Amatų ir derliaus šventė Dusetose

apdovanojama-balciunu-seimynaMiestuose ir kaimuose švenčiamą derliaus šventę galima vadinti ir primirštu senoviniu vardu – Rudens sambariais. Šis pavadinimas mena senas baltiškas tradicijas, kai rugsėjo pabaigoje, per rudens lygiadienį, mūsų protėviai džiaugėsi derliumi, vaišinosi alumi, taip garbindami Alutinį, o kitai dievybei — Žemininkui, aukojo gyvulius. Vėlesniais laikais gyvąsias aukas pakeitė šiaudinio ožio deginimas, o gerokai pakitę sambarių papročiai persikėlė į Šv.Mato ir Mykolinių dienas. Tačiau kaip pavadinsi – nepagadinsi, svarbu gera nuotaika, o jos tai jau tikrai nepritrūko rugsėjo 24 – ąją Dusetose vykusioje amatų ir derliaus šventėje. Nudirbus didžiuosius darbus, galima atsikvėpti, pabendrauti ir drauge su visais pasigirti tuo, ką pavyko užauginti. „Labų rytų, mieli sveteliai, dustiškiai, ūkininkai, kiemelių gaspadoriai, suvažiavį šiton derliaus švinten. Kai kas anų aruoduos netilpą, tai atavežę kų įmantresnią – parodyt, a kai kų parduot. Tai visiem gerų linksmybių, geras nuotaikas, kaip saka „nebūkit mundri ir paspūtį, būkit linksmi ir drūti“! – smagia tarmiška šnekta pasveikino visus susirinkusius šventės vyriausioji „gaspadinė“ etnografė Sigita Gudonienė ir pristatė pirmąjį kolektyvą – Antazavės kapelą (vad. Dalia Deinienė).

Tuoj po antazaviškių „pagrajinimo“ į sceną buvo pakviestas Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, dirbantis šiose pareigose jau dešimt metų! Bendruomenės vardu gėles seniūnui įteikė Danutė Topalskienė, o muzikantai smagiu maršu užtvirtino šiltus dusetiškių, bičiulių sveikinimus.

Vienas po kito kilo į sceną atsiimti apdovanojimų gražiausiai tvarkomų sodybų šeimininkai – Dainius ir Neringa Aižinai (kaimo turizmo sodyba „Nerdas“), Irena ir Vincas-Modestas Beliūnai (Likančių km.), Sigita ir Kęstutis Lingės (Užtiltės km.), Diana ir Raimondas Maleckai (Sadūnų km.), Aldona Pimpienė (Užtiltės km.) bei Balčiūnų šeima (Sakališkių km.). Už aktyvų naudojimąsi Ignalinos kredito unijos paslaugomis šmaikščios dovanos sulaukė Giedrė ir Stasys Brogai. Metų ūkininkais išrinkti Sandra ir Aurimas Kuzmos, o geriausiu jaunuoju ūkininku – Darius Skvarčinskas. Jaunosios amatininkės vardą pelnė auksarankė Greta Mieliauskaitė.

Į šventę atvyko svečių net iš tolimosios Ukrainos. Dar šių metų gegužę su darbo vizitu Lietuvoje besilankantis Ukrainos Chersono miesto meras Volodimiras Mikolajenko apsilankė ir Zarasų rajono savivaldybėje bei pasiūlė bendradarbiauti žemės ūkio perdirbimo, švietimo, sveikatos apsaugos, kultūros, turizmo ir sporto srityse. Pasirašę sutartį, bendradarbiavimo partneriais tapo Dusetos ir Chersono srityje esantis Muzykovkos kaimas. Renginyje dalyvavęs Chersono miesto mero patarėjas Volodymyras Makucha Dusetų seniūnui Sauliui Kėbliui perdavė kvietimą atvykti į Muzykovkos šventę.

Visos šventės metu bendruomenės varžėsi skaniausio patiekalo bei gražiausio kiemelio rinkimų konkursuose, nenusileisdamos viena kitai nei fantazija, nei išradingumu. Gražiausio kiemelio vardą pelnė darbštieji Dusetų ūkininkai, o gardžiausią patiekalą – moliūgų sriubą – išvirė Antazavės seniūnijos šeimininkės.

Prisivaišinę, prisiragavę, namo žmonės neskubėjo –„sirgo“ už žvejus, plikomis rankomis gaudančius žuvis bačkoje, stebėjosi įspūdingais medžiotojų trofėjais, būriavosi prie ūkininkų atsivežtų gyvulėlių ir paukščių, domėjosi amatininkų, tautodailininkų, vaikų pagamintais išmoningais kūriniais, rinkosi augalus savo sodyboms ar tiesiog klausė smagios liaudiškos muzikos. Vaikai dūko atrakcionuose, o drąsiausieji galėjo pajodinėti poniais. Jaunosios sportininkės Viltė ir Miglė pademonstravo, kaip jų žirgeliai sugeba šokinėti per kliūtis.

Be jau paminėtos Antazavės kapelos, mugės metu dalyvius ir žiūrovus linksmino Dusetų kultūros centro folklorinis ansamblis „Du sietai“ (vad. S. Gudonienė), o taip pat mieli sveteliai – Jūžintų kaimo bendruomenės šeimyninis trio, mažasis pasakorius iš Daugailių Emilis Strunkevičius bei Aleksandravėlės kaimo bendruomenės kapela.

Už gėles šventės rengėjai nuoširdžiai dėkoja Linutei Morkūnienei, Laimutei Parakevičienei, Daliai Macijauskienei, Vitalijai Statauskienei. Spalvingais žiedais, raudonšoniais obuoliais Pauliaus Širvio kalnelį, sceną nuo ankstyvo ryto puošė, margus kilimus „audė“ Sigita Gudonienė su „Dviejų sietų“ ansamblio dainininkėmis, Dusetų kultūros centro renginių organizatorė Margarita Simokaitytė bei aktyviosios Dusetų bendruomenės moterys.

Renginyje dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius bei mero patarėjai Vilhelminas Kuzmickas ir Arvydas Veikšra, rajono Savivaldybės administratorius Ramūnas Keršys, rajono savivaldybės Tarybos nariai Petras Papovas, Daiva Kelečienė, Stasė Goštautienė ir Rimvydas Podolskis, Lietuvos Respublikos Seimo nario padėjėja Regina Račkauskienė, Zarasų miesto seniūnė Olga Podolskienė, Lietuvos edukologijos universiteto profesorius Algirdas Raslanas, Visagino savivaldybės tarybos narys Vitalijus Besakirskas, Ignalinos kredito unijos Zarasų kasos vadovė Daiva Svidinskienė, Algimantas Cibulskis, Almantas Raščiauskas.

 

Renginio globėjas:

Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas.

Šventės organizatoriai:

LKSKA „Nemunas“, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Dusetų komunalinio ūkio įmonė, Sartų regioninio parko direkcija, Zarasų rajono Dusetų sporto klubas „Ainiai“, Dusetų seniūnaičiai.

Šventės mecenatai:

Zarasų rajono savivaldybės administracija, UAB „Vasaknos“, UAB Utenos prekyba, UAB „Gazimpeksas“.

Šventės rėmėjai:

UAB „Lašų duona“, UAB „Svaita“, ŽŪB „Aptarnavimas“, UAB „Keljeras“, UAB „Bočiai“, UAB „Tristata“, Ignalinos kredito unija, Lauros gėlės, Vlada ir Ramūnas Pestiniai, Vasaknų dvaras, Dusetų seniūnijos ūkininkai.

Informaciniai rėmėjai:

„Utenis“, „Dusetos“, „Zarasų kraštas“, www.zarasai.lt, www.zarasai.net, www.dusetukrastas.info, http://www.zarasai.lt/tic/

 

Vilija Visockienė