Dešimtasis kraštiečių susitikimas Dusetose

DSC06462Lyg užsakytas giedras birželio 28 dienos dangus, ore tvyranti džiugi nuotaika, šypsenos žmonių veiduose viliojo skubėti į Pauliaus Širvio parką, kur atviru Lietuvos virvės traukimo čempionato II etapu prasidėjo jubiliejinė dešimtoji Kraštiečių šventė Dusetų miestelyje.

Vyriausiajam teisėjui Eugenijui Deksniui paskelbus varžybų pradžią, prasidėjo įspūdinga ir įtempta kova, kurią dar labiau audrino komandų trenerių raginimai ir žiūrovų ovacijos. Tris valandas trukusio čempionato rezultatai baigėsi:

Merginos (540 kg): I vieta – jungtinė Ramygalos – Jūžintų komanda, II vieta – Kuršėnų ,,Kristalas“, III vieta – Meškuičių mokyklos sporto klubas;

Jaunimas (560 kg): I vieta – Meškuičių mokyklos sporto klubas, II vieta – Ramygalos gimnazijos komanda, III vieta – Kuršėnų ,,Kristalas“;

Vyrai (730 kg): I vieta – Kuršėnų ,,Kristalas“, II vieta – Rokiškio komanda, III vieta – Panevėžio VTK ,,Ąžuolas“;

Vyrai (680 kg): I vieta – Kuršėnų ,,Kristalas“, II vieta – Rokiškio komanda, III vieta – Panevėžio VTK ,,Ąžuolas“;

MIX (mišrios, 600 kg): I vieta – Kuršėnų ,,Kristalas“, II vieta – jungtinė Jūžintų – Panevėžio ,,Draugystės“ komanda, III vieta – Meškuičių mokyklos sporto klubas;

Po varžybų šventės dalyviai patraukė į Kultūros centrą Dusetų dailės galeriją, kur juos pasitiko programos „Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai“ atstovai, pateikę naudingos informacijos apie šios programos tikslus, priemones ir teikiamos paramos žemės ūkiui galimybes, buvo dalinami lankstinukai, tik iš natūralių medžiagų pagaminti rašikliai, užrašų knygutės, atšvaitai, kiti reprezentaciniai suvenyrai su KPF logotipu.

O salėje žiūrovų laukė susitikimas su narų klubo „DiveLT“ vadovu, prodiuseriu Andriumi Daniulaičiu. Po filmo „Ežerų dugne“ peržiūros jis mielai atsakinėjo į žiūrovų klausimus, pasakojo, kaip buvo kuriamas šis įspūdingas filmas. Daugelis pirmą kartą sužinojome, kad Lietuvos ežerai slepia neįtikėtinus geologinius turtus, susiformavusius ledynmečių laikais, kurie ištyrinėti dar mažiau, nei mėnulio paviršius. Versminio šaltiniai, primenantys kosminius ūkus su nardančiais juose reliktiniais vėžiagyviais, ar Asvejos kanjonai, siekiantys 50 metrų gylį – tai tik maža dalelė paslapčių, kurias atrado narai, ir šie atradimai sėkmingai tęsiami.

Toliau sekė tradicinis seniūno Sauliaus Kėblio pranešimas „Dusetų krašto dabartis ir perspektyvos“. Jo metu vaizdžiai parodyta, kas naujo per praeitus metus nuveikta seniūnijoje, pasidžiaugta jaunimo sportiniais laimėjimais, pergalėmis mokslinėse olimpiadose, menininkų pasiekimais. 2014 m. jau spėta padaryti nemažai darbų – pasodintas „Santarvės“ ąžuolynas, kuriam medelius padovanojo Panevėžio gamtos mokyklos kolektyvas, Užtiltėje įrengta vaikų žaidimo aikštelė. Tęsiami kiti projektai – valomi Dusetų seniūnijos paplūdimiai, remontuojama Dusetų Švenčiausios Trejybės bažnyčios varpinė, bus tęsiama Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos skvero bei Nepriklausomybės aikštės rekonstrukcija, naujai projektuojamos tinklinio bei krepšinio aikštelės. 2014–2015 m. renovacijos sulauks keturi daugiabučiai namai Užtiltėje, taip pat planuose numatyta įrengti apšvietimą Sartų ežero pakrantėje, pastatyti automobilių stovėjimo aikštelę ir kempingą, sutvarkyti P.Širvio parko takus.

Po seniūno pranešimo buvo padėkota pagrindiniams šventėms mecenatams: LKSKA „Nemunas“ pirmininkui Kęstučiui Levickiui už sportininkams dovanotas taures, diplomus bei medalius, UAB „Vasaknos“ direktoriui Algirdui Šiukščiui, UAB „Gazimpeks“ generaliniam direktoriui Jonui Šarkauskui, Zarasų rajono savivaldybės administracijai bei kitiems rėmėjams, mielai sutikusiems prisidėti lėšomis bei kita pagalba. Jiems buvo įteiktos atminimo dovanos.

Išklausę Zarasų rajono savivaldybės mero Arvydo Steponavičiaus, Zarasų rajono administracijos direktoriaus Ramūno Keršio pasisakymus, šauniųjų Dusetų meno mokyklos akordeonininkų (vadovas Juozas Švedas) pasirodymą, visi dalyviai susirinko dailės galerijoje, kur jos direktorius Alvydas Stauskas pristatė Dusetų krašto menininkų kūrybos parodą „Galerijai devyniolika“. Simboliška, kad šiais metais parodoje dalyvauja devyniolika autorių, pateikusių naujus tapybos, keramikos, stiklo ir fotografijos darbus.

Kaip ir kasmet, įsiamžinę bendroje nuotraukoje, šventės dalyviai, lydimi Panevėžio pučiamųjų orkestro „Garsas“ (vadovas Laimutis Raziūnas, choreografė Diana Ciobanu) muzikantų ir šokėjų patraukė miestelio gatvėmis link skulptūrų parko, kur buvo atidengta vėlgi devyniolikta Vytauto Tallat-Kelpšos akmens skulptūra ,,Paukštelis“.

Skardžiabalsiam šventės vedėjui Untaniokui (Antanui Laurinkevičiui) pakvietus žiūrovai susirinko Sartų ežero pakrantėje ir, jaukiai įsitaisę kas ant suolų, kas ant pievelės, gėrėjosi ryškiaspalvėmis popierinėmis gėlėmis pasipuošusio jaunimo iš avangardinio madų šou (Dusetos) pasirodymu ant pontoninio tilto, sulaikę kvapą stebėjo karate „SHOTOKAN“ iš Zarasų (vadovas Nikolajus Gusevas) sportininkų parodomąsias kovas, klausėsi pučiamųjų orkestro atliekamų kūrinių.

Vakarop ežeru iškilmingai praplaukė valčių paradas, vadovaujamas kapitono – Lietuvos saugios laivybos administracijos atstovo Domijano Popovo. Jo flotilėje pamatėme devynis originaliai išpuoštus laivus, o nugalėjo ,,Gėlių fėja“ (I vieta), ,,Havajiečių valtis“ (II vieta) ir ,,Vikingai“ (III vieta). Įgulos buvo apdovanotos Donato Čepuko knygomis, Dusetų dailės galerijos katalogais bei Vosgėlių kaimo bendruomenės ir Sadūnų kaimo bendruomenės įsteigtu piniginiu prizu.

Šventės metu Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Zarasų rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio bendruomenės pareigūnė Jovita Juršytė, pasitelkusi į pagalbą policijos rėmėją Skirmantą Pitrėną ir projekto ,,Savanoriai – žmonių saugumui” dalyves Ievą Čiblytę bei Birutę Šablinskaitę, vykdė prevencinę akciją, kurios metu buvo dalinami lankstinukai su informacija kaip saugoti save ir savo turtą nuo ,,telefoninių” bei ,,euro” sukčių, atmintinės, primenančios apie Lietuvos Respublikos vėliavos iškėlimo pareigą ir gresiančią atsakomybę už šio reikalavimo nevykdymą. Mažiausiems šventės dalyviams už teisingai atsakytus klausimus apie Kelių eismo taisykles buvo įteikti prizai – atšvaitai ir knygelės ,,Saugokime vieni kitus kelyje”. Valčių parado dalyviams buvo padovanotos šviesą atspindinčios liemenės, kuriomis aprūpino VĮ „Utenos regiono keliai”, ir priminti jų dėvėjimo atvejai. Ši akcija – viena iš projekto “Saugumas bendruomenėse – 2014″ dalių. Jos tikslas įrodyti, kad bendruomenės savo jėgomis gali palaikyti tvarką renginių metu, susitvarkyti su smulkiais pažeidimais be policijos pareigūnų pagalbos.

Kaip jau žinome, Dusetos vienintelė vieta Lietuvoje, kur vyrai žmonas nešioja ant rankų. Dar kartą tuo įsitikinti galėjome prasidėjus VI-ajam Lietuvos žmonų čempionatui, į kurį suvažiavo dalyviai iš Marijampolės, Panevėžio, Utenos bei Zarasų krašto: Zarasų, Dusetų, Antazavės, Avilių ir Antalieptės. Dalis trasos šį kartą buvo įrengta ežere, tad perkaitusios poros, artėdamos prie finišo, galėjo atsivėsinti ,žiūrovų džiaugsmui nuvirsdamos į vandenį.

Pergalingąją I-ąją vietą išplėšė marijampoliečiai Neringa ir Vytautas Kirkliauskai (0:47,31 min), II-oji vieta atiteko antazaviškiams Evelinai Merkytei ir Mariui Liepai (0:51,10 min),III-oji – Linai Minkevičiūtei ir Tadui Giliui (0:51,18 min, Zarasai ir Dusetos) ,IV-oji – Aušrai Dmitrijevai ir Karoliui Barzdai (1:06,78 min. Antalieptė ir Dusetos). Prizus – diplomus, taures, medalius ir ,,Kalnapilio“ girą dovanojo „Kalnapilis – Tauro grupė“, Sporto klubas „Ainiai“ ir kiti rėmėjai. Gaila, kad šiemet tik kaip svečiai dalyvavo azartiškoji vyriausioji pora Leonora Bukauskienė ir Almantas Raščiauskas iš Marijampolės, jiems buvo įteikti pagarbos medaliai.

Pasibaigus sportinėms varžyboms, vėl užgrojo orkestras, ir žmonių eisena nuvilnijo į P.Širvio parką. Ten pirmasis Dusetų Garbės pilietis Donatas Čepukas iškilmingai pakėlė miestelio vėliavą. Ceremonijoje taip pat dalyvavo Garbės piliečiai Vytautas Čypas, Alvydas Stauskas, Saulius Kėblys, taip pat Dusetų klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas.

Tęsiant gražią tradiciją buvo pagerbti nusipelnę krašto žmonės. Jiems nominacijas įteikė žurnalistas, rašytojas, ilgametis laikraščio „Utenis“ redaktorius Donatas Čepukas, Zarasų rajono savivaldybės meras Arvydas Steponavičius, Lietuvos Respublikos Seimo narys Algimantas Dumbrava, Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys, Dusetų klebonas kan. Stanislovas Krumpliauskas, Zarasų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas – valstybinis veterinarijos inspektorius Darius Kazulėnas. Vardinėmis dovanomis, gėlių puokštėmis ir simboliniais duonos kepalėliais buvo pagerbti: Vanda Normantienė – už aktyvią visuomeninę veiklą Dusetų bendruomenėje, mokykloje ir bažnyčioje; Tadas Grinevičius – už balsą ir sportinius pasiekimus, garsinančius Dusetas; Joana Stašienė – už energiją, atiduodamą Dusetų bažnyčios tvarkymui; Jolita ir Eugenijus Marcinkevičiai – už širdies stiprybę ir dvasios turtus, atiduodamus savo vaikams; Dusetų moterų choras – už skambius balsus, minint pirmos choro šventės Dusetose 80-metį; Arnas Kaškauskas – už kilnų poelgį, gelbstint skęstančiųjų gyvybes; Antanas Matulevičius – už ilgametę profesionalią veterinarinę pagalbą Dusetų krašte. Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas padėkos raštais apdovanojo ilgametes moterų choro dalyves – Rimantę Jakaitienę, Efrosiniją Partinauskienę, Onutę Lapinskienę bei Nijolę Stryžanienę.

Dusetų seniūnijos seniūno Sauliaus Kėblio 2014 m. birželio 19 d. įsakymu Nr. 3-3 garbės medaliu ,,Už nuopelnus Dusetų kraštui“ buvo apdovanoti aktorius, Jaunimo teatro direktorius Algirdas Latėnas ir kompozitorius, Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovo patarėjas kultūros klausimais Faustas Latėnas.

Pasibaigus oficialiai šventės daliai, gerą nuotaiką šventės svečiams dovanojo dainininkas Vladas Kovaliovas ir 2013 metų „ Auksinio balso“ finalistė Indrė Launikonytė, grupės „Dar“ nariai – Vudis, Grūdas, Indrė ir Kristina, Suvieko kaimo kapela „Cinkelis“ (vadovė Diana Skvarčinskaitė). Diskotekoje buvo galima šėlti iki antros valandos nakties.

Artėjant vidurnakčiui, dangų nutvieskė įspūdingi fejerverkai, galimybę jais pasigrožėti suteikė UAB „Vasaknos“ direktorius Algirdas Šiukščius.

Sekmadienį Dusetų Švenčiausios Trejybės bažnyčioje vyko Šv. apaštalų Petro ir Povilo atlaidai, mišias aukojo Stanislovas Krumpliauskas

Antroje dienos pusėje stebėti Aukštaitijos bendruomenių krepšinio turnyro Užtiltėje rinkosi krepšinio aistruoliai. Jame 18 m. ir vyresnių (vyrai) žaidėjų grupėje varžėsi 6 komandos, kurios turnyrinėje lentelėje išsidėstė taip: 1 vieta – ,,Koks skirtumas”, 2 vieta – ,,Autsaideriai”, 3 vieta – ,,Pandėlys”. Šeimyninių komandų kovoje nugalėjo ,,Gyliai”, antri liko ,,Pusbroliai”, o treti – ,,Gyliai 2″. 16-18 m. žaidėjų grupėje pergale džiaugėsi ,,Supratingi”, antri grupėje buvo ,,Džentelmenai”, treti – ,,Seno kiemo vaikai”.

Nuoširdi padėka Dusetų seniūnijai, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalkai, Kultūros centrui Dusetų dailės galerijai – už šių bendruomenių narių entuziazmą, paaukotą laiką ir suvienytas jėgas ruošiant šią gražią ir prasmingą šventę.

Vilija Visockienė

DSC06465 DSC06462 DSC06332