„ArtVilnius 2018” meno mugėje – tapytoja Nomeda Saukienė

Birželio 7-10 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyko 9-oji tarptautinė šiuolaikinio meno mugė ArtVilnius‘18“. Šių metų „ArtVilnius’18“ akcentas „Focus–Baltic“ tema: Lietuva, Latvija, Estija, kurios švenčia valstybingumo šimtmetį. Mugės žiūrovams buvo pristatyta išsami šiuolaikinio Baltijos šalių meno panorama. Meno mugėje „ArtVilnius“ šiemet dalyvavo 55 galerijos, 250 menininkų iš 20 pasaulių šalių. Per keturias meno mugės dienas parodų ir kongresų centre „Litexpo“ apsilankė 22,8 tūkst. lankytojų.

Kultūros centras Dusetų dailės galerija meno mugėje šiemet pristatė (jau trečią kartą) dailininkę Nomedą Saukienę, gyvenančią, dirbančią ir kuriančią Dusetose. Tapytoja yra Zarasų krašto garbės pilietė, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatė.

Dailininkė N. Saukienė „ArtVilnius 2018” dalyvavo su septyniais naujais tapybos darbais. Tiek autorė, tiek jos kūryba iš menotyrininkų ir žiūrovų susilaukė ypatingai daug šilto dėmesio ir komplimentų. Dusetų dailės galerijos stendas lyg žydinti spalvinga oazė buvo atgaiva sieloms ir akims, per keturias mugės dienas jį aplankė tūkstančiai žiūrovų. Netrūko ir žiniasklaidos dėmesio. „Su gražiausiu savo kūriniu Dusetų dailės galerijos stende šalia mamos tapytojos N. Saukienės darbų ir pačios autorės pasirodė menotyros daktarė Monika Saukaitė: rankose laikė brangiausią savo turtą – metų ir keturių mėnesių dukrytę Eleną Saukaitę-Velykytę, – rašė dienraštis „Lietuvos žinios“. Dailininkės vaikai, o dabar ir anūkė, keliauja iš vieno paveikslo į kitą, žaidžia slėpynių vešlioje sodo ir paupio augmenijoje arba tiesiog mąsliai žvelgia į mus, žiūrovus. Nuo jų žvilgsnio darosi nejauku, nes vaikai ne tik žino daugiau, bet ir permato mus kiaurai. Sudžiauti ant virvės pliušiniai žaislai, siūbuojantys šiltuose vėjuose, turėtų teikti saugumo jausmą, tačiau taip nėra – N. Saukienės tapyboje spalvingumas ir gyvastingumas visuomet ribojasi su mirties nuojauta.

Dusetų dailės galerija „ArtVilnius‘17“ pernai buvo apdovanota kaip viena iš septynių geriausių „ArtVilnius‘17“ galerijų, taip pat pelnė žiūrovų simpatijas – laimėjo nominaciją „Rinktinė žiūrovų galerija“, o jos pristatytas menininkų duetas Remigijus Kriukas ir Indrė Stulgaitė-Kriukienė tapo „Žiūrovų rinktiniais menininkais“.

Šiemet „Rinktine žiūrovų galerija“ tapo Vilniaus dailės akademijos galerija „ARgenTum“. Nominacija „Žiūrovų rinktinis menininkas“ atiteko menininkui Kęstučiui Svirneliui. Geriausiu „ArtVilnius‘18“ menininku tapo latvis Ivars Drulle, kurį pristato galerija „Alma“ iš Rygos. „ArtVilnius‘18“ naujiena – geriausios menininkės-moters nominacija, ja apdovanota buvo estų menininkė Laura Kuusk. Geriausiomis „ArtVilnius‘18“ galerijomis tapo (abėcėlės tvarka): „Alma” (Latvija), „Contour Art Gallery“ (Lietuva), „Foku“ (Estija), „Galerie des Petits Carreaux“ (Prancūzija), „Kogo“ (Estija), „Piktogram“ (Lenkija), „The Rooster Gallery“ (Lietuva). Geriausiu „ArtVilnius‘18“ jaunuoju menininku (iki 35 m.) išrinktas Rimas Sakalauskas.

Vilija Visockienė