Paukščių palydos

IslydejimasKoks gražus tas margaspalvis ruduo! Pagaliau sulaukėme to metų laiko, kai nuo medžių krenta auksaspalviai lapai, dažniau lyja vis šaltesnis lietus ir pradeda šalti. Paukščiams būna per šalta pas mus, todėl jie ruošiasi išskristi į šiltuosius kraštus. Migracijos metas – labai svarbus laikotarpis paukščiams.

Dusetų Sartų regioninio parko vyriausioji ekologė Daiva Norkūnienė pakvietė mus, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos pirmokus gimnazistus, ne tik daugiau sužinoti apie paukščių migracijos reiškinį, bet ir gyvai jį stebėti. Paukščiai mėgsta seklias vietas, šalia žuvininkystės tvenkinių, kuriuose randa daug maisto, todėl ten galima jų ypač daug pamatyti. Nuvykome į Rokiškio rajone, Čivylių kaime esančią tvenkinių teritoriją, stebėti besirengiančius migruoti paukščius. Pamatėme tikrai nemažai. Jų visų mes būtume net nepažinę, bet ekologė Daiva mums paukščius ne tik parodė, bet ir papasakojo apie jų išvaizdos ypatumus, pomėgius. Kad galėtume kuo geriau apžiūrėti, mums buvo parūpinti žiūronai. Iš visų matytų paukščių savo didingumu ir grožiu išsiskyrė gulbės. Jų ten pamatėme daugiausiai. Mėgsta gulbės tokias vietas, nes lengvai gali pasigauti sau maisto. Matėme net dviejų rūšių gulbes: nebylę ir  giesmininkę. Nors iš tolo visos atrodo labai panašios, bet įdomu tai, kad skiriasi jų snapai. Gulbės nebylės snapas oranžinis, o virš snapo jos turi juodą gumbą. Jei skrendant gulbėms girdite jų balsus, tai skrenda gulbės giesmininkės. Jų snapas geltonos spalvos ir neturi gumbo virš snapo. Dar matėme pilkuosius ir baltuosius garnius. Šie paukščiai yra labai įdomūs savo žvejybos ypatumais. Žvejodami jie gali būti sustingę, o kai pamato grobį, žaibiškai jį čiumpa. Iš paukščių savo gražiu balsu išsiskiria cyplės. Dabar jau galėsime atskirti didžiosios anties gaigalą nuo anties patelės. Patelė nepasižymi grožiu, jos galva rusva. O gaigalo galva blizga žalsvai ir savo nuostabia galva traukia pateles. Taip pat matėme gerves, žąsis, sėjikus, laukius, baltakaktes žąsis, rudagalvius ir sidabrinius kirus, rudagalves antis, dryžgalvius kryklius, gaidukus, pempes, mažuosius ir ausuotuosius kragus. Sužinojome, kad paukščiai yra žieduojami, o iš žiedų galima sužinoti paukščių migracijos istoriją.

Sunku buvo išvykti iš Čivylių kaimo. Nuostabus rudeniškas oras, saulutės šilti spinduliai maloniai šildė ne tik mus, stebėtojus, bet ir išskristi besibūriuojančius paukščius.

 

Ieva Lapienytė ir Kamilė Matiukaitė,

Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos

Igb klasė mokinės