Žirgų lenktynės „Sartai 2019“

Vasario 2 d. Dusetos neatpažįstamai atgijo, nenutrūkstamam mašinų srautui užpildžius gatves – kaip skaičiuoja žirgų lenktynių organizatoriai, šiemet Dusetose apsilankė apie 25 000 žirginio sporto mėgėjų. Oras nebuvo labai palankus, beveik visą dieną lijo, bet trasos ledas atlaikė išbandymą, o ir žiūrovams neteko braidyti po purvyną. Istoriniai šaltiniai byloja, kad šiemetinės lenktynės buvo jau 221-osios, o kaip rengiamos oficialiai – 111-osios. Nuo 1933 metų jas organizuoja Žemės ūkio rūmai ir kiek vėliau vairą perėmusi Žemės ūkio ministerija. Lenktynių metu tradiciškai vyksta ir nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojanti žiemos mugė „Sartai 2019“, kurią organizavo Žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe.

Sartų lenktynes šiais metais papildė gražūs minėjimai – prieš 500 metų Dusetų vardas pažymėtas rašytiniuose šaltiniuose; Dusetos paskelbtos Mažąja kultūros sostine 2019, o vėliava oficialiai įteikta Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka pirmininkei Aldonai Žiliukienei.

Renginys prasidėjo ne tik mugės atidarymu, bet ir tradiciniu liaudies kolektyvų koncertu, kuriame skambėjo jungtinio kolektyvo „Du sietai“ ir „Ežerija“ (vad. Sigita Gudonienė), Zarasų krašto liaudiškos muzikos kapelos (vad. Petras Leleika), Antalieptės kaimo kapelos „Un tą lieptą“ (vad. Loreta Alaunienė), Smalvų kaimo kapelos (vad. Danutė Stunžienė), Antazavės kaimo kapelos (vad. Dalia Deinienė), kapelos „Sadūnai“ (vad. Ramūnas Lisinskas), Zarasų kultūros centro tradicinės kapelos „Čir, vir, vyrai“ (vad. Gintaras Andrijauskas) atliekami kūriniai. Koncertą užbaigė grupė „Dreams“.

Šventės atidarymo pradžią paskelbė Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras, vadovaujamas Vaido Andriuškevičiaus. Šventės vėliavą pakėlė pernykščių lenktynių nugalėtojas uteniškis Egidijus Gudonis, o garbė uždegti lenktynių ugnį suteikta vyriausiajam teisėjui Romualdui Pikauskui.

Sartų 2019“ šventės atidaryme bei prieš tai vykusioje spaudos konferencijoje sportininkus ir žiūrovus, renginio organizatorius, linkėdami vieniems greitų sekundžių, o kitiems – įspūdingo reginio, sveikino LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, ES komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, šventės organizacinio komiteto pirmininkė, žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė, Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, lenktynes 10 metus paeiliui rengiančios „Promo events“ direktorius Darius Jonušis, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, klebonas kan. Stanislovas Krumpliauskas. Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas įteikė organizatoriams, svečiams naują katalogą „Žirgas fotografijoje“ ir pakvietė visus neskubėti po lenktynių namo, bet užsukti į to paties pavadinimo parodos atidarymą dailės galeriją, o vakare dar pasiklausyti „Pop ladies“ koncerto kultūros centre.

Nuo pat ryto šurmuliavusioje mugėje, kaip įprasta, netrūko nei maisto produktų, nei tautodailininkų, amatininkų pagamintų darbų. Mugei buvo skirta daugiau nei trijų hektarų plotas. Pats išrankiausias pirkėjas rado ir ką užvalgyti, ir ką namo lauktuvių parvežti. Aišku, didžiausios eilės driekėsi prie maistu prekiaujančių palapinių, o suvenyrų prekyba vyko daug kukliau. Labiausiai žmonės domėjosi ūkyje reikalingais daiktais – pintais krepšiais, metalo, medžio gaminiais, moterys stoviniavo prie vilnos ar molio dirbinių.

Vaikams didžiausia atrakcija buvo galimybė pajodinėti su poniukais. Sušalusius žiūrovus šildė ne tik garuojantys valgiai ar karštas vynas, bet ir kaitrūs laužai. Šventę vedė ir lenktynes komentavo iškalbingoji Zita Kelmickaitė, tad jos smagūs šposai labai pagyvino visą renginio atmosferą. Neliko Zitos nepastebėtos ir spalvingos kėdės, išrikiuotos netoli tribūnos – žaismingas ir ryškus Dusetų bendruomenės sugalvotas akcentas: „Tai dusetiškių kvietimas kraštiečiams ir svečiams: pasibūkite, užsibūkite, pakieminėję prisėskite. Sugrįžkite vėl į Dusetas!” Šios kėdės kvies kraštiečius prisėsti visų šiais metais vykstančių Dusetose renginių metu.

Keliaujančius į šventę ar iš jos maloniai stebino dusetiškių entuziastų sukurtos skulptūros. Sniego žirgelių prilipdė Daiva Stasiškienė ir Vita Lingytė, o skulptoriaus Algirdo Gaižausko žirgas iš raudonų vytelių dar ir dabar tebepuošia Dusetų miesto centrą.

 

Lenktynėse varžėsi pusšimtis eikliųjų ristūnų, kuriuos tramdė 35 Lietuvos, Latvijos ir Estijos sportininkai

 

Beveik visi bėgimai, kurių buvo 7, pasižymėjo aštria, nekompromisine kova. Tapo jau tradicija, kad Sartų lenktynes vainikuoja bėgimas, kuriame eikliųjų ristūnų važnyčiotojai varžosi dėl garbingiausiojo apdovanojimo – Didžiojo žiemos prizo. Jį irgi tradiciškai steigia lenktynių organizatorė žemės ūkio ministerija.

Varžytuvės dėl šio prizo pagrįstai laikomos visų lenktynių centrine ašimi, o jo laimėtojas – varžybų karaliumi. Iki kitų metų, iki kitų „Sartai 2020“ lenktynių.

Karštais žiūrovų aplodismentais sutiktas jau trejų paskutiniųjų Sartų lenktynių laimėtojas uteniškis Egidijus Gudonis, kuris su tuo pačiu Gardens Fairytale ir šiemet pirmas kirto finišo liniją. Nors 2017 m. rekordinis pasiekimas, kai 1609 m distancija buvo įveikta per 2 min. 00,165 sek., ir šiemet liko nepagerintas, tačiau nugalėtojo užfiksuotas laikas 2 min. 01.609 sek. byloja apie sportininko ir jo vadeliojamo ristūno stabilumą.

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys nuoširdžiai pasveikino Didžiojo žiemos prizo laimėtoją E. Gudonį ir įteikė jam pagrindinį lenktynių prizą.

Antra šio bėgimo finišą su Monet Augustinu (2min. 03,106 sek.) kirto Monika Vinskutė , o trečias su Kouros Broline – Antanas Juškėnas (2 min. 06,941sek.)

Siurprizas jau pirmajame bėgime

Sartai 2019“ lenktynių pirmajame bėgime varžėsi suaugę D reitingo žirgai, o jų tramdytojai susigrūmė dėl Kūno kultūros ir sporto departamento prizo.

Jau pirmasis lenktynių programoje bėgimas susilaukė ypatingo ne tik žiūrovų, bet ir šios sporto šakos specialistų dėmesio. Mat jame antruoju taku bėgo latvės Ilonos Malachovos vadeliojama 11 metų prancūzų ristūnų veislės sarta kumelė Upsala D‘Isop.

Tai Prancūzijoje išauginta, 87 lenktynėse dalyvavusi kumelė, kurios šeimininkai iš įvairių varžybų prizinių fondų pelnė net 254 299,61 euro. Tai tituluočiausias šių lenktynių ristūnas.

Tačiau ne visada ir pripažinti favoritai griežia pirmaisiais smuikais. Taip nutiko ir šįsyk, kai latvė finišavo tik ketvirta. Daugeliui tai buvo pirmas didesnis netikėtumas, o jei būtų surengtas totalizatorius, daugeliui tektų graužtis nagus.

Šio 1609 metrų tarptautinio važiavimo finišą pirma per 2 min. 08,017 sek. kirto prancūzų veislės bėra kumelė Upolis, vadeliojama Vaidos Barčės.

Visi trys prizininkai finišavo mažiau nei vienos sekundės intervale. 2 min.08, 344 sek. laikas antrąją vietą garantavo Juozui Kvakšiui, vadeliojusiam Arėją, o Eimantas Klebauskas su Favoritu distanciją baigė per 2 min. 08,623 sek.

Du prizai – dar vienam uteniškiui

Atkakli kova virė ir dėl vieno šios šventės rengėjų – Zarasų savivaldybės prizo, kurio piniginė vertė – 3500 eurų. Dėl jo toje pačioje distancijoje varžėsi suaugę B reitingo žirgai.

Čia sėkmė lydėjo patyrusį uteniškį Žydrūną Vasilionką, kurio vadeliojamas Eruption Cass nuotolį įveikė per 2min. 03,219 sek.

Pasidžiaugęs iš Zarasų mero N. Gusevo rankų gautu prizu, Žydrūnas pranoko irgi patyrusį Stanislovą Kėrį, su Ingo Sanna distanciją įveikusį per 2 min. 05,982 sek., o trečiąją vietą laimėjo Ernestas Juškauskas. Jo vadeliojamas Singlas 1609 m nubėgo per 2 min. 08,018 sek.

Jauni, 2015 m gimę žirgai buvo išrikiuoti prie starto linijos trečiajame bėgime dėl AB Linas Agro Group 3000 eurų vertės prizo, kurio geidė aštuoni vadeliotojai. Didžiausia sėkmė ir čia lydėjo tik prieš keletą minučių Zarasų savivaldybės prizą iškovojusį Ž. Vasilionką, kuris dabar jau su Favorit Cass per 2 min. 05,725 sek. pirmas kirto finišo liniją.

Antras šiame bėgime per 2 min. 06,812 sek. finišavo Forum Cass, vadeliojamas labai patyrusio ukmergiškio Kazio Trotos, o trečiąją vietą iškovojo viešnia iš Latvijos Tatjana Martinsone su bėre Fors Fortis Cass, kuri distanciją nubėgo per 2 min. 08,102 sek.

Dama įrodė savo pranašumą

Tribūnos prapliupo ovacijomis, kai ketvirtojo bėgimo, kurio dalyviai varžėsi irgi dėl 3000 eurų vertės Rokiškio sūrio prizo, finišą pirmoji kirto Gedvilė Vinslauskaitė su Pivonija, 1609 metrų distanciją baigusi per 2 min. 07,665 sek. Tai buvo pirmoji dailiosios lyties atstovės pergalė šeštadienio lenktynėse. Gedvilė pranoko Gintarą Radzevičių su Delavaru (2min. 08,369 sek.) ir trečiąją vietą užėmusį E. Juškauską su Jasmine Tooma (2min. 08,572 sek.).

Žirgai, kuriems priklauso ateitis

Ateities bėgimu penktąjį važiavimą, kurio dalyviai varžėsi dėl „Dusetų krašto“ prizo, kurį daugelį metų steigia ištikima renginio rėmėja – UAB „Vasaknos“, buvo linkę vadinti ne tik šio sporto specialistai. Mat šiame važiavime dalyvavo jauniausi, 2016 metais gimę žirgai, kuriems prognozuojama puiki ateitis.

Su Magistru trasoje sugaišęs 2 min.12,516 sek. pirmąją vietą iškovojo E. Klebauskas, aplenkęs sūnų ir tėvą Trotas. Antras su Karina (2min.15,257 sek.) finišavo Kastytis, o trečias su Gucis Cass (2min.15,267 sek.) – tituluotasis tėvas Kazys.

Šeštajame važiavime, kurio dalyviai varžėsi dėl 3000 eurų vertės AB Auga group prizo, favoritais laikyti svečiai iš Estijos – sutuoktiniai Jevgenijus Ivanovas ir Jelena Fironova.

Būtent šis duetas 2011 metais Dusetose pirmą ir kol kas vienintelį kartą pasidalijo Didįjį žiemos prizą, finišavę kartu, o šįsyk jie abu 2400 metrų distancijoje tramdė Švedijoje gimusius ir augintus 10 metų bėrius.

Prognozės pasitvirtino su kaupu. Pirmas finišo liniją kirto Jevgenijus su Asko Q (3min.16,684sek.), pranokęs sutuoktinę Jeleną su Damzel Eson (3min.16,686 sek.) ir trečiąją vietą su Victory Boy T.G. iškovojusią latvę Sandrą Soikonę (3min.17,210 sek.).

Į Ukmergę – prizų lietus

Iš „Sartų 2019“ šventės glėbį prizų išsivežė ir nebūtinai pirmieji kirtę finišo liniją. Ilgamečio, nuoširdaus šių lenktynių entuziasto ir rėmėjo, Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko prizu, kurį įsteigė LSDP, pagerbtas jauniausias vadeliotojas, šiemet 16-ąjį gimtadienį švęsiantis ukmergiškis Vigailas Perednikas.

Algimanto Dumbravos prizu apdovanota jauniausia vadeliotoja, 23-jų ukmergiškė Ema Mosolkovaitė.

UAB „Stoker“ prizais apdovanotos geriausių rezultatų pasiekusios visų trijų Baltijos šalių važnyčiotojos moterys, o „Volfas Engelman“ specialusis prizas už ristūnų žirgų sporto puoselėjimą ir džentelmeniškumą sporte įteiktas dar vienam ukmergiškiui, 68-erių Edvardui Vinskui – vyriausiajam iš lenktynėse dalyvavusių sportininkų.

Sartai 2019“ info

Parengė Vilija Visockienė