Naikinkime invazinius augalus
Jau lubinai pražydę,
nudažo mėliu pakeles, laukus…
Ir kodėl daugelis invazinių augalų tokie gražūs? Kovoti su šia grožybe sunku. Tad mes pasirinkome geriausią būdą – panaudojame lubinų ginklą – grožį – prieš juos pačius, – skiname ir merkiame. Mūsų lankytojų centras jau pasipuošė. Skink ir TU. Puošk savo aplinką, padovanok puokštę kaimynui.
Lubinai į Lietuvą atkeliavo daugiau kaip prieš pusę amžiaus. Ir visai ne dėl įspūdingų žiedynų, o dėl gerokai praktiškesnės priežasties – dirvožemyje jie didina azoto kiekį, o tai naudinga ūkininkams. Deja, lubinai nesirenka, kur augti, ir įsigali natūraliose pievose, sunaikindami natūralią ekosistemą ir biologinę įvairovę.
Lubinų šaknys labai stiprios, jie atsparūs sausrai, todėl anksčiau naudoti priešgaisrinėse miškų juostose stabdyti pažeminius gaisrus. Bet dabar reikia riboti jų plitimą. Geriausia, žinoma, iškasti. Jei neįveiksite 1,5 metro į gylį augančių šankų, šienaukite, stabdykite sėklų brendimą.
O štai ką sako teisės aktai:
1. Invazinių rūšių naikinimo, izoliavimo ar gausos reguliavimo priemonių nevykdymas
užtraukia baudą asmenims nuo trisdešimt iki vieno šimto eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo šešiasdešimt iki dviejų šimtų eurų.
2. Invazinių rūšių laikymas, auginimas, veisimas, dauginimas, mainymas, įvežimas į Lietuvos Respubliką, išvežimas iš Lietuvos Respublikos, vežimas per Lietuvos Respublikos teritoriją ar kitoks naudojimas pažeidžiant nustatytą tvarką
užtraukia baudą asmenims nuo dviejų šimtų iki keturių šimtų eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo trijų šimtų iki šešių šimtų eurų.
(304-2 str. | Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas)
Nuotraukos: Gražina Balčiūnienė