Rudens kraitėje – šių metų derlius

Rugsėjo pradžia jau pažeria drėgnus rudens ženklus, į širdį besiskverbiančius. Dar nėra bobų vasaros šilumos ir spalvų šėlsmo, kuris nors trumpam pašildo tas grumbančias širdis bei rankas, tad tenka nuo nemalonios vėsos ir blogos nuotaikos gintis kitaip. Kaip – kiekvienas pajutome vos įžengę į Pauliaus Širvio parką, kuriame rugsėjo 14 dieną šurmuliavo tradicinė Dusetų amatų ir derliaus mugė.

Šiemet – dar ir po Mažosios kultūros sostinės vėliava. Iš tolo švietė vitaminų kalnai – daržovės, vaisiai ir uogos, o nuo medžių kamienų šelmiškai šypsojosi skrybėlėti veidai – juos labai šauniai ir išradingai iš įvairiausių gamtinių priemonių kūrė Kultūros centro Dusetų dailės galerijos etnografė Sigita Gudonienė, Dusetų meno mokyklos mokytojos Svetlanos Raugienės vadovaujamas moksleivių būrelis, prie šios kaliausių kompanijos atsiradimo prisidėjo ir kiti bendruomenės nariai. Smagu, kad šiemet šventėje buvo ypatingai daug rudeninių kompozicijų, spalvingų ir gausių, puošiančių kiemelius ir sceną.

Šventės pradžia sužavėjo iškilmingumu ir rimtimi. Ją dusetiškių tarme pradėjo vedėja S. Gudonienė: „ Pakeisti susitikimą vietas negalima. Kaip ir kasmet, visi susirenkam šitoj gražioj šventėj čia, Dusetų P. Širvio parke. A kam keist, jeigu gražesnės vietos ir nerastume, kaip šitas parkas.“ Dusetų amatų ir derliaus šventės pagrindinis akcentas – darbščiausių mūsų krašto žmonių pagerbimas: „ Šiandien pagrindinė ašis šioje šventėje yra žemdirbys ir ūkininkas. Pati iškilmingiausia akimirka: padėkos ūkininkams už ūkio tradicijų puoselėjimą, darbų tęstinumą. Mūsų kraštas – privačių valdų, sodybų, ūkininkų kraštas, todėl vasaros mėnesiais, kaip ir kasmet, seniūnijos ir bendruomenės sudaryta komisija keliavo po Dusetų seniūniją, į seniūnaičių pasiūlytas sodybas kandidates. Aplankytos pačios įvairiausios seniūnijos sodybos – nuo nedidelių, juvelyriškai išplanuotų privačių namų kiemų iki erdvių ūkių ar kaimo turizmo sodybų. Kokios jos skirtingos bebūtų, visas jas vienija šeimininkų meilė ir dėmesys kiekvienai žemės pėdai“, – kalbėjo S. Gudonienė. Prieš apdovanojimų ceremoniją ant scenos buvo pakviesti garbūs svečiai – Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, Dusetų seniūnijos seniūnas Saulius Kėblys, Lietuvos Seimo narys Algimantas Dumbrava, LKSKA „Nemunas“ valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis, Zarasų rajono mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius. Jiems tautiniais rūbais pasipuošę Dusetų K. Būgos gimnazistai Greta Stankevičiūtė, Neivydas Likauskas ir Gabija Malažinskaitė įteikė duonos kepalus, iškeptus iš naujojo šių metų derliaus. Palinkėję susirinkusiems skalsos, sveikatos, svečiai sveikino nominantus ir teikė jiems diplomus, gėles, UAB „Lašai“ iškeptą proginę duoną, Antalieptės tautodailininko Zenono Striškos pagamintus meniškus inkilus. Dusetų jachtklubo vadovas Arūnas Kavaliauskas visiems nominantams dovanojo kvietimus – pasiplaukioti jachta „Gerda“ dviem asmenims Sartų ežere 2020 metų vasarą.

Apdovanojimai įteikti gražiausių sodybų šeimininkams Gėnei Rutkauskienei ir Daivai Bražiūnienei (Dusetos), Majai ir Daliui Barzdoms (Užtiltės km.), Daivai Krikščionaitienei (Dusetos), Jolantai Paknienei ir Arūnui Vainiui (Padustėlio km.) Už gražiai tvarkomą daugiabučio aplinką nominacija paskirta Šlapių kaimo gyventojams Daliai ir Rimui Vaitukaičiams, Rimutei Skindaravičienei bei Janei ir Jonui Grigėnams. Tarp nominantų ir kaimo turizmo sodybos „Country Relax“ šeimininkas Leonardas Pakalnis; ūkininkai Larisa ir Valdas Žvirėlos bei Asta Padarauskaitė ir Ričardas Vėgneris. 2019 metų amatininke pripažinta Laisvydė Pivoriūnaitė.

Liaudies muzika – neatsiejama šventės dalis. Pirmoji koncertavo Sudeikių liaudiškos muzikos kapela „Seliavytė“, vadovė Aušrelė Baltuškienė, po jų pasirodė Antalieptės liaudiškos muzikos kapela „Un tą lieptą“, vadovė Loreta Alaunienė. Koncertą užbaigė svečiai iš Vilniaus – folkloro grupė „Ratilai“. Tai smagi keturių profesionalių muzikantų kapela, susikūrusi dar 1996 m., plačiai koncertuojanti tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse. Visi kolektyvai klausytojams dovanojo gerą nuotaiką, tad kas norėjo, galėjo smagiai pasišokti parko aikštelėje priešais sceną.

Šventėje savo kiemelius pristatė, pasimėgauti gardumynais kvietė Dusetų, Vosgėlių, Sadūnų, Antazavės, Antalieptės, Jūžintų bendruomenės, Medžiotojų draugija, Zarasų rajono Neįgaliųjų draugijos Dusetų skyrius, Visagino neįgaliųjų bendrija, Dusetų ūkininkai. Sąžiningai išragavusi visų gaspadinių siūlomus patiekalus, vertinimo komisija originaliausiais ir skaniausiais išrinko Sadūnų bendruomenės saldumynus, Vosgėlių bendruomenės silkę ir keptas bulves su lupynom, Antazavės kiemelio šeimininkių bulvinius kleckus. Šie kiemeliai buvo apdovanoti. Paskatinamieji prizai įteikti Medžiotojų būreliui (jų paviljone buvo galima apžiūrėti ir medžiotojų trofėjų parodą), Dusetų bendruomenės ir Antalieptės bendruomenės kiemeliams. Tačiau reikia pripažinti: į kurį kiemelį beužeitum- visur linksmos gaspadinės tiesė lėkšteles su meile ir išmone pagamintais patiekalais, vaišino burnoj tirpstančiais saldžiais gardumynais, traškia namine duonele ar putojančia gira. Beje, giros ir alučio buvo galima įsigyti ir „Vasaknų dvaro“ kiemelyje, kur juo prekiavo linksmoji Agnė Šukštulytė, o jos sūnelis prižiūrėjo ir pasakojo apie visos šeimos numylėtinius – egzotinių veislių jauniklius ančiukus ir ožiukus. Norintieji už simbolinę kainą galėjo su šiais gyvūnėliais ir nusifotografuoti. Šventėje buvo ir daugiau gyvūnų – kaimo turizmo sodybos „Lapės slėnis“ poniukai, Žanetos ir Ryčio Pivoriūnų augintiniai.

Šventėje netrūko prekiaujančių savo išauginta produkcija ar pagamintais dirbiniais ūkininkų ir amatininkų, tautodailininkų, atvykusių iš Zarasų ir aplinkinių rajonų. Buvo galima įsigyti daržovių, vaisių, dekoratyvinių krūmų, vaismedžių, taip pat mėsos ir žuvies produktų, medaus ir kitų gardėsių. Savo pagamintus keramikos darbelius siūlė Dusetų meno mokyklos moksleiviai. Akys raibo nuo įvairių medžio gaminių, spalvingų papuošalų įvairovės, rankos pačios tiesėsi prie šiltų vilnos gaminių. Šalimais parke vyko naujos ūkininkų technikos demonstravimas.

Visuomet labiausiai laukiama ir daugiausiai adrenalino sukelianti atrakcija – žuvų gaudymo iš kubilo varžybos. Skanios žuvies pasigauti maga ir dideliam, ir mažam, tik ne kiekvienas ryžtasi rankomis gaudyti aštriapelekes žuvis šaltame vandenyje. Tačiau kiaurai peršlapti– vienas juokas aistringiems žuvies mėgėjams! Sėkmingiausi žvejai buvo apdovanoti medaliais, o žuvies varžyboms dovanojo UAB „Vasaknos“.

Dusetų sporto klubas „Ainiai“ visose Dusetų seniūnijos šventėse organizuoja sportines varžybas, o klubo prezidentas Eugenijus Deksnys nugalėtojus apdovanoja LKSKA „Nemunas“ medaliais ir taurėmis. Šiemet nemažai sirgalių bei entuziastų pasirungti taiklumo varžybose sutraukė pasagos mėtymas, šaudymas pneumatiniu šautuvu, smiginis.

Pasagos mėtyme varžėsi 17 metikų. Renatas Žekas (Rokiškis) surinko 8 tšk. iš 10 metimų ir laimėjo I vietą. Tadas Grinevičius iš Dusetų – II vieta (4 tšk.), Dalia Šatrovienė (Dusetos) – III vieta (4 tšk.), Tatjana Savina (Dusetos) – IV vieta (4 tšk.). Dėl 2-4 vietų buvo paskirta papildoma serija metimų.

Šaudymo iš pneumatinio šautuvo su optika rankos ir akies taiklume rungėsi 19 šaudymo mėgėjų. Jas laimėjo dusetiškis Donatas Dainys – 10 tšk. iš 18 galimų. Antrą ir trečią vietas pasidalino taip pat dusetiškiai Arvydas Bražiūnas (9 tšk.) ir Dalius Lingė (5 tšk.), ketvirta vieta atiteko Anatolij Čirkov iš Degučių (4 tšk.)

Smiginio mėtyme sudalyvavo 13 žaidėjų. Taikliausias buvo Tomas Žirandon (Prancūzija) – 18 tšk. iš 3 metimų, antra vieta atiteko Renatui Žekui iš Rokiškio ( 17 tšk.), trečia – uteniškei Linai Beinikienei (11 tšk.), ketvirta – Anatolij Čirkov – 9 tšk.

Šventės globėjas – Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas.

Mecenatai – Zarasų rajono savivaldybės administracija, UAB „Vasaknos“.

Šventės rėmėjai: UAB „Lašų duona“, UAB „Svaita“, UAB „Utenos prekyba“, UAB „Vigotema“, ŽŪB „Aptarnavimas“, UAB „Bočiai“, Vasaknų dvaras, Irena ir Benjaminas Sakalauskai, Vlada ir Ramūnas Pestiniai, Dusetų seniūnijos ūkininkai.

Šventės organizatoriai:

LKSKA „Nemunas“, Dusetų seniūnija, Dusetų sporto klubas „Ainiai“,  Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Sartų ir Gražutės regioninio parko direkcija.Informaciniai rėmėjai: „Utenis“,„Dusetos“, „Zarasų kraštas“, www.zarasai.lt, www.zarasai.net, www.dusetukrastas.info, http://www.zarasai.lt/tic/, www.dusetukultura.lt