Jurginų žydėjimas

Ruduo dar pilnai neįsijautė į savo vaidmenį, dar nesitaško įvairiausiais dažais, o tik atsargiai bando teptukus – brūkšt šen, brūkšt ten per medžių šakas, užtat namų darželiuose iš tolo šviečia, spindi įvairiausios šalnų dar nepakąstos gėlės. Kiekviena save gerbianti sodybos šeimininkė jų prisiaugina pilnus kiemus, tarsi lenktyniaudamos viena su kita. O kad ir kiti galėtų pamatyti tą grožį, rengia parodas. Tokia, tradicinė jurginų paroda, vyksta Dusetų K. Būgos bibliotekoje. Čia jais išrikiuotas visas koridoriaus pasienis – virš 30 rūšių.

Pačių gražiausių, įdomiausių jurginų parodai priskynė bibliotekos darbuotojos Danutė Abukauskienė, Vanda Sinkevičienė ir Elena Gaižiuvienė. Pastaroji papasakojo ne tik apie jurginus, bet ir apie kitas gėles, auginamas jos sodyboje. Elenos gėlynuose keroja 33 jurginų rūšys, kas metai jų tik daugėja – ir maino su bendramintėmis, ir perka. Labiausiai mėgstanti šiuolaikines žemaūges veisles. Pas gėlininkę ne tik jurginai džiugina namiškių ir praeivių akis, bet ir daugybė kitų rūšių gėlių – lelijos, kardeliai, kurių itin daug, serenčiai. Penkių rūšių bijūnai – šimto metų senumo, nes atvežti iš senelių tokio pat amžiaus sodybos. Žydi Elenos namuose daug skirtingų spalvų pelargonijų, kurios anksčiau puošdavo kiekvienos gryčios langus, o ir mūsų laikais nepraranda populiarumo. Yra daug šiuolaikiškų augalų – juka, kanos, rododendrai, durnaropės, ricinmedžiai, hortenzijos bei daugybė kitokių rūšių, kurias ir suskaičiuoti jau sunku. Vienas auginti lengva, kitos lepios, reikalauja daug dėmesio ir kantrybės. Štai niekaip nepavyksta prisijaukinti piliarožių – tai taip pat labai senos ir puošnios, lietuvių moterų dažnai augintos gėlės.

„Kad ir kaip pavargusi būnu, bet po darbo visas jas apeinu, pauostau, pasikalbu…“, – pasakoja apie aistrą gėlėms Elena. Turbūt jos tai jaučia ir atsidėkoja ne tik žiedais, bet ir pasidalina savo energija.

O bibliotekoje palangės „lūžta“ nuo kukliųjų sanpaulijų – čia jas prižiūri visos bibliotekoje dirbančios moterys. Sakoma, kur gėlės žydi, ten viešpatauja laimė. O jei dar ir gera knyga po ranka – džiaugsmo ir atgaivos sielai tikrai nepritruks!

Vilija Visockienė