį ir kaip kateris plaukia tolyn. Šiaip taip sugriebę už kamanų eržilą apsukam. Sušlapom tai sušlapom. Visi rūbai, ir balnas, ir kamanos… Tai buvo įdomiausias vasaros nuotykis“.

Dusetų mieste jau retai bepamatysi arkliu važiuojantį. Paskutiniais mohikanais galima vadinti Rimantą Jadlauską su Bulanu ar Užtiltėje gyvenantį Valentiną Stepanavičių. Jo kumelaitė yra išskirtinės retos išvaizdos, lyg iš filmo apie indėnus: „Baltiju pakrikštyta. Galiu ir pasų atvežt. Ture pasų. Akuratnai. Motina žemaituke. Pasi visa surašyta: ir seneliai, ir tevai. Motina bėra buva, tėvas – baltas. Ana kerša“.

Parodoje 101 nuotrauka – tai tikrai didelė ekspozicija! Kad surinkti tiek gerų darbų, reikėjo nemažai paplušėti – tuo rūpinosi parodos organizatoriai Alvydas Stauskas bei Normantė Ribokaitė. Plačios tarptautinės sklaidos dėka į kvietimą sudalyvauti parodoje-konkurse atsiliepė daug užsieniečių. Jų nuotraukos gerokai skiriasi nuo lietuvaičių, ypač Balkanų šalių fotografų kūryboje tai ryškiai matosi – ten kaime dar daug kur darbai dirbami su arkliais. Štai fotografo M. Mujanovic (Bosnija ir Hercegovina) nuotraukoje du sunkiasvoriai arkliai tempia rąstus per pusnis iš kalnų miško, serbas V. Mijailovic įamžino arklius, vis dar plačiai naudojamus kaip susisiekimo priemonę, nes kalnuose be arklio pagalbos neįmanoma išsiversti.

Kitų šalių autorių nuotraukose savo tobulas linijas, jėgą, eleganciją bei ištvermę demonstruoja grynakraujai žirgai – jie dalyvauja lenktynėse sausumoje ir vandenyje, šuoliuoja cirko maniežuose, lekia kartu su vėju bekraštėmis Turkijos ar Mongolijos stepėmis.
Latvių menininkai visuomet mielai ir gausiai dalyvauja žirgui skirtose parodoje, sulaukta ir šiemet daug jų darbų. Latviai gali didžiuotis, kad jų šalyje, Papės gamtos parke, ganosi laukiniai arkliai tarpanai bei taurai.
Kalbant apie lietuvių pateiktus darbus, jie išlaiko aukštą lygį ir didelę meilę žirgui/arkliui. Mūsų fotografų darbuose netrūksta nei dinamikos (lekiantys žirgai Sartų hipodrome), nei ištvermės (dar galima kur ne kur laukuose išvysti rambų arkliuką, tempiantį šieno vežimą ar plūgą), nei subtilių formų (įspūdingosios Normantės Ribokaitės, Almos Totorytės nuotraukos). Žmogaus ir arklio draugystę jautriai įamžino Antazavės klebonas, fotografas Vytautas Dagelis, fotomenininkai Marija-Šileikaitė Čičirkienė, Algis Jakštas, Alfredas Motiejūnas, Darius Baltakys, Daiva ir Giedrius Šeibeliai. Parodai originalias nuotraukas pateikė fotomenininkai Inga Dinga, Ramūnas Danisevičius, Stasys Povilaitis, Žilvinas Kropas. Į Sartuose lenktyniaujančius žirgelius iš aukštai galima pažvelgti zarasiškio fotografo Algio Navicko valdomo drono „akimis“.

Parodos atidarymo metu kalbėję komisijos nariai – pirmininkas Vilniaus dailės akademijos dėstytojas, fotomenininkas Andrius Surgailis, fotografijos žurnalo „Vyzdys“ redaktorius Valentinas Juraitis, gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ prezidentas Rimantas Udras džiaugėsi parodos įvairove, fotografų paieškomis ir gebėjimu atskleisti pačias tauriausias žirgų savybes. Atidaryme negalėjęs dalyvauti Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis atsiuntė dovanas – jau minėtus spaudos fotografijos metraščius. O penktąjį komisijos narį iš tolimos Serbijos – garsų savo šalyje fotomenininką, įvairių tarptautinių parodų –konkursų pagrindinį organizatorių Zoraną Dordevic tikimės pamatyti ateinančią vasarą – čia jis žada surengti personalinę fotografijos parodą.

Pasibaigus Sartų lenktynėms, į Dusetų dailės galeriją atvyko Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius. Jie linkėjo autoriams kūrybinės sėkmės, naujų idėjų, dėkojo parodos iniciatoriui Alvydui Stauskui už jo ilgametį indėlį į parodų bei katalogų apie žirgą rengimą, taip pat visai komandai – Normantei Ribokaitei, Rimai Simanavičienei bei visiems, kurių dėka dailės bei fotografijos parodos tęsia savo gyvavimą leidiniuose – išsamiuose, profesionaliai sumaketuotose, kokybiškai atspausdintuose UAB „Utenos Indra“ spaustuvėje. Visi parodos autoriai į namus išvažiavo ne tik su gera nuotaika, bet ir su naujutėliais leidiniais. O svečių būta daug – iš atokiausių Lietuvos bei Latvijos kampelių suvažiavusių. Parodos dalyviams, negalėjusiems atvykti iš tolimesnių užsienio šalių, katalogai bei diplomai bus išsiųsti paštu.

Pasigrožėti parodoje žirgais, įvertinti fotografų profesionalumą, patirti kuo geriausių emocijų žiūrovai galės iki kovo 8 d.

Vilija Visockienė