Kultūros sostinėje Marijampolėje – Dusetų dailės galerijos menininkai

„Svečiuose Dusetų dailės galerija“ – taip vadinasi paroda „Miesto dienų“ išvakarėse atidaryta Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje. Parodą pristatė menotyrininkė Rasa Žukauskienė ir Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas. Žiūrovams jis priminė, kad tai jau trečioji mūsų menininkų išvyka su parodomis į Marijampolę. Pirmoji vyko 1998 m. tuometėje „Kiemo“ galerijoje, vėliau buvo surengta dailės ir fotografijos paroda miesto bibliotekoje ir kraštotyros muziejuje. Marijampolės kūrėjai taip pat ne kartą lankėsi Dusetose su savo kūrybos darbais.

Į atidarymą atėjęs Marijampolės savivaldybės merės pavaduotojas Romualdas Makauskas prisiminė buvusią viešnagę Dusetose ir tuomet aukštu lygiu nustebinusią galeriją, linkėjo tolesnio bendradarbiavimo. Solidžia paroda ir bendradarbiavimu pasidžiaugė Meilės Lukšienės Švietimo centro direktorė Meilutė Apanavičienė.

Menotyrininkė Rasa Žukienė atkreipė dėmesį, jog „ne tik ši paroda, bet ir visa Dusetų galerijos veikla paneigia mitą, kad menas gali gyvuoti tik dideliuose centruose, o visa kita – provincija“. Ji apžvelgė visų vienuolikos autorių darbus, pabrėždama išskirtines savybes. Tapybos, akvarelės, keramikos, akmens ir metalo darbus parodoje eksponuoja gerai žinomi mūsų krašto menininkai – Alvydas Stauskas, Nomeda Saukienė, Romualdas Pučekas, Šarūnas Sauka, Liliana Žutautienė, Eugenijus Raugas, Algirdas Gaižauskas, Violeta Gasparaitis, Ramunė Sladkevičiūtė – Dainienė, Žilvinas Dainys, Brigita Pučekaitė.

Paroda susilaukė didelio vietinės žiniasklaidos dėmesio – ją filmavo Marijampolės televizija, leidinyje „Suvalkietis“ pasirodė publikacija, kurioje žurnalistė Lina Volungytė rašo: „Žinoma, didelė intriga – Nacionalinės premijos laureato Šarūno Saukos trys paveikslai (šis autorius eksponuoja paveikslus išskirtinai Dusetose arba Vilniuje), tačiau ne mažiau dėmesio verti ir kiti autoriai, tikrai ne provincialūs, o šiuolaikiški, savo darbus eksponuojantys garsiose parodinėse erdvėse. Mažo Aukštaitijos miestelio dailės galerija ir meninis gyvenimas šiame regione, čia kuriančių autorių vardai, skambantys pasaulyje, yra unikalus reiškinys visos šalies mastu. Dvidešimt trečius metus gyvuojanti galerija išaugo iš mokyklos, kurioje buvo sustiprintai dėstoma dailė, dirbo puikūs pedagogai – kuriantys žmonės. Būtent jie nulėmė ne vieno dabartinio kūrėjo ateitį. Dabar galerija sieja 21 dailininką ir 12 fotografų, gyvenančių regione ar kilusių iš šio krašto. Ne tik parodos čia būna įspūdingos, išleidžiama nemažai ir dailės leidinių.“

Ši paroda – užsimezgusio dviejų regioninių galerijų bendradarbiavimo rezultatas. Paroda rengiama įgyvendinant Marijampolės – 2018 metų Lietuvos kultūros sostinės ir Miesto dienų renginių programą. Parodos organizatoriai: Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centras/Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerija, Dusetų dailės galerija, Lietuvos išeivijos dailės fondas ir „Lewben Art Foundation“. Parodos partneris – Marijampolės savivaldybė. Kuratorė – dr. Rasa Andriušytė-Žukienė.

Vilija Visockienė