Tyrėjo diena gimnazijoje

Tyrejo dienaSpalio pabaigoje, prieš pat rudens atostogas, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijoje vyko renginys ,,Tyrėjo diena tavo mokykloje“. Iš anksto suderintu laiku į gimnaziją atvyko Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro lektorių komanda kartu su mobilia demonstracine laboratorija. Mokinių laukė kupina įspūdžių tyrėjo diena. Renginiuose dalyvavo 6–11 klasių mokiniai. Jie klausėsi įdomių paskaitų mobiliame planetariume, susipažino su judesių registravimo sistema, išbandė greitaveikės kameros galimybes, o modernios astronomijos įrangos pagalba stebėjo dangaus objektus. Programa buvo padalyta į kelias dalis pagal mokinių amžių. Šio renginio tikslas – parodyti, kad mokslinius tyrimus gali bandyti atlikti ne tik suaugusieji, bet ir mokiniai, o norintiems tapti jaunaisiais tyrėjais – padėti rasti idėjų bei jas įgyvendinti.

Skirtingose patalpose vyko paskaitos. Dusetų kultūros centre mokiniai klausėsi lektoriaus Mindaugo Lunecko skaitomos paskaitos ,,Robotika ir judesių registravimas”. Specialia apranga su pritvirtintais judesių registravimo davikliais apsirengęs vienas  komandos narys, kompiuterio ekrane virstantis animuotu žmogeliuku, žaismingai pristatė prietaisą, naudojamą medicinoje, karo pramonėje, robotikoje, kuriant kiną, kompiuterinius žaidimus ir kitose srityse.

Lektorius Gediminas Meškauskas skaitė paskaitą „Greitaveikė filmavimo kamera.“ Mes turėjome progą pamatyti, kaip atrodo vaizdai, nufilmuoti su greitaveike kamera. Stebėjome sulėtintą vandens lašo kritimą į indą bei baliono sprogimą.

Mokiniai, besidomintys gamtos mokslais, buvo pakviesti į paskaitą ,,Mikrobiologiniai tyrimai. Mokyklos oro mikroorganizmai“. Lektorius Algimantas Paškevičius supažindino su nematomu, bet labai pavojingu mikroorganizmų pasauliu. Konkrečiais gyvenimiškais pavyzdžiais mokslininkui pavyko įtikinti mokinius, kad mikroorganizmai, ligų sukėlėjai, medienos, metalų ardytojai bus nebaisūs, kai mes panaikinsime jų atsiradimo priežastis. Taigi mūsų visų sveikata priklauso nuo mūsų pačių, tik būtina laikytis elementarios higienos taisyklių.

Bene pati įdomiausia visiems mokiniams buvo lektoriaus Mindaugo Masaičio paskaita „Mes ir Vista“. Sporto salėje stovėjo palapinė, kurioje buvo įrengtas mini planetariumas. Prieš įeinant į planetariumą mokiniams buvo liepta nusiauti batus, palikti kuprines ir mobiliuosius telefonus už planetariumo ribų.  Mokiniai, įėję į dirbtinį planetariumą, jautėsi kaip kosmose. Ant žemės buvo padėti čiužiniai. Kai visi sugulė ant čiužinių, užgeso šviesa, įsijungė multimedija.  Mokiniams buvo rodomas kosmosas, įvairūs žvaigždynai, Visata, Planetos ir jų palydovai. Tikrai buvo įdomu ir labai naudinga.

Renginio metu mokiniai ir mokytojai turėjo išskirtinę progą susipažinti su fizinių, biomedicinos, žemės ūkio ir technologijos mokslo sričių tyrimais ir moderniausia jiems naudojama moksline įranga.

Karolina Cvetkovaitė,

Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos I ga klasės mokinė

V. Normantienės nuotr. Lektoriaus Gedimino Meškausko paskaitoje.