Dusetų amatų ir derliaus šventė

Rugsėjo 22 d. Dusetose šurmuliavo tradicinė Amatų ir derliaus šventė. Lietingas ir šaltas oras šiek tiek išretino prekybininkų ir kiemelių gretas, tačiau nepabūgę tikrojo rudens į šventę suėjo ir suvažiavo nusiteikę ir pašvęsti, ir įsigyti įvairiausių gamtos ir žmogaus sukurtų gėrybių. Tradiciškai viliojo prekystaliai, nukloti mėsos gaminiais, duona ir pyragais, medumi, vaisiais, uogomis, augalais, darbštūs amatininkai siūlė įvairiausius rankdarbius, sušildančius kūną ir suteikiančius jaukumą namams. Ūkininkai šį kartą ne tik derliumi dalijosi, bet ir kvietė apžiūrėti galingą naują techniką, kurios pagalba derlius užauginamas ir nuimamas. Šventę pradėjo Dusetų gaspadorius Saulius Kėblys, padėkojęs šventės dalyviams, organizatoriams, rėmėjams ir pasveikinęs nominantus. Linksmintis, vaišintis, šokti ir dainuoti kvietė žavioji šventės vedėja Laima Gorpinič.

Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius A. Stauskas pristatė 3 naujas akmens skulptūras, pastatytas Dusetų skulptūrų parke ir pakvietė po šventės jas apžiūrėti. Parko erdves papuošė Kęstučio Musteikio darbas „Veidu į pievą“, Gintaro Mikolaičio ir Kristijono Mikolaičio „Vėjų sala“, Vaivos Vaišvilaitės ir Vido Simanavičiaus „Spyna“. Projektą „Kuriame skulptūrų parką“ rėmė Kultūros taryba.

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos konkurso „Lietuvos mažoji kultūros sostinė“ paraiškų vertinimo komisijos sprendimu 2019 metų mažąja Lietuvos kultūros sostine Utenos apskrityje paskelbtos Dusetos. Pasveikinti dusetiškių su šia garbinga ir išskirtine nominacija atvyko laikraščio Utenis redaktorius Vytautas Kaziela. Nominacijos diplomus seniūnui S. Kėbliui, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktoriui A. Stauskui, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka pirmininkei A. Žiliukienei įteikė Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, Zarasų rajono mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius.

Buvo pagerbti sportininkai Almina Saibutytė, Darius Kuzma, Darius Galvonas už aukštų sportinių rezultatų pasiekimą ir Zarasų krašto vardo garsinimą Lietuvos seniūnijų sporto varžybose. Jiems įteikti medaliai ir garbės raštai. Gražiausių sodybų, pažangiausiai ūkininkaujantiems, kūrybiškiausiai amatininkei įteikta UAB „Lašai“ duona, diplomai, tautodailininko iš Antalieptės padaryti Zenono Striškos inkilėliai. Apdovanoti už gražiai tvarkomą aplinką: Eglė Kuzmienė ir Vytautas Sirusas, Sandra ir Tomas Kulikauskai, Elvyra ir Gintaras Valiuliai; daugiabučio bendrija (Berželių g. 10, Užtiltės km.) Už pažangų ūkininkavimą: Daiva ir Faustas Strazdai, Renata ir Eugenijus Sipavičiai. Už gražiai tvarkomą kaimo turizmo sodybą: Bronė Nijolė Urbonienė. 2018 m. kūrybiškiausia amatininke išrinkta Marija Gimbickienė.

Užeiti ir pasivaišinti gardžiais patiekalais, pabendrauti kvietė 11 kiemelių – Jūžintų, Aleksandravėlės, Kriaunų, Antazavės, Dusetų bendruomenės, Vozgėlių, Sadūnų, Zarasų rajono Neįgaliųjų draugijos Dusetų skyriaus, Medžiotojų klubo, Dusetų ūkininkų, Visagino Neįgaliųjų draugijos. Visaginietės dalyvavo šioje šventėje pirmą kartą, pažadėjo atvykti ir kitais metais, su gausesne vaišių ir darbelių kraite. Kriauniškės iš tolo viliojo gardaus troškinio kvapais. Kriaunų kiemelio vyriausioji gaspadinė savo firminį troškinį iš grikių, ryžių ir apkepintų morkų verda nuo 1990m., pati ji – 88 metų, labai žvali ir linksma, dosniai dalinosi savo receptu ir koše. Šis troškinys komisijos nuomone pelnė pirmą vietą skaniausių patiekalų rinkimuose. Antroji atiteko Aleksandravėlės kiemeliui už šokoladinį pyragą egzotišku pavadinimu „Lumumba“, trečia vieta skirta Antazavės seniūnijos kiemelio šiupiniui. Sunku išrinkti geriausius patiekalus, šios nominacijos labiau simbolinės, nes visų gaspadinių gaminti valgiai buvo puikūs ir greitai nyko nuo stalų.

Azartiškai vyko sportinės rungtys, kurias organizavo Dusetų sporto klubas „Ainiai“. Tai smiginio, svorio metimo, šaudymo varžybos, sutraukusios nemažai dalyvių. Nugalėtojams buvo įteikti medaliai. Žvejyba rankomis iš kubilo – daugiausiai dalyvių ir žiūrovų sulaukianti rungtis. Darganotas oras neatšaldė aistruolių ir jie, išsirengę iki pusės, drąsiai „nardė“ po ledinį vandenį ir gaudė savo didžiąją žuvį. Lėčiausi žvejai nuo kubilo dugno galėjo pasirinkti bent vėžių. Žuvies dovanoja UAB Vasaknos.

Šventėje koncertavo kaimo kapelos „Sadūnai“, „Zarasų krašto jungtinė kapela“, Aleksandravėlės „Šypsena“. Žiūrovai sukosi šokio rateliuose ir ilgai nepaleido šauniųjų muzikantų nuo scenos.

Šventės globėjas Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas

Mecenatai – Zarasų rajono savivaldybės administracija, UAB „Vasaknos“ ;Rėmėjai: Žemės ūkio ministerija, Dusetų sporto klubas „Ainiai“, UAB „Svaita“, UAB „Lašų duona“, ŽŪB „Aptarnavimas“, Vlada ir Ramūnas Pestiniai, Vasaknų dvaras, UAB „Rifa“, Dusetų seniūnijos ūkininkai.

Šventės organizatoriai:

LKSKA „Nemunas“, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Sartų regioninio parko direkcija, Dusetų sporto klubas „Ainiai“, Dusetų seniūnaičiai.

Nuotraukos Vilijos Visockienės, Aivaro Troščenkos, Alvydo Stausko

SPORTO VARŽYBŲ REZULTATAI

Dusetų sporto klubas „Ainiai“ organizavo ir dalyvavo AMATŲ IR DERLIAUS šventėje, bei pravedė sporto varžybas. 2018 m. rugsėjo 22 d. P. Širvio parko teritorijoje vyko :

16 kg svorio metime į tolį varžybose dalyvavo 19 dalyvių iš Zarasų ir Ignalinos rajonų. Vadovaujant Dusetų gimnazijos fizinio lavinimo mokytojui Vidui Čekui buvo nustatyti stipriausi metikai:

Pirmąją vietą su rezultatu 6 m 40 cm iškovojo dusetiškis Edvinas Pocius, antrą Audrius Špūras iš Užtiltės (5 m 85 cm), trečiuoju liko antalieptiškis Justinas Šagauskas su rezultatu – 5 m 78 cm.

„Auksinės žuvelės“ gaudymas – 38 dalyviai, pramogai vadovavo Dusetų seniūnas Saulius Kėblys .

Šaudymas, tai ilgiausiai užtrunkančios varžybos, kurias kuravo Dusetų sporto klubo „Ainiai” vadovas. Kiekvienam šauliui reikia paaiškinti ginklo mechanizmą ir saugos taisykles. Varžybose dalyvavo 24 šauliai, kurie turėjo 5 šūvius balams surinkti.

Taikliausias buvo zarasiškis Vytautas Ruzgas, surinkęs 26 taškus iš 30 galimų. Antras – dusetiškis Virgis Bugočius – 19 taškų, trečias dusetiškis Laurinas Vidinkovas – 18 taškų. Jauniausias šaulys Kostas Pivoriūnas apdovanotas specialiu Dusetų sporto klubo „Ainiai“ prizu.

Smiginis – visoms amžiaus grupėms prieinama sporto pramoga – 27 dalyviai. Pirmas Vytas Rumbaitis iš Zarasų, antras Aivaras Špūras iš Užtiltės, Mantas Lukošiūnas (Dusetos) liko trečias.

 

Klubo „Ainiai“ prezidentas Eugenijus Deksnys