Dusetų galerijos menininkai savo kūrybą pristatė Daugpilyje

DSC07881-Menininkų, kaip ir visų žmonių, kasdienybė dažniausiai sutelpa įprastos rutinos rėmuose, tad norint neapkerpėti, kartais tiesiog būtina atsitraukus nuo nebaigto paveikslo ar ištraukus rankas iš molio leistis į kelionę, kurios metu atsinaujina pasaulio regėjimas bei įkvepiama gaivaus oro. Tokion kelionėn sausio 14 d. ir išsiruošė grupelė Dusetų galerijos menininkų. Vykome į Daugpilį – artimą, daugeliui gerai pažįstamą, tačiau kaskart sugebantį nustebinti kažkuo nauju Latvijos miestą. Pirmiausiai apsilankėme didingoje XIX a. tvirtovėje, vienintelėje išlikusioje Rytų Europoje tokiame autentiškame stovyje. Čia, puikiai atrestauruotose Arsenalo patalpose, įkurtas Marko Rotko meno centras, kuriame nuolatos organizuojamos pasaulinio lygio parodos. Gražaus sutapimo dėka pamatėme ten šiuo metu eksponuojamas net dvi lietuvių menininkų parodas.

Antras sustojimas, o jei tiksliau, pagrindinis kelionės tikslas – Daugpilio kraštotyros ir meno muziejus, kuriame įvyko Dusetų galerijos menininkų kūrybos paroda. Tai antroji tokia viešnagė šiame muziejuje – pirmoji buvo prieš penkiolika metų, kuomet parodą čia surengė trys autoriai. O šįkart save ir savo kūrybą pristatė jau dvylika menininkų. Svečius pasveikinusi muziejaus direktorės pavaduotoja Liudmila Žilvinska negailėjo šiltų, nuoširdžių žodžių: „Labai džiaugiuosi, galėdama pasveikinti jus mūsų muziejuje. Esu sužavėta jūsų darbais, kuriuose regime skirtingus žanrus, techniką, siužetus, tačiau juos visus vienija dvasingumas. Jūsų paroda – atsvara negatyvioms emocijoms, kurių tiek daug nūdienos pasaulyje. Žvelgiant į šiuos darbus, norisi gyventi, norisi grožėtis tuo, ką nešate žmonėms. Linkiu išsaugoti tą vidinį gėrį, dar ne kartą pas mus sugrįžti ir džiuginti savo kūryba.“

Dusetų dailės galerijos direktorius, kelionės vadovas Alvydas Stauskas, pristatydamas savo kolegas, pabrėžė glaudžius ryšius, jungiančius Daugpilio menininkus su Lietuva – tai ir bendri kūrybiniai projektai, ir plenerai, ir parodos. Jų metu užsimezgusios draugystės duoda gražių rezultatų, kaip tarkim skulptoriaus Ivo Folkmanio akmeninis „Paukštelis“, praeitais metais nutūpęs Dusetų skulptūrų parke. Šis menininkas, svetingai sutikęs dusetiškius, mielai visur juos lydėjo, supažindindamas su miesto istorija ir šiandienos realijomis.

Kartu į parodą atvykęs mokytojas, menotyrininkas Raimondas Gapšys papasakojo apie Dusetų meno mokyklos mokytojus ir auklėtinius, pasirinkusius profesionalių kūrėjų kelią, dailės galerijos įkūrimą, pasidalino mintimis apie parodą ir jos autorius, kurių kūryba labai įvairi, tačiau neabejotinai persmelkta meile ir pagarba gimtojo krašto grožiui, istorijai bei bendražmogiškoms vertybėms, kaip tą pastebėjo ir ne vienas parodoje apsilankęs žiūrovas.

Renginio metu, kurį filmavo vietinė televizija, svečius taip pat sveikino Daugpilio savivaldybės vyr. miesto dailininkė Liga Čiblė, Marko Rotko meno centro kolektyvo atstovė. Išklausę nuoširdžių sveikinimų, apsikeitę simboliniais suvenyrais, pabendravę su seniai matytais ar naujai įgytais bičiuliais, dar turėjome progą susipažinti su muziejaus kultūros istorijos bei gamtos ekspozicijomis, kurių viename iš seniausių Latgalos muziejų, įsikūrusiame įspūdingame 1883 m. statytame jugendo stiliaus pastate netrūksta, tačiau pritrūko laiko visas jas nuodugniai apžiūrėti.

Iš ten nuvykome į dar vieną miesto kultūrinę traukos vietą – Daugpilio keramikos meno centrą. Jis įkurtas prieš ketverius metus, įgyvendinus bendrą Lietuvos – Latvijos projektą (mūsų šalyje toks centras atidarytas Leliūnuose). Keramikos meno centre erdvu, šviesu, šilta ir jauku, čia sudarytos visos sąlygos dirbti tiek profesionaliems keramikams, tiek mėgėjams, ateinantiems vakarais prasmingai praleisti laisvalaikio.

Turininga kelionė, suteikusi daug malonių akimirkų ir įsimenančių įspūdžių, jau praeityje, tačiau Dusetų dailės galerijos organizuojamų parodų ciklas, skirtas galerijos 20-mečiui paminėti, tik prasidėjo. Tad dar ne vienas miestas pamatys šią ekspoziciją, atskleidžiančią mūsų krašto grožį ir jo žmonių dvasinius turtus.

Vilija Visockienė
DSC07983- DSC07881-