Dusetose pristatyta knyga apie Sartų krašto bitininkus

Kovo 14 dieną pilnoje Dusetų K. Būgos bibliotekos salėje buvo pristatyta nauja nuo Dusetų kilusios bitininkės Meilutės Močiškytės knyga „Gyvenimas tarp bičių“.

Renginio pradžioje knygos idėją ir gimimo istoriją trumpai apžvelgė jos redaktorė Indrė Klimkaitė. Buvo paminėta, kad šiemet, kai Dusetos mini 500 metų jubiliejų, jei kas nors sudarinėtų garsiausių dusetiškių sąrašą, į jį būtinai patektų ir Meilutė Močiškytė – ne tik dėl stebėtino darbštumo, unikalių pasiekimų tiek bitininkystėje, tiek gėlininkystėje, bet ir dėl atsidavimo savam kraštui, jaunųjų bitininkų ugdymo, Dusetų vardo garsinimo Lietuvoje ir už jos ribų.

Knygos autorė pirmiausia pristatė parodą, kurioje eksponuoja nedidelę dalį savo kolekcionuojamų suvenyrų bičių tema. Paroda pavadinta „Kol bitės miega“. Iš viso kolekcijoje keli tūkstančiai eksponatų. Pačius įdomiausius Meilutė atvežė į Dusetas – tai ir juvelyriniai dirbiniai, ir stiklinės, keraminės, medinės bitutės, bičių motyvais puošti indeliai, ir vaikų globos namų auklėtinių dovanos bitininkei. Kad klausytojai susidarytų išsamesnį kolekcijos vaizdą, Meilutė parodė skaidrių filmą.

Kitame filme buvo galima pamatyti dar vieną bitininkės kolekciją – jurginų. Jie auginami net trijuose laukuose, o pažiūrėti žydinčių šių įstabių gėlių žmonės važiuoja net iš kaimyninių šalių, didžiuliais autobusais. Kelias jurginų veisles M. Močiškytė ir pati yra išvedusi.

Tačiau daugiausia dėmesio tądien buvo skirta naujai knygai, kurioje ne tik pateiktas išsamus bitininko darbų kalendorius, bet ir unikalūs pasakojimai apie daugiau nei 40 Sartų krašto bitininkų. Meilutė dvi žiemas važinėjo aplink Sartų ežerą, susitiko su bitinkaujančiais žmonėmis, užrašinėjo jų pasakojimus apie meilę bitėms ir kelią į bitininkystę, įdomesnius faktus apie bitininkavimo būdus.

Šios knygos bendraautorius ir dalies tekstų autorius – kraštotyrininkas, mokytojas Vincas Kibirkštis iš Antalieptės. Jo dėka knygoje atsirado unikalios nuotraukos iš tų laikų, kai Antalieptės žemės ūkio mokykloje buvo dėstoma bitininkystė, vaikai atlikdavo praktikas. Galima sakyti, kad Vinco Kibirkščio kitados planuotai monografijai apie Dusetas pradėta rinkti medžiaga ir pastūmėjo M. Močiškytę pratęsti ir užbaigti šį darbą, įamžinant šio tauraus amato tęsėjus mūsų krašte.

Renginyje buvo išsakyta minčių, kad dar ne visi bitininkai pateko į knygą, yra ir neseniai pradėjusių bitininkauti. Tad tikėtina, kad gali prireikti ir dar vienos knygos.

Ne mažiau įdomi renginio dalis – medaus degustacija. Kadangi Meilutė daug keliauja skaityti paskaitų ir domėtis bitininkyste kitose šalyse, iš visur atsiveža tenykščio medaus. Tad susirink usieji turėjo unikalią progą paragauti kroatiško, gruziniško, amerikietiško, latviško medaus, taip pat žiedadulkių, bičių duonelės.

Po renginio knygos autorės dar ilgai nepaleido norintieji pasveikinti, gauti autografą, kolegos bitininkai. Administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas įteikė Zarasų r. savivaldybės mero Nikolajaus padėką M. Močiškytei už Zarasų rajono garsinimą, nuveiktus gražius darbus, sutelkiant visus tauraus amato puoselėtojus – bitininkus ir vadovavimą Zarasų rajono bitininkų draugijai.

Indrė Klimkaitė