Dusetiškiai pakvietė į Rudeninę obuolių alėją

Dusetose rugsėjo 26 dieną įvyko rajoninė amatų ir derliaus šventė „Rudeninė obuolių alėja“. Žmonės teiravosi, kodėl ši viso rajono šventė nebuvo tradiciškai surengta Zarasuose. Ką gi, ir čia „kiaulę“ pakišo covid – 19 viruso grėsmė ir įvairūs su tuo susiję apribojimai. Na, o gera žinia ta, kad šventė vis tik įvyko, juk nuo spalio pradžios visus tokius panašius masinius renginius apskritai planuojama uždrausti rengti.

Į Dusetas nuo pat ankstaus ryto visais keliais suvažiavo ne tik Zarasų, bet ir aplinkinių rajonų seniūnijų atstovai. Kiemelių šiemet nebuvo leista daryti, kad mažiau žmonės būriuotųsi. Tačiau gardžiais kepiniais, arbata ir kava nemokamai visus vaišino Dusetų kepyklėlės savininkai Dalia ir Artūras Samoiliukai. Puriais pyragais ir blynais pasmaguriauti kvietė Zarasų žemės ūkio mokyklos gaspadinės. ŽŪK „Dusetų krašto gaspadoriai“ siūlė pirkti čia pat gaminamų gurmaniškų jautienos patiekalų, pirkti šviežiai spaustų obuolių sulčių pakuotėse.

Štai ko šventėje tikrai netrūko – tai obuolių! Ir ne  tik todėl, kad jie šiemet puikiai užderėjo, bet ir todėl, kad obuolys, vaisingumo ir sveikatos simbolis, buvo pagrindinis šventės akcentas. Pauliaus Širvio parką papuošė įspūdingos floristinės obuolių arkos, kurias atsivežė rajono seniūnijų bendruomenės. Saulėje tvaskėjo raudonšonių obuolių kalnai ant prekystalių, o vaismedžių pirkėjai siūlė pirkti įvairiausių veislių obelaites. Tad kiekvienam gomuriui, kiekvienai akiai užganėdinti šventėje netrūko obuolių bei kitų vaisių, kaip ir šiltos saulutės, margų gėlių žiedų, smagios muzikos ir geros žmonių nuotaikos, kurios neprislopino privalomos apsauginės kaukės.

 Nuo pat ryto parke šurmuliavo mugė, kuri šiemet buvo kuklesnė – didžioji dalis prekybininkų tą dieną pasirinko Utenos Rudens šventės mugę. Tačiau ir mūsiškėje buvo į ką pasižvalgyti, nepristigo pagundų piniginę plačiau atverti.

Dusetų meno mokyklos moksleivių kruopščiai, išmoningai iš molio nulipdyti dekoratyvūs indai itin mėgstami ir greitai išgraibstomi. Tautodailininkai, amatininkai atvežė mugėn tekstilės, vytelių, keramikos, medžio dirbinių. Sveikata besirūpinantys pirko spanguoles, svogūnus, česnakus, medaus produktus. Viena iš įdomybių, pasiūlyta bitininkų – medaus koriai vakuume, ideali kalėdinė dovana. Besiruošiantys žiemai matavosi veltinius, rinkosi vilnones kojines ar kepures. Koks lietuvio stalas be bulvės kasdieninės, kopūsto galvos, mūsų krašte puikiai derančio moliūgo, kraują stiprinančių buroko ar lazdyno riešutų – šių gėrybių irgi netrūko. O kur dar putojantys Vasaknų dvaro bravoro gėrimai stilinguose butelaičiuose!

Oficialioji šventės dalis prasidėjo sveikinimo žodžiais, kuriuos tarė Zarasų r. savivaldybės tarybos narys Domijanas Popovas, Zarasų r. savivaldybės mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius, Dusetų klebonas kan. Stanislovas Krumpliauskas, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys. Po trumpų drūtų sveikinimų buvo apdovanoti 2020 m. gražiausių sodybų šeimininkai, pažangiausi ūkininkai. Nominantams įteiktos Zarasų r. savivaldybės mero Nikolajaus Gusevo padėkos ir meistro Zenono Striškos autoriniai darbai – inkilėliai, arba „špokinyčios“, kaip juos tarmiškai įvardino žodžio kišenėje neieškantis renginio Antanas Laurinkevičius.

 Apdovanojimai įteikti Simonai Kravcovaitei ir Deividui Markevičiui iš Antalieptės seniūnijos, Aušrai ir Žydrūnui Pledžiams  iš Antazavės seniūnijos, Genovaitei Sarokinai iš Degučių seniūnijos, Birutei ir Vidmantui Laurinavičiams iš Dusetų seniūnijos, Almai ir Stanislav Pluč iš Imbrado seniūnijos, Birutei Šuminienei iš Salako seniūnijos, Rasai ir Gediminui Jurgilams iš Suvieko seniūnijos, Alitijai ir Stanislavui Radzevičiams iš Turmanto seniūnijos, Valei ir Mindaugui Guntuliams iš Zarasų seniūnijos, Daliai Bakanavičienei iš Zarasų miesto seniūnijos.

2020 m. gražiausių sodybų Dusetų seniūnijoje nominantams įteiktos Dusetų seniūno Sauliaus Kėblio padėkos ir  Z. Striškos inkilėliai. Apdovanoti Laimutė Vigėlienė, Liuda ir Žilvinas Kaškauskai, Genė Bražiūnienė, Gražina ir Alvydas Makaveckai. Gražiausiai savo daugiabučio aplinką besitvarkančiais šiemet pripažinti Vienažindžio gatvės 19b namo gyventojai. Už pažangų ūkininkavimą pagerbti ir apdovanoti ūkininkai Algimantas Kuzma,  Janina ir Dalius Lingės.
Nominantai džiaugėsi, kad buvo pastebėtas ir įvertintas kuklus, kasdienis darbas, be kurio nebūtų taip jauku jų sodybose, žadėjo dar labiau stengtis. Juk ir patiems smagu gražiai gyventi, ir praeiviui gera stabtelėti prie skoningai tvarkomos sodybos. O ypač jei ji neaptverta aklina tvora, kas, deja, darosi madinga.

 Visos šventės metu žiūrovams gerą ūpą dovanojo muzikiniai kolektyvai – Aleksandravėlės kapela (vad. Jurgita Raugienė), Dusetų kultūros centro kapela „Du sietai“ (vad. Sigita Gudonienė), Kriaunų kaimo kapela (vad. Vita Mičiulienė), Smalvų kaimo kapela (vad. Danutė Stunžienė). Atvykę šaunūs šokėjai iš Zarasų – Sėlos bendruomenės projekto „Atrask paguodą“ senjorų kolektyvo grupė (vad. Valdemaras Skardžius, choreografas Rimvydas Cikanas) – parodė programą, kurią ruošia būsimai Dainų šventei. Smagiai padainuota, pašokta, pasilinksminta. Kam linksmybių pritrūko, galėjo sudalyvauti sportinėse rungtyse – parke vyko Dusetų sporto klubo „AINIAI“ surengtos sportinės varžybos: pasagos metimas, šaudymas, smiginis, rulono ridenimo varžybos. Ypač pastaroji, dar neregėta rungtis, sukėlė daugiausiai emocijų – ne taip paprasta buvo komandoms nustumti kuo greičiau galingą šiaudų kūlį  tuos privalomus 20 metrų. Tai jau  tikrai dulkės rūko! Varžyboms užsiregistravo 6 komandos po du žmones. Nugalėjo Briedžių komanda, kuri buvo apdovanota nugalėtojų taure ir medaliais, antri liko Asta Barišauskaitė ir Benas Macijauskas, trečioje vietoje – Petravičiai, kurie apdovanoti atitinkamo nominalo medaliais.

Šaudymo rungtyje dalyvavo 8 vyrai ir 1 moteris. Šaudymas vyksta iš pneumatinio šautuvo su optika į šešių taškų PŠ-6 taikinį po tris šūvius.  Atkakli kova vyko dėl pirmos ir ketvirtos vietų – keturiems šauliams surinkus po 14 taškų, vyko papildoma šūvių serija. Po pirmųjų trijų papildomų šūvių paaiškėjo pirmos ir antros vietų laimėtojai. Nugalėjo Vigantas Zinkevičius, antras – Algis Šileikis. Trečiai vietai nustatyti prireikė trečios šūvių serijos, kurioje nugalėjo ir trečią vietą iškovojo Jurgis Prakas, ketvirtas liko Stanislovas Stankevičius. Nugalėtojas apdovanotas taure, prizininkai medaliais. Moterų grupėje nugalėjo Zita Petravičienė, surinkusi 15 taškų. Smiginio strėlyčių mėtymo į taikinį rungtyje aktyviausios (viso 14 ) buvo moterys ir merginos. Taikliausia buvo ir surinkusi 13 taškų nugalėjo Asta Barišauskaitė, antra – Agnė Vaitonytė, atsilikusi vienu tašku, trečia –  Irena Deksnienė. Nugalėtoja gavo taurę ir „aukso“ medalį, kitos prizininkės – antros ir trečios vietų medalius. Vyrų grupėje registruoti 8 dalyviai. Nugalėtojo taure ir medaliu apdovanotas Benas Macijauskas, antras liko Danielius Čeikauskas, trečias – Vigantas Linkevičius, kuriems atiteko antros ir trečios vietų medaliai. Pasagos (lanko) metimo sektoriuje dalyvavo tik vaikai, kurie buvo apdovanoti medaliais ir bilietais į batuto pramogą. Net du dalyviai turi tik 3 metukus. Nugalėjo Dominikas, antras liko Mantas, trečias – Lukas.

Žuvų gaudymo rankomis varžybos – viena laukiamiausių  šventės atrakcijų, sutraukianti minią sirgalių ir žvejų. UAB „Vasaknos“ organizuojamose varžybose nepritrūksta žuvies. Pagauti bačkoje didelę lydeką ar lyną viena ranka per 7 sekundes – nemenkas iššūkis, su kuriuo sėkmingai susidoroję žvejai visai ne šiaurietiškai reiškė džiaugsmo emocijas. Netrūko ir nusivylimo ašarų, kai net ir dvejomis rankomis nepavyko sučiupti žuvelės šaltame vandenyje. Tokios lengvatos – žvejoti dvejomis rankomis – buvo suteiktos vaikams ir garbaus amžiaus moterims. Kai kuriems žvejams pavyko išgriebti tik vėžiukus iš bačkos dugno, bet džiaugtasi jais ne ką mažiau. Žuvų gaudymo rankomis varžybose labiausiai sekėsi – vyrų tarpe Arturui Purvinskiui (I), Rimantui Plučiui (II), Gediminui Jurgilui (III). Moterų grupėje atitinkamai – Ritai Petravičienei, Gerdai Rožukienei, Astai Barišauskaitei. Vaikų tarpe laimėjo Aivaras, antras liko Rytis, trečias Lukas.

Nugalėtojai  buvo apdovanoti prizais – „Auksinės žuvelės“ suvenyrinėmis skulptūromis, medaliais ir taurėmis. Sportininkus, visus šventės dalyvius sveikinęs Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis linkėjo sveikatos ir sėkmės visuose darbuose. 

Dar viena šventės naujovė – loterija, kurioje buvo galima laimėti visokių gerų, ūkyje praverčiančių dalykų – kibirų, šluotų, laistytuvų. Gardaus juoko atsiimant prizus netrūko, juk svarbu ne laimėjimas, bet azartiškas dalyvavimas!

Rudenines obuolių arkas apžiūrėjusi dusetiškių menininkų  komisija įvertino, kurios labiausiai atitinka šventės dvasią. Dailininkas Romualdas Pučekas siūlė jas vadinti ne arkomis, bet vartais ar bromomis: „šie vartai ypatingi tuo, kad pro juos gali ne tik išeiti į kitą pusę, bet netgi sugrįžti!“ – juokavo R. Pučekas. Kūrybiškiausias arkas sukūrusių bendruomenių atstovams buvo įteikti pagrindiniai prizai – dekoratyviniai augalai, atminimo suvenyrai. Pirmoji vieta atiteko Smalvų bendruomenės sukurtai rudeninei arkai, antroji –  Dusetų, trečioji –  Aleksandravėlės bendruomenės. Neliko be dovanų ir kitos bendruomenės, sukūrusios floristines arkas – joms buvo įteiktos stilingos medinės dėžės, kupinos rudens gėrybių, taip pat leidiniai „Dusetos. Seniau ir dabar“.

Padėkota ir kapelų, šokių kolektyvams – jiems padovanota firminė UAB „Vasaknos“ žuvies produkcija.

Ačiū šventės organizaciniuose reikaluose daugiausiai plušėjusioms  Kultūros centro Dusetų dailės galerijos kolektyvo darbuotojoms Ievai Špūrienei ir Margaritai Simokaitytei, kitiems darbuotojams, pagalbininkams, savanoriams, be kurių neįvyksta nė viena Dusetų miesto šventė. Ruduo kloja lapais takus, bet dar šalnos nepakąsti žaliuoja Dusetų parke poeto Paulio Širvio jubiliejinis, LR Prezidento Valdo Adamkaus vardinis ąžuoliukai, pasodinti čia vos prieš keletą dienų, bet jau sėkmingai leidžiantys šaknis. Kaip ir mūsų krašto žmonės, įleidę šaknis į savo gimtinę, dirbantys ne tik vardan savo, bet ir kito gerovės. Ačiū visiems dalyvavusiems, iki kitų derlingų ir kūrybingų susiėjimų!

  Renginio globėjas – Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas.

Šventės mecenatai: LR Žemės ūkio ministerija, Zarasų rajono savivaldybės administracija, UAB „Vasaknos“.

Šventės rėmėjai: UAB „Lašų duona“, UAB „Svaita“, UAB „Utenos prekyba“, UAB „Vigotema“, ŽŪB „Aptarnavimas“, UAB „Bočiai“, Vasaknų dvaras, Irena ir Benjaminas Sakalauskai, Vlada  ir Ramūnas Pestiniai, Dusetų seniūnijos ūkininkai.

Informaciniai rėmėjai: „Utenis“, „Dusetos“, „Zarasų kraštas“, www.zarasai.lt, www.zarasuose.lt, www.dusetukrastas.info, http://www.zarasai.lt/tic/, www.dusetukultura.lt

Organizatoriai: Lietuvos ūkininkių draugijos Zarasų skyrius, LKSKA „Nemunas“, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Dusetų sporto klubas „Ainiai“, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Sartų ir Gražutės regioninio parko direkcija.

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės ir Aivaro Troščenkos