Sužvingo žirgeliai Dusetų dailės galerijoje

DSC05725---233Viduržiemis netikėtai virto pavasariu, ištirpo ledo trasa, ir Sartų lenktynės, deja, neįvyko. Liko nuvilti tūkstančiai šios šventės gerbėjų. Tačiau atsigriebta kitur – Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje tiek eikliųjų žirgelių išsirikiavo, kad bus pamaloninta net išrankiausio žiūrovo akis. Tapyti ir drožti, siūti ir lipdyti, siuvinėti ir lankstyti – kelios dešimtys žemaitukų, arabų, trakėnų, ristūnų, ponių ar neaiškios kilmės arkliokų žvelgia nuo sienų ir pjedestalų, demonstruodami savo tobulas formas bei juos sukūrusių menininkų fantaziją. Taigi, vasario 6 d. Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje tradicinė, jau dešimtoji tarptautinė paroda „Žirgas dailėje“ atidaryta. Šventės pradžioje parodos sumanytojas, kuratorius Alvydas Stauskas pristatė menininkus, atvykusius iš įvairių Lietuvos vietų – Dusetų, Zarasų, Utenos, Obelių, Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Alytaus, Palangos, Kėdainių, Jonavos, Pasvalio, Anykščių, Ignalinos. Baltarusijos, Latvijos. Baltarusijos dailininkus atstovauja minskiečiai Marija Griniuk, Elena Ilarionova, Natalija Ivanova, Grigorijus Ivanovas, Anatolijus Volkovas. Ne visi šie išvardinti autoriai dalyvavo parodos atidaryme, tačiau galėjusieji atvykti džiaugėsi puikia paroda, šiltu priėmimu bei ilgamete draugyste su Lietuvos menininkais. Iš Rygos atvyko skulptorius Edvins Krūminš, kurį pažįstame kaip vieną iš nuolatinių parodų apie žirgus autorių, plenerų dalyvį – jo skulptūra „Žirgeliai“ puošia ir Dusetų skulptūrų parką.
Parodos autorius ir žiūrovus nuoširdžiai pasveikino valdžios atstovai. Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys visiems dailininkams įteikė puikią dovaną – fotomenininko K. Driskiaus meninės fotografijos albumą „Arti Sartų“. Su dovanomis atvyko ir Lietuvos Seimo narys Algimantas Dumbrava. Atminimo dovanas už meno kūrinius, jau dešimtmetį aukojamus labdaros ir paramos fondui „Išgirsk mane“, jis įteikė fotomenininkei Normantei Ribokaitei, dailininkams Romualdui Pučekui ir Eugenijui Raugui. Dienraščio „Utenos dienos“ , kultūros leidinio „Indrajos“ redaktorius Vytautas Ridikas taip pat atvyko su dovanomis dailininkams Alvydui Stauskui ir Algirdui Gaižauskui – jiems įteikė „Indrajos“ žurnalus, kuriuose yra išspausdinti straipsniai apie šiuos Rytų Aukštaitijos menininkus.
Pristatydamas jubiliejinės parodos autorius, A. Stauskas pasidžiaugė, kad šį kartą parodoje jų dalyvauja rekordinis skaičius – 56. Skirtingo amžiaus ir kūrybinės patirties dailininkai nuo Dailės akademijos profesorių iki studentų šiai parodai pateikė tapybos, skulptūros, grafikos, tekstilės, kitus mišria technika atliktus darbus. Visi šie kūriniai įamžinti ir dešimtajame kataloge „Žirgas dailėje“, kurio leidimą parėmė Zarasų savivaldybė. Katalogas – savotiškas metraštis, kuriame fiksuojamos parodos atspindi mūsų kultūrinį laikmetį ir išlieka ateities kartoms. Jį sudarė Alvydas Stauskas, maketavo Rima Simanavičienė, redagavo Dainora Biliūnaitė, spausdino leidykla-spaustuvė „Utenos Indra“.
Renginio metu kalbinti dailininkai dėkojo parodos organizatoriams už suteiktą galimybę dalyvauti tokioje unikalioje parodoje, linkėjo, kad graži tradicija rengti šios tematikos parodas tęstųsi dar ilgai. Na, o parodos žiūrovams tai puiki proga nors tokiu būdu pabūti arčiau žirgelio, tegul ir nutapyto ar nulipdyto. Nykstant arkliams iš mūsų kasdienio gyvenimo, juos greitu laiku bematysime tik televizoriaus ekrane. O jei dar šiltėjant žiemoms nebeliks ir Sartų lenktynių… Kad taip nenutiktų, vienas iš parodos dalyvių A. Gaižauskas palinkėjo valdžioms atstovams dėti visas pastangas, kad Sartų hipodrome būtų nutiesta kieto grunto trasa – tegul žirgai bėga ne tik skulptūrose ar drobėse.

Parodoje „Žirgas dailėje“ dalyvaujantys autoriai: A. Augutis, J. Balkevičienė, M. Breiva, I. Bunokaitė, J. Celiešienė, G. J. Česiūnas, Ž. Dainys, J. Daniliauskas, K. Daniūnaitė, S. Drebickaitė, V. Gaidamavičiūtė-Kisielienė, A. Gaižauskas, M. Griniuk, P. Griušys, J. Grunda, E. Ilarionova, N. Ivanova, G. Ivanovas, J. Jakštaitė, R. Juodelienė, V. Juršienė, J. E. Kaubrys, J. Kazlauskas, L. Kesminas, V. Kopūstinskaitė, E. Krūminš, L. Kudžmienė, G. Lankelienė, A. Latėnas, J. Gradauskaitė-Levčenkienė, S. Milašius, A. Naunikaitė, M. Navickaitė-Jonušauskienė, M. Norbutaitė, D. Oškinytė, J. Pakalnytė, R. Pupelis, G. Purlytė, N. Ribokaitė, A. Rudienė, R. Sladkevičiūtė-Dainienė, L. Šmergelis, I. Tallat-Kelpšienė, L.Tubelytė-Kriukelienė, S. Urbanavičiūtė, V. Užusenytė, L.Valatkienė, V. Vasiliauskaitė, V. Verikaitė, V.Vigelytė, A. Vilkončius, J. Vingrienė, A. Volkovas, A. Vozbinas, G. Žuklys, L.Žutautienė.

Vilija Visockienė

DSC05725---233 DSC04994- DSC05149- E. Krūminš