Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalkai – 15 metų!

Susirinkti kartu — tai pradžia. Pabūti kartu— tai pažanga. Padirbėti kartu — tai sėkmė.“ /Henry Ford/

Baigiasi ruduo… Pasidžiaugėme rudens spalvų atspindžiais Sartuose bei rūke skęstančiais saulėlydžiais, braidėme auksinių lapų kilimais. Jau seniai baigti visi rudens darbai ir pats laikas susibėgti ir pabūti drauge. Tad sveiki visi, svečiai bei dusetiškiai, šią popietę susirinkę į šventę „Po gimtinės beržais“. 15 metų žmogaus gyvenime yra nemažai. Iš bejėgio kūdikio jis tampa smalsiu ir mitriu paaugliu, jau daug ko išmokusiu, daug ką pažinusiu ir suprantančiu. 15 metų bendruomenės gyvenime taip pat daug.

Vien idealų ir pasiryžimų suvienyti žmonės neužtenka, tik bendroje veikloje patikriname save ir bičiulius, išmokstame geriau suprasti vienas kitą, formuojame bendrus siekius ir imamės juos vykdyti kartu. Padėdami vieni kitiems. Dusetų kraštas žavi ne tik nuostabia gamta, įdomia praeitimi, bet ir čia gyvenusių, iš šios žemės kilusių ir į pasaulį išėjusių žymių asmenybių nuveiktais darbais, jų kūrybos palikimu, dvasine patirtimi. Iš čia kilęs poetas Paulius Širvys. Tad šiandien jį ir prisiminsime“,- šiais žodžiais renginį ,,Po gimtinės beržais“, vykusį lapkričio 23 d., pradėjo vedantieji gimnazistai Vismantė Sinkevičiūtė ir Neivydas Likauskas, jiems pagelbėjo lietuvių kalbos mokytoja Vanda Normantienė. Vedantieji pakvietė pasižiūrėti meninę – poetinę kompoziciją „Po gimtinės beržais“, kurios metu Dusetų K. Būgos gimnazijos moksleiviai skaitė pačius gražiausius poeto Pauliaus Širvio eilėraščius. Jiems pasiruošti padėjo lietuvių kalbos mokytoja Dainora Biliūnaitė bei muzikos mokytoja Eglė Kuzmienė. Smagu buvo regėti jaunimą, taip jautriai ir nuoširdžiai įsileidusius į širdis savo krašto poeto kūrybą. Tikėtina, kad P. Širvys ilgai gyvens ir šių jaunų žmonių atmintyje.

Žiūrovus, bendruomenės narius, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka pirmininkę Aldoną Žiliukienę sveikino svečiai. Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas savivaldybės vardu įteikė pirmininkei padėkos raštą, kurioje bendruomenei dėkojama už aktyvią veiklą, bendruomenės iniciatyvas, už nuoširdų ir dalykinį bendradarbiavimą bei projektų įgyvendinimą, garsinant Zarasų kraštą. Bendruomenės narius sveikinęs Dusetų seniūnas Saulius Kėblys priminė, kad kitais metais Dusetų miestui sukanka 500 metų, taip pat Dusetos paskelbtos 2019 metų mažąja Lietuvos kultūros sostine, tad pasiruošimo darbų būsimiems renginiams užteks visiems. Su šiltais palinkėjimais dusetiškiams atvyko Seimo nario Algimanto Dumbravos patarėja Regina Račkauskienė, Zarasų tarybos administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, Zarasų tarybos narys Kęstutis Stankevičius. Dusetiškius sveikino, vienybės ir stiprybės linkėjo Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas, Dusetų meno mokyklos direktorė Dalia Deinienė, Antazavės seniūnas Algirdas Lekaveckas ir bendruomenės pirmininkė Danutė Skardinskienė, Kriaunų bendruomenės atstovai – pirmininkas Eugenijus Driskius ir Gražina Balčiūnienė, Daugailių seniūnė Giedrė Eimutienė, Dusetų sporto klubo “Ainiai” prezidentas Eugenijus Deksnys, Dusetų neįgaliųjų draugijos pirmininkė Vilhelmina Dubnikova, 2000–2006 m. Dusetų seniūnu dirbęs Steponas Buzėnas, kuris sudarė sąlygas gimti Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalkai 2003 lapkričio 26 d.

Olga Raugienė Dusetų bendruomenės narius sveikino ne tik savo, bet ir Skineikių bei Butkelių kaimelių gyventojų vardu: „Ačiū jums, mielieji, už padovanotą gražų šventinį laiką Dusetose! Mane sužavėjo jūsų bendruomenės bendrystės šventė! Į jos sumanymą ir organizavimą įdėta daug širdies šilumos, rūpesčio, žmogiškumo, nuoširdumo, todėl meilė gimtam kraštui ir jo žmonėms spinduliuote spinduliuoja! Dar kartą būkite pasveikinti su gimtadieniu žodžiais, kuriuos šiandien jums skyrė Dusetų parapijos Skineikių ir Butkelių kaimų gyventojai : ,,Nuoširdžiai sveikiname su Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalkos 15 metų veiklos sukaktimi ir dėkojame jos nariams už viltį skatinančias iniciatyvas mūsų gimtojo krašto plėtrai. Tegul jus ir toliau lydi kūrybingos veiklos džiaugsmas, neišsenkančios jėgos, optimizmas, įkvėpimas, vis garsiau Lietuvoje ir už jos ribų skambantis Dusetų vardas! Linkime visada tikėti savimi ir savo tikslų sėkme, ištvermingai bei pergalingai įveikti didesnius ir mažesnius sunkumus. Ši sukaktis – tai puiki priežastis suvesti rezultatus, įvertinti įsigytą patirtį, aptarti naujus siekius ir idėjas. Tikime, kad suburtas bendraminčių ratas vis plėsis ir jame nuoširdžiai darbuosis neabejingi Dusetų kraštui žmonės.“

Buvo ir tolimų svečių, kuriuos su mūsų kraštu sieja meilė poetui P. Širviui, įvairūs bendri projektai – Antakalniečių bendruomenės atstovai Gražina Berkelienė ir seniūnas Algimantas Vaitkus, Kauno keliautojų kultūros klubo „Ąžuolynas“ nariai. Antakalniečiai mūsų bendruomenės pirmininkei A. Žiliukienei padovanojo lentelę su P. Širvio pavarde. Tokia pat lentelė puošia suoliuką skirtą poetui Antakalnyje, tokia pati bus ir ant suoliuko Dusetose atnaujintame P. Širvio parke.

Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka pirmininkė A. Žiliukienė pateikė išsamią ataskaitą apie bendruomenės per 15 metų nuveiktus darbus, padarytus ir tebevykdomus projektus, pasidalino ateities sumanymais bei svajonėmis. Prisiminti bendruomenės steigėjai Rimas Vaitukaitis, Gintautas Kuzma, Salvijus Pranskūnas, Vytautas Čypas, Rytis Pivoriūnas, Steponas Buzėnas, gražiais žodžiais pagerbti Dusetų krašto garbės nariai, o taip pat rėmėjai ir sponsoriai, įvairios organizacijos, neatlygintinai dirbantys savanoriai bei visi, kas daugiau ar mažiau sulipdo, it bitės, gerų darbų korį.

Pirmininkė A. Žiliukienė nuoširdžiai dėkojo visiems renginio skaitovams, saviveiklininkams, šokėjams, jų vadovams, sveikinusiems, įteikė atminimo dovanas – šio straipsnio autorės karpinius svečiams: „Ačiū Jums! Nuostabu, kai šalia tiek bičiulių neabejingų savam ar draugo kraštui. Pajutau, su kokia šiluma ir meile saviškiai ir svečiai važiavo į Dusetas…“

Šventinio koncerto metu skambėjo Dusetų meno mokyklos akordeonistų Roberto Alaunės, Martyno Dainio ir Igno Bulotos atliekami nuotaikingi kūriniai (vad. Juozas Švedas). Labai smagiai pasirodė gausus Zarasų žemės ūkio mokyklos šokių kolektyvas (vad. Inga Mikutavičienė). Dainas pagal P. Širvio eilėraščius profesionaliai atliko Kultūros centro Dusetų dailės galerijos moterų ansamblis „Svaja“, lyriškasis Margaritos Simokaitytės ir Eglės Kuzmienės duetas bei nuoširdumu visus pakerėjusios Gabija Malažinskaitė ir Urtė Marcinkevičiūtė.

Pasibaigus koncertinei daliai, į sceną pakilo garbūs svečiai – rašytojas Alfonsas Pakėnas, aktorius Petras Venslova bei Birutė Širvienė. Buvo planuota, kad renginio metu bus pristatyta A. Pakėno knyga ,,Palik tik dainą man“ apie mūsų kraštietį poetą P. Širvį. Deja, suvėlavus spaustuvės darbams, knygos dar teks palaukti, ir tas laukimas tampa ypatingu Advento laikotarpiu. Klausėmės be galo įdomių prisiminimų, kuriais dalijosi tiek pats rašytojas, tiek aktorius P. Venslova, tiek ir poeto žmona Birutė. Pastaroji buvo ypač kukli, nedrąsi prieš tokią pilną žmonių salę, tačiau jautriai papasakojo apie Paulių kaip labai mielą, mylinčią žmones asmenybę. Deja, tas Pauliaus draugiškumas pritraukdavo ir ne visai tinkamus žmones į jo aplinką, ir tuomet jis prašydavo Birutės: „Neleisk jų į mūsų namus, aš noriu atsidėti kūrybai…“

Daug įdomių istorijų išgirdome iš aktoriaus, režisieriaus, skaitovo P. Venslovos, kuriam Paulius prieš daugybę metų patikėjo skaityti savo poeziją. Viskas prasidėjo, kai Petras su kolegomis studijų Lietuvos valstybinėje konservatorijoje laikais, 1972 m., pastatė diplominį spektaklį pagal P. Širvio poeziją. Bičiuliai aktoriai – Eglė Gabrėnaitė, Juozas Kisielius, Romas Ramanauskas ir kiti išrinko Petrą skaityti garsųjį eilėraštį „Aš – beržas“. Deklamuojamų eilių fone kiti aktoriai tyliai niūniavo „Lietuva brangi“. Tais gūdžiais laikais dėstytojams toks studentų akibrokštas buvo lyg smūgis, bet laimei viskas baigėsi gerai.

P. Venslovos skaitoma P. Širvio poezija sugraudino kiekvieną sėdėjusį salėje iki pat sielos gelmių. Tikra staigmena tapo rašytojo A. Pakėno atsivežta autentiška P. Širvio užrašų knygutė, pilna poeto ranka rašytų eilėraščių. Iš jos rašytojas paskaitė eilėraštį „Spygliuotos žvaigždės“. Dusetų literatų klubo „Atgaiva“ vardu pasisakė poetė Marija Varenbergienė, papasakojusi apie klubo veiklą bei paskaičiusi keletą savo ir poetės, rašytojos Leokadijos Malcienės eilėraščių, skirtų P. Širviui.

Tris valandas truko gražus renginys, kurio sumanytoja ir organizatorė – visuomeniniam darbui laiko neskaičiuojanti nei jėgų negailinti, dar tik antrus metus Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka pirmininke dirbanti A. Žiliukienė. Šį straipsnį užbaigsiu vedėjos Vismantės prasmingu palinkėjimu: „Neskubėkime. Nesistenkime pralenkti laiką. Tai jis mums rodo kryptį – veda, pristabdo, priverčia susimąstyti ar visiškai sustabdo ir nutraukia gyvenimo siūlą… Kurkime savo ir ateinančių kartų gyvenimą – be pykčio, pagiežos, pavydo… Nešvaistykime savo energijos tuščiai. Juk mums visiems šviečia ta pati saulė, želia ta pati žolė, ošia tie patys miškai… Ir visiems dovanota laiko širdies dalelė – vieniems ilgesnė, kitiems trumpesnė – gyvenimas. Ačiū pirmininkei, o bendruomenei nuoširdžiai linkime mažais žingsneliais žengti pirmyn, kad Dusetų mieste būtų gera gyventi, jis gražėtų, kad ir pilkoje kasdienybėje skleistųsi gėris, pildytųsi svajonės, o kilnūs darbai ir sumanymai virstų realybe.“

Vilija Visockienė