Latvijos dailininkų kūryba – Dusetose

Lapkričio 10 d. Dusetų dailės galerijoje skambėjo lietuvių, latvių, anglų kalbos – čia vyko Daugpilio dailininkų asociacijos kūrybos parodos, skirtos Latvijos Nepriklausomybės 100-osioms metinėms, atidarymas. Iš Daugpilio atvyko didelė menininkų kompanija – daugiau nei pusė iš dalyvaujančių parodoje. Juos atlydėjo Rotko meno centro parodų kuratorė Farida Zaletilo. Sulaukta ir Zarasų rajono valdžios atstovų – kaimynus sveikino Zarasų rajono mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius, Zarasų rajono tarybos narys Rimantas Jurevičius, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys. Parodą atidaręs Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas džiaugėsi ne tik įvairiapusiška paroda, gausiu autorių dalyvavimu, bet ir ilgamečiu bendradarbiavimu su Latvijos dailininkais. Jie visuomet noriai dalyvauja rengiamose parodose, pleneruose Lietuvoje ir patys mielai kviečiasi mūsų menininkus. Vienas naujausių draugystės pavyzdžių – praeitą vasarą Daugpilyje vyko Violetos Gasparaitis tapybos ir keramikos paroda, sulaukusi ten didelio dėmesio. Kolegas pasveikinęs dailininkas Romualdas Pučekas taip pat pabrėžė bendradarbiavimo reikšmę : „ Prisidedu prie sveikinimų su Latvijos Nepriklausomybės diena, kuri mus vienija, bet vienija ir menas, per kurį geriau pažįstame vieni kitų kultūrą.“

Buvo ir daugiau sukakčių paminėta tą vakarą – Daugpilio dailininkų asociacija švenčia 10 metų jubiliejų, su gražiu jubiliejumi kolegos, bičiuliai sveikino dailininkę Līga Čible. Menininkė ne tik šios parodos pagrindinė organizatorė, bet ir puikiai kalbanti lietuviškai, tad padėjo svečiams ir dusetiškiams lengviau susikalbėti. Apsikeista dovanomis – katalogais ir albumais, o pasibaigus oficialiai renginio daliai, buvo bendraujama prie gausiai vaišėmis nukloto stalo. Latviški gardėsiai nelabai skiriasi nuo lietuviškų, tad labiausiai visus nustebino tapybiškas ryškiai mėlynas ragaišis, pagardintas vynuogėmis.

Parodoje dalyvauja net 25 autoriai – Maija Bērziņa, Līga Čible, Ivo Folkmanis, Mairita Folkmane, Romualds Gibovskis, Digna Gordijenko, Olga Gžibovska, Rimma Iļjina, Jūlija Kuļgajeva, Lelde Kundziņa, Ņina Leoņidova, Ilona Linarte- Ruža, Nataļja Marinoha, Valda Mežbārde, Ērika Popova, Ludmila Procenko, Dace Pudāne, Sanri, Ksenija Ščinkovska, Viktorija Valujeva. Deja, dviejų iš parodos autorių jų jau nebėra gyvųjų tarpe – tai Leonīdo Baulinso (1945-2002) ir Silvos Linartės(1939-2018), tačiau jie į žiūrovus tebekalba savo kūriniais.

Latvijos Nepriklausomybės 100-ųjų metinių devizas – „Aš esu Latvija“. Šventinių renginių organizatoriai siekia pabrėžti, kad būtent žmonės yra pagrindinė šalies vertybė: „Tai, ką jie daro šiandien, formuoja dabartį ir deda pamatus Latvijos ateičiai.“ Džiugu, kad Dusetose vykstanti latvių dailininkų paroda prisideda prie šimtų renginių, skirtų Latvijos laisvės sukakčiai ir vienija mūsų valstybes, kaip daug kartų buvo pabrėžiama parodos atidaryme.

Tapyba, skulptūra, tekstilė, akvarelė – kiekvienas darbas kalba bendra kūrybos ir jausmų kalba, kuriai nereikia vertėjų. Plati emocijų skalė – nuo atradimų džiaugsmo, liejant skaidrias ir melancholiškas akvareles, pinant nendrės stiebus ar sluoksniuojant vilnos kuokštelius iki neatšaukiamos nenumaldomos lemties ženklų aštriose metalo skulptūrose ar sodriuose, klampiuose tapybos potėpiuose. Kiekvienas žiūrovas šioje parodoje ras ir atpažins kažką artimo, kažką iš savų patirčių, kurių gilūs klodai guli ramiai, kol jų kas nesujudina – kad ir ta baltutėlė lengvutė plunksna, laisvės simbolis, nugalėto plėšraus paukščio snape…

Vilija Visockienė

Paroda veiks iki gruodžio 12 d.