Kelionė į Seinus

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grupė dusetiškių su klebonu kan. Stanislovu Krumpliausku, kuriuos vienija bendras tikslas – didelis pomėgis keliauti, noras kuo daugiau sužinoti, aplankė Seinų miestą, esantį Lenkijos šiaurės rytuose, netoli Lietuvos sienos. Seinų miesto vardas kilęs nuo Seinos upės vardo. Seinuose ir aplinkiniuose kaimuose gyvena lietuviai. Čia yra Lietuvos Respublikos konsulatas. 1999 m. atidaryti Lietuvių namai, 2005 m. įkurta Seinų lietuvių „Žiburio“ mokykla.

Klebonas Stanislovas Krumpliauskas aukojo Šv. Mišias Seinų Švč. Mergelės Marijos Aplankymo bazilikoje. Tai dominikonų ordino, renesanso architektūros stiliaus bažnyčia, kuri buvo statoma 1610 – 1619 metais. Pagrindinis bažnyčios steigėjas buvo Jurgis Grodzinskis. 1706 m. prie bažnyčios buvo pristatytas vienuolynas. Apie tai mums maloniai sutiko papasakoti geras klebono pažįstamas verslininkas Darjušas Tomčik. Būdami bažnyčioje aplankėme Jėzaus širdies ir Dievo Motinos koplyčias. Vienoje iš jų grožėjomis malonėmis garsėjančia medine figūra – spintos tipo Madona, kuri pagaminta XV a. Uždaryta – vaizduoja Mariją su kūdikėliu, atidaryta – Mariją su Šventąja Trejybe. Šią skulptūrą lanko piligrimai. Seinų bazilikoje palaidotas vienas iš garsiausių šio krašto asmenybių tai lietuvių poetas, Seinų vyskupas Antanas Baranauskas. 1999 m. šalia bazilikos buvo atidengtas paminklas, skirtas vysk. Antanui Baranauskui.

Darjušo lydimi aplankėme vienuolyno pastatus. Dominikonų vienuolynas ilgus dešimtmečius tarnavęs kaip Seinų seminarija. Kaip tik čia mokėsi Vincas Mykolaitis Putinas, dirbo vyskupas ir poetas Antanas Baranauskas. Šiuo metu vienuolyne įsikūręs muziejus, kuriame gausybė įvairių ekspozicijų: senų rakandų, fotografijų, senų patefonų, radijolų, fotoaparatų, skautų istorijos. Vienuolynas remontuojamas, atnaujinamas, ruošiami gyvenamieji viešbučio kambariai turistams.

Kelionę tęsėme aplankę Vygrių nacionalinį parką. Vygriai ir jų apylinkės – tai ežerų kraštas. Čia yra giliausi ir žinomiausi Lenkijos ežerai. Pats Vygrių ežeras labai didelis (2.200 ha) 73 m. gylio. Iš jo išplaukia 2 upės: Kamionka ir Viatroluža. Ant ežerais apsuptos salos stovi kamaldulių pastatytas architektūrinis baroko stiliaus ansamblis: bažnyčia, bokštas bei eremai – maži kamaldulių nameliai su uždaru kiemu ir darželiu, kuriuose jie gyveno po vieną. Dabar tie nameliai išnuomojami turistams. Šiame vienuolyne 1999 m. lankėsi ir poilsiavo Šv. Tėvas Jonas Paulius II .

Tęsdami kelionę, užsukome į Kukle kaimą, kuriame apžiūrėjome netipišką kaimo turizmo sodybų kompleksą: apvalius poilsio namelius, konferencijų salę, pastatytus iš molio ir kitų natūralių medžiagų, stogai dengti drebulės skiedromis. 20 namelių išdėstyti gražiame pušyne. Iš pušyno keliukai veda prie puikaus tilto, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į ežerą. Čia galima pailsėti, nusimaudyti, paplaukyti valtimis.

Tokiame gražiame gamtos prieglobstyje, po didžiule pavėsine svečiams, kelionės dalyviai gardžiai užkando. Juk laukė dar ilgas kelias namo.

Kelionės dalyviai dėkoja Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios klebonui kanauninkui Stanislovui Krumpliauskui už šią įdomią kelionę, Bronytei Latvėnienei už organizacinius rūpesčius, Julijai Juodelienei už gardžiai iškeptą lietuvišką duoną.

Kelionės dalyvė Laima Gorpinič