„Pataburskų“ armonikų suėjimas

DSC00882Ne vien tik taip lauktu gaiviu lietumi, žiedų gausa, bet ir muzikos garsais išsiliejo, užtvindė išsiilgusias linksmų šėlionių mūsų širdis paskutinis pavasario mėnuo. Dusetų P.Širvio parko estradoje gegužės 4d.nuskambėjo XXII tarptautinis liaudiško muzikavimo festivalis „Sėlos muzikantai“, pasak Antazavės kapelos vadovės Dalios Deinienės, skirtas geros sielos žmonėms.

Tiesiai iš šv. Mišių atskubėjus paskutiniems žiūrovams, renginį pradėję vedantysis  Untaniokas (Antanas Laurinkevičius) ir festivalio sumanytojas Gintaras Andrijauskas daug prie šventės organizavimo prisidėjusiam Dusetų seniūnui Sauliui Kėbliui padovanojo marškinėlius su simboliniu užrašu „Sėlos muzikantai“ ir pakvietė pabūti „šventės vėliava“.

G. Andrijausko pastangomis šis festivalis, užgimęs Dusetose, išaugo į reikšmingą ir garsų muzikinį reiškinį. Pirmais metais sulaukę vos penkių muzikantų, dabar organizatoriai dalyvius skaičiuoja dešimtimis, tarp jų daugėja ir svečių iš kaimyninių valstybių, o pats renginys trunka dvi dienas. Pirmoji dalis vyksta Zarasuose, antroji, tradiciškai skirta „pataburskoms“ armonikoms – Dusetose. G. Andrijauskas svajoja, kad ateityje čia dalyvaus muzikantai , grojantys vien šiomis armonikomis. Tai yra unikalus instrumentas, cariniame Sankt Peterburge dirbusių meistrų dėka atkeliavęs į Lietuvą apie 1920 m. Kaip teigia Linkmenų kaimo kapelos „Lanksva“ vadovas Gediminas Giriūnas – „jos labai tiko groti su senais tradiciniais lietuvių tautinės muzikos instrumentais ir taip integravosi į mūsų folklorą, kad tapo išvis neatsiejama lietuvių folkloro dalimi“. Meistrų, profesionaliai gaminusių šias armonikas, nėra itin daug. Vienas jų – dusetiškis Leonas Berniūnas. Jis taip pat buvo ir puikus armonikierius, dalyvavęs pačiuose pirmuosiuose festivaliuose. Prisimenant patriarchus, būtina pagerbti ir seniausią šių metų dalyvį Vaclovą Vasalauską iš Šiaulių, kuris, sulaukęs daugiau nei 80 metų, nenusileidžia jaunesniems muzikantams. O štai pačiam jauniausiam Dainiui Maslauskui dar tik šešiolika, tačiau patyrę „seniai“ trina rankomis, klausydami bernioko grojimo ir žada jam puikią muzikanto karjerą.

Scenoje viena po kitos grodami ir traukdami dainas pasirodė Antazavės kapela, „Un ta liepta“ (Antalieptė), „Molėtų armonikieriai“, „Savi“ (Jonava), „Sadūnai“. Sulaukta muzikantų iš įvairiausių Lietuvos vietų – Kriaunų, Jūžintų, Vilniaus, Raseinių, Rokiškio, Zarasų, be abejo – Dusetų, prasti orai nesutrukdė atvykti ir tolimiausiems svečiams – „Mingei“ iš Klaipėdos ir „Rotai“ iš Latvijos. Vienas malonumas buvo klausytis virtuoziško Antano Jasinsko, Fulgento Jaliniausko, Antano Markevičiaus, Gedimino Giriūno, Broniaus Žvirblio, Algio Vaitonio, Leono Kavaliūno, Vytauto Dagio, Alvydo Kurkuzinsko muzikavimo. Ir ne vien grojimo technika pakeri šie liaudiškos muzikos puoselėtojai, bet ir gebėjimu taikliais pajuokavimais, valiūkišku akių spindėjimu sukelti gerą ūpą. Šventės „vinimi“ tapo netikėtas peterburskininkų penketukas – Dainius Maslauskas, Vytautas Rimkus, Petras Žalalis, Vladas Žilinskas, Algimantas Mieliauskas – kurie ekspromtu, nerepetavę sugrojo taip meistriškai, lyg būtų vienos kapelos nariai.

Šis festivalis unikalus dar vienu bruožu – nuo 16 – ųjų jo gyvavimo metų kiekvienam dalyviui išduodami muzikantų pasai ,kurių jau išdalinta beveik trys šimtai. Šie originalūs dokumentai palengvina registraciją, o daugiausiai per metus keliavęs ir daugiausiai vizų turintis muzikantas pelno garbingą lietuviškos folkloro muzikos populiarintojo vardą. Tokius pasus jau gauna ir dalyviai iš užsienio.

Gera Untanioko nuotaika ir šmaikštus liežuvis neleido ilgam kauptis lietaus debesims, bet į šventės pabaigą, matyt, vedančiajam šiek tiek pavargus, lietus išvaikė didžiąją dalį publikos ir liko tik „patys ištvermingiausi žiūrovai ir pačios gražiausios žiūrovės“, kuriems „Sadūnų“ vyrai pažadėjo sugroti po atskirą kūrinį kiekvienam, šiuo sykiu ne armonikomis, o mandolinomis. Tokiu netikėtu pasirodymu „papirkti“  paskutiniai žiūrovai ne tik neišsilakstė, bet kaipmat įsisuko į šokių sūkurį, nekreipdami dėmesio į šalto lietaus gąsdinimus, ir pats vedėjas smagiai sutrypė „Untanioko polką“ su dama, nusižiūrėta dar pernai metais!

Kelias valandas trukęs šurmulys nutilo, išsiskirstė ir muzikantai, ir žiūrovai. Vieni nuskubėjo namo, kiti –balsuoti tą sekmadienį vykusiuose prezidento rinkimuose. Ir kaip sakė atsisveikindamas Untaniokas : „Išsiskiriam dėl to, kad ir vėl susitiktumėm!“

Renginį finansuoja:

LR Kultūros rėmimo fondas

Zarasų rajono savivaldybė

Renginio rėmėjai:

UAB „Vasaknos“

UAB „Degučių karčema“

UAB „Minerva media“

UAB „Samaniai“

Informaciniai rėmėjai:

 LTV laida „Duokim garo“

Laikraštis „Zarasų kraštas“

 Laikraštis „Utenis“

Laikraštis „Utenos apskrities žinios“

Renginio partneriai:

Dusetų seniūnija

Kultūros centras Dusetų dailės galerija

Dusetų meno mokykla

Dusetų K. Būgos gimnazija

Sporto klubas „Ainiai“

Šlyninkos vandens malūnas

 

 

Vilija Visockienė

DSC00776 DSC01143DSC01013 (Custom) DSC01050t (Custom) DSC01088 (Custom) DSC00776DSC00902 (Custom) DSC00808 (Custom) DSC00842 (Custom) DSC00866 (Custom)