ĄŽUOLAI ŽALIUOS IR DUSETŲ ŽEMĖJE

DSC_0998 (1)Balandžio 16  dieną būreliai dusetiškių ir svečių pėsčiomis ir su automobiliais vyko prie autobusų stoties Vytauto ir Vienažindžio gatvių sankryžoje esančią aikštelę. Čia, 15 val. 30 min.  vyko ąžuoliukų sodinimo šventė.

Šie sodinukai,  pavadinti istoriniais ąžuoliukais, nes jie išauginti iš 2009 metais subrandintų gilių. Giles surinko , pasodino, prižiūrėjo ir beveik penkis metus globojo Panevėžio gamtos mokyklos bendruomenė –  tais metais  Lietuva šventė savo tūkstantmetį. 50 gražiausių sodinukų dusetiškiai išsikasė patys, nuvykę į Panevėžį. Tap užsimezge graži draugystė tarp Dusetų ir Panevėžio gamtos mokyklos bendruomenių, nes panevėžiečiai rinks informaciją ne tik apie Dusetose augančius medelius, bet ir pačią Dusetų bendruomenę, kurios iniciatyva buvo įvykdyta ši graži ir labai prasminga akcija. Juk ąžuolas  – Lietuvos garbės ir stiprybės simbolis, o šio medžio sodinimas – tai žmonių pilietškumo, vienybės ir draugystės pasireiškimo aktas.

Šis renginys Dusetose sutampa su labai reišmingu jubiliejumi –  gegužės 1 dieną sukaks 10 metų, kai Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. Šiai datai pažymėti Vilniaus Katedros aikštėje įvyks įžymybių koncertas „Mes švenčiame 10 metų Europos Sąjungoje“

Tą dieną, be muzikinės programos šventiniame koncerte bus prisiminti svarbiausi ir reikšmingiausi per dešimtmetį Europos Sąjungoje vykę įvykiai, vertinamas nueitas mūsų šalies kelias ir pasiekimai. Taip pat bus akcentuojamas Lietuvos piliečių indėlis į šiuos pasiekimus ir gyventojai, susirinkę į Katedros ailštę ir per televiziją galės pamatyti reportažą apie šiuos žmones.

Malonu paminėti, kad tarp dešimties iškilių žmonių, kuriuos atrinko respublikinė komisija, bus paminėtas ir Dusetų Garbės pilietis, aktyvus visuomenininkas Vytautas Čypas. Šiuos  žmonės  savo pasiaukojamu darbu, išradingumu ir apčiuopiamais to darbo rezultatais grąžinusiais ir turtinusiais Lietuvą,  bus galima pamatyti Lietuvos televizijos sukurtame filme.

Kadangi Vytauto Čypo filmavimas buvo numatytas trečiadienį, tai labai reikšmingai  į šį filmą įsiliejo ir ąžuoliukų sodinimo akcija Dusetose, Sartų ežero pakrantėje, nes Vytautas Čypas ir buvo tas žmogus, kurio iniciatyva buvo įgyvendinta Europos Sąjungos finansuojamo projekto dalis – istorinių ąžuoliukų sodinimas, tvarkant ir puošiant Sartų ežero pakrantę.

Paskelbdamas šią istorinę akimirką, kada pirmąsis Lietuvos žmonių išaugintas ir išpuoselėtas ąžuoliukas savo jaunomis šaknimis palies Dusetų žemę, Seniūnas Saulius Kėblys pakvietė visus padėkoti Vytautui Čypui ir Vilmai Jarmalavičienei, kurie suplanavo, organizavo ir iki galo įgyvendino šį prasmingą aktą,  paskelbdami, kad: „ĄŽUOLAI  ŽALIUOS   ŽEMĖJE   DUSETŲ“.

Į šią didelę ir dusetiškiams labai reikšmingą šventę atvyko daugelio Dusetose veikiančių įstaigų atstovai ir garbūs svečiai ne tik  iš Zarasų rajono, bet ir Utenos: Zarasų miškų urėdas Rimantas Jurevičius, Seimo nario Algimanto Dumbravos padėjėja Regina Račkauskienė, Zarasų vicemeras Nikolajus Gusevas, Zarasų Policijos komisariato atstovai, vadovaujami Vitalio Kutkausko, Utenoje gyvenantis garsus visuomenininkas, medelių sodinimo visoje Lietuvoje dalyvis Almantas Raščiauskas su žmona, Regioninio parko direktorius Saulius Mažiulis, Dusetų Kultūros centro dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas su savo darbuotojais, Dusetų Gimnazijos direktorius Gintautas Kuzma su savo padėjėjais, Dusetų Komunalinio ūkio direktorius Vytautas Repečka, Meno mokyklos komanda, vadovaujama direktorės Dalios Deinienės, bendruomenės pirmininkas miškininkas Rimas Vaitukaitis, miškininkas Gaudentas Umaras su žmona Danute, grupė Dusetų vaikų dienos centro moksleivių su vadove Virginija Mazūriene, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys su savo darbuotojais, seniūno pavaduotojas Raimondas Parakevičius su žmona, šios teritorijos seniūnaitė, šių eilučių autorė Marija Varenbergienė ir daug Dusetų gyventojų.

Visus susirinkusius pasveikino Dusetų seniūnas Saulius Kėblys ir pasidžiaugė, kad beveik visi Dusetose veikiančių įstaigų atstovai ir garbūs svečiai susirinko į šią  neeilinę  pavasarinę šventę, gražiais žodžiais paminėjo Panevėžio Gamtos mokyklos bendruomenę.  Zarasų vicemeras,  sveikindamas dusetiškius pabrėžė, kad stipriai bedruomenei labai tinka ir stiprūs, ilgaamžiai medžiai – ąžuolai, kuriuos sodins visi Dusetų bendruomenės atstovai.  Zarasų miškų urėdas Rimantas Jurevičius paragino greičiau pradėti sodinimo darbus, nes medeliai negali ilgai laukti , jie turi  būti teisingai  ir tvarkingai pasodinti  Dusetų žemėje.

Stengiausi išvardinti visus dalyvavusius, nes mūsų pasodinti ąžuolai užaugę suteiks pavėsį pavargusiems, saugos Dusetas nuo šiaurės vėjų ir primins ateinančioms kartoms apie 2014 metais čia, Dusetose gyvenusius, dirbusius žmones ir labai, labai mylėjusius šį gražiausią pasaulyje žemės kampelį. Šį žemės kampelį  apsodinusius ne bet kokiais, bet „Lietuvos tūstantmečio“  ąžuoliukais.

Medelių sodinimo pamoką pademonstravę miškininkai:  bendruomenės pirmininkas Rimas Vaitukaitis,  Gaudentas Umaras ir urėdas Rimantas Jurevičius, kastuvą perdavė Vytautui Čypui –  jam ir buvo patikėtas pirmojo ąžuoliuko pasodinimas Dusetų žemėje.  Tada  ir prasidėjo darbas, kurį galima pavadinti švente.. Reikėjo pasodinti 50 ąžuoliukų. Taip savo šaknis Dusetų žemėn įleido  50 su meile išaugintų ir dusetškiams padovanotų  medelių.    Policija savo pasodintą medelį pavadino   „ Pasitikėjimo policija ąžuolu“. Jau auga Vytauto Čypo ir  Vilmos Jarmalavičienės ąžuoliukai.  Vilma savąjį ąžuoliuką  sodino su sūneliu Marku. Markas net mažytį laistytuvėlį atsinešė iš namų, kad galėtų pats palaistyti  savąjį su mamyte pasodintą medelį. Augs Meno mokyklos, Kultūros centro, Gimnazijos, Policijos, seniūnaitės Marytės, kitų žmonių, bei bendrai pasodinti medeliai. Ypatingai  savo pasodintą ąžuoliuką paženklino svečias iš Utenos Almantas Raščiauskas: iš mažų akmenėlių aplink ąžuoliuką išdėliojo gamtos virsmo ženklą, apkarpė nereikalingas šakeles ir jautriu rankų prisilietimu tarsi palaimino, savo ir kitus medelius…

Visą medelių sodinimo procesą filmavo Lietuvos televizija, padarė daug nuotraukų profesionalūs fotografai ir mėgėjai.  Jautėsi, kad ši medelių sodinimo šventė palietė ne tik žmonių rankas, bet ir širdis.  Pabaigę darbus visi sustojome bendrai nuotraukai ir iš krūtinių išsiveržė , Lietuvoje garbingaiusiomis dienomis dainuojama daina –  “Ąžuolai žaliuos žemėj Lietuvos …“.

Todėl prašau, visus einančius pro šalį, pažiūrėti ir pastebėjus kokį nors pažeidimą, ar medelio išniekinimą ir jį pataisyti, ar kreiptis į  seniūniją,  arba pranešri netoli gyvenančiai seniūnaitei Marytei ( taip mane vadina Dusetose ).

Saugokime ąžuoliukus visi, juk tai mūsų vienybės, bendrystės ir meilės savo gimtinei išraiška. Tikime, kad nei piktavalio, nei girtuoklio ranka nepakils prieš Liertuvos simboliu ir Lietuvos stiprybės medžiu vadinamą ĄŽUOLĄ.

Džiaugiamės ir didžiuojamės mes, dusetiškiai,  turėdami savo ĄŽUOLYNĄ.

Seniūnaitė   Marija  Varenbergienė

DSC_1109 DSC_1150 IMG_7908[1] IMG_7913[1] IMG_7921[1] DSC_1106 DSC_1105 DSC_1068 (1) DSC_1041 DSC_1033