Tryliktoji Dusetų kraštiečių šventė

Liepos 1-2 d. dienomis Dusetose vyko tryliktoji kraštiečių šventė. Nuo pat ryto pylęs lietus neramino organizatorius, kad renginiuose bus mažiau žmonių nei įprasta, tačiau vis tik dargana nesugebėjo atbaidyti žiūrovų, pasiilgusių vienos didžiausios miesto šventės, susitikimų su senokai matytais giminėmis ir bičiuliais. Po pietų pragiedrėjus dangui sportinėse bei meninėse programose šurmulio netrūko.
Graži staigmena – rinktis į šventę ragino kviesliai, vežimaičiu pralėkę po Dusetas ir Užtiltę. Jie kvietė greičiau ristis iš lovų, nepamiršti pasiimti geros nuotaikos bei piniginių ir skubėti mugėn, įsikūrusioje prie Dusetų amatų centro. Amatininkai atvyko iš įvairių Lietuvos kampelių, sukviesti mugės organizatoriaus tautodailininko Eriko Čypo. Prekiaujančių nebuvo itin daug, tačiau išsirinkti gardėsių ar patinkantį meno kūrinėlį buvo iš ko – šviežiais kepiniais viliojo Dusetų „Kepyklėlės” šeimininkai Dalia ir Artūras Samoiliukai, sultingais mėsos gaminiais – „Jautienos lankų“ pardavėjai, savo bitučių sunešto medaus paskanauti kvietė Dalia Vaitukaitienė. Mugės šeimininkai Daiva ir Erikas Čypai siūlė pasipuošti dukros Emilijos gamintais papuošalais su natūraliais žolynų inkliuzais ar pačios Daivos iš karoliukų suvytais elegantiškais kolje, o darbštuolis Erikas stebino pridrožęs gausybę įvairiausių medinių indų ir paukštukų, smagiai belinguojančių vėjyje. Kalvių kalvis iš Zarasų Renatas Žiliukas demonstravo originalius metalo dirbinius – nuo praktiškų namų ūkiui iki ažūrinių voratinklių ar nukaldintų gėlių namų interjerui. Tautodailininkė Regina Černiauskienė mugėn atvežė dekoratyvinių gėlių susuktų iš vytelių, o Teresės Miškinienės palapinėje akį traukė balaninių krepšių įvairovė. Abi meistrės atvyko iš Anykščių.
14 val. Dusetų dailės galerijoje buvo atidaryta Dusetų krašto menininkų kūrybos jubiliejinė paroda „Galerijai dvidešimt dveji“. Savo darbus pristatė 26 dailininkai, skulptoriai, fotografai. Apžiūrėję gausią parodą, visi rinkosi į Kultūros centro salę, kur išklausė seniūno pranešimą apie Dusetų miesto pasiekimus ir problemas, vizijas ir konkrečius planus. Po jo buvo apdovanoti šventės mecenatai ir rėmėjai, jiems įteikti atminimo suvenyrai. Artėjančios Lietuvos Valstybės dienos proga dusetiškius sveikino Zarasų rajono savivaldybės meras, šventės globėjas Nikolajus Gusevas. Atminimo dovana ir šiltais aplodismentais buvo pagerbtas Dusetų Garbės pilietis, Dusetų sporto klubo „Ainiai“ Garbės pirmininkas, ilgametis aktyvus visuomenininkas Vytautas Čypas. „Ačiū! Ačiū! Kiek dar galėsiu, stengsiuos, kad kitais metais būtų geras oras!“, – juokavo Vytautas.

LKSKA „Nemunas“ valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis džiaugėsi: „Malonu dalyvauti jūsų šventės renginiuose. Kiek galim, tiek prisidedam prie šventės organizavimo. Malonu matyti aktyvius žmones, gražėjančias Dusetas. Palinkėkim vienas kitam sėkmės!“
Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios parapijos klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas įteikė ypatingą dovaną – Naująjį Testamentą – pagrindiniam rėmėjui UAB „Vasaknos“ direktoriui Algirdui Šiukščiui, kurio dėka bažnyčios šventoriuje nutiesti nauji takai. A. Šiukščius pasidžiaugė, kad jau daug metų UAB „Vasaknos“ ir dusetiškiai gražiai bendradarbiauja, randa sutarimą įvairiose veiklose.

Iškilmingą dalyvių eiseną į Sartų ežero pakrantę palydėjo pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“ (dirigentas – Laimutis Raziūnas, šokių vadovė – Diana Čiobanu). Dusetiškiai ir jų svečiai galėjo iki vakaro stebėti įnirtingas Drakonų valčių lenktynes, Dusetose vykusias antrą kartą, ir ne mažiau azartiškas žmonų nešimo varžybas. Pastarosios Dusetose organizuojamos jau devintą kartą. Valčių varžybų nugalėtojus pasveikino olimpinis vicečempionas Jevgenijus Šuklinas. Graži staigmena – sportininkas medalį įteikė ir savo mamai, komandos „Afroditės“ (Visaginas) irkluotojai.
Kol suaugę labiau domėjosi varžybomis vandenyje ir sausumoje, vaikai būriavosi prie keturkojų augintinių, atvežtų iš Birutės Dapkienės (Kamajai) ūkio. Didesni galėjo pajodinėti ristūnais, mažesnieji poniukais. Ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai negalėjo atsispirti ypatingai mažo ūgio poniukės Emos ir švelniavilnės alpakos Markizo žavesiui.
Deja, dėl nepalankaus oro nepamatėme planuoto parasparnių pasirodymo.
Apdovanojus varžybų nugalėtojus, šventės vedėjo Untanioko (Antanas Laurinkevičius) raginami žiūrovai ir dalyviai suplūdo į P. Širvio parką. Seniūnui S. Kėbliui iškilmingai pakėlus vėliavą, pasisakė šventės svečiai. Susirinkusius pasveikino Visagino savivaldybės administracijos direktorius Sergej Mickevič. Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys negailėjo gerų žodžių Dusetų bendruomenei: „Jūsų bendruomenė yra gyva, kasmet suburianti vis daugiau žmonių, kasmet nešanti kažką naujo, pastebinti ir įvertinanti savus žmones.“ Administracijos direktorius pažadėjo, kad dusetiškiai savo mieste šiemet sulauks pokyčių – bus renovuota ambulatorija, rekonstruota bažnyčios varpinė.
Po svečių pasisakymo buvo pagerbti Dusetų krašto šviesuoliai. Medalis „Už nuopelnus Dusetų kraštui“ skirtas Janinai Onai Kaškauskienei. Liudai ir Gerardui Malažinskams įteikta nominacija už šeimos kultūrinį aktyvumą, Daliai ir Rimui Vaitukaičiams – už šeimos vertybių puoselėjimą, Dainorai Biliūnaitei – už kultūros sklaidą Dusetose, Modestui Stipinui – už dvasingumo puoselėjimą. Nominantus sveikino Panevėžio pučiamųjų orkestras. Vakaro programoje koncertavo Povilas Meškėla, ansamblis „Nerija“, Pasvalio kultūros centro Mikoliškio skyriaus kapela „Apynėlis“ ir Kultūros centro Dusetų dailės galerijos kolektyvai bei grupė „Miledi“. Pirmąją šventės dieną užbaigė diskoteka ir spalvingi fejerverkai.

Liepos 2-ąją Dusetų Švč. Trejybės bažnyčioje vyko Šv. Petro ir Povilo atlaidai bei aukotos Šv. Mišios už Dusetų krašto žmones.
Po vidurdienio Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos sporto salėje sužaistos Aukštaitijos kaimo bendruomenių krepšinio varžybos 3×3.

Sutelkus visas seniūnijos, bendruomenių, kultūros darbuotojų, rėmėjų ir partnerių pastangas, tryliktoji kraštiečių šventė pavyko puikiai. Ypatingai tuo džiaugėsi Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalkos pirmininkė Aldona Žiliukienė, tik šįmet išrinkta į šias pareigas. Tad jai tai buvo savotiškas egzaminas, kurį ji sėkmingai išlaikė.

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės

 

 

Šventės globėjas:

Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas

Šventės mecenatai:

Zarasų rajono savivaldybės administracija, UAB „Gazimpeksas“, UAB „Vasaknos“

Šventės pagrindiniai rėmėjai:

UAB „Vasaknų dvaras“, UAB „Elektros įranga“

Šventės rėmėjai:

UAB „Švyturys-Utenos alus“, UAB „Keljeras“, UAB „Tristata“, UAB „Lašų duona“, UAB „Lauros gėlės“, UAB „Olifėja“, ŽŪB „Aptarnavimas“, ŽŪB „Bočiai“, UAB „Svaita“, UAB „Tvirta“, AB „Rokiškio sūris“, UAB „Govilis“, UAB „Langaza“, UAB „Dauniškis“ ir KO, UAB „Utenos prekyba“, Zarasų miškų urėdija, Asociacija „Bendruomenių renginiai“, Kaimo turizmo sodyba „Pasartėlė“, Kaimo turizmo sodyba „Anūkėlis“, Sodyba „Smalvos“.

Individualūs rėmėjai:

Loreta ir Algimantas Kundrotai, Irena ir Benjaminas Sakalauskai, Maja ir Dalius Barzdai, Vlada ir Ramūnas Pestiniai, Vilma ir Valdas Pupeikiai, Vytautas Klimavičius, Saulius Fainas, Leonora Bukauskienė ir Almantas Raščiauskas, Olga Ludziš, LR Seimo narys Algimantas Dumbrava.

Šventės informaciniai rėmėjai:

„Ūkininko patarėjas“, „Utenis“, „Zarasų kraštas“, „Gimtasis Rokiškis“, „Dusetos“, www.zarasai.lt, www.dusetukrastas.lt

Šventės partneriai:

Lietuvos virvės traukimo federacija, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija, Dusetų seniūnijos seniūnaičiai, Dusetų komunalinio ūkio įmonė, Brogiškių kaimo bendruomenė, Rokiškio sporto centras, Sadūnų kaimo bendruomenė, Vosgėlių kaimo kartų bendruomenė, Zarasų sporto centras, Aeroklubas „Orlėkis“.

Šventės organizatoriai:

LKSKA „Nemunas“, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Zarasų rajono Dusetų sporto klubas „Ainiai“, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Sartų ir Gražutės regioninis parkas.