Paminėkime Baltijos kelio 25-metį

2014 m. rugpjūtį švęsime Baltijos kelio 25-metį. Tada, 1989 m. rugpjūčio 23 d. 19.00 val., nepertraukiama rankomis susikibusių žmonių grandine 15–20 minučių sujungėme trijų Baltijos valstybių sostines. Tarp 2 mln. šios istorinės akcijos dalyvių buvo ir Zarasų rajono gyventojai, kurie 650 km Baltijos kelyje įrašė mūsų krašto vardą.

Baltijos kelias, minint jo 20-metį, buvo įtrauktas į UNESCO programos ,,Pasaulio atmintis“ tarptautinį registrą.

Mielieji! Kviečiame atsiliepti visus, kurie prieš 25-erius metus stovėjote susikibę už rankų bet kurioje Lietuvos, Latvijos ar Estijos vietoje (Baltijos kelias driekėsi per: LT: Vilnius–Širvintos–Ukmergė–Panevėžys–Pasvalys– LV: Bauska–Iecava–Ķekava–Rīga–Vangaži–Sigulda–Līgatne – Drabeši–Cēsis–Lode–Valmiera–Jēči–Lizdēni–Rencēni–Oleri–Zasi–Rūjiena–Koniņi– EE: Nuija–Karksi–Viljandi–Türi–Rapla–Tallin) ar Baltijos kelio istoriją žinote tik iš pasakojimų ir drauge paminėti šios akcijos jubiliejų. Prašome iki 2014 m. rugpjūčio 16 d. tel. (8 385) 52596, tel 8-61141630 ( pas Vytautą Čypą ) arba el. paštu: muziejus@zarasai.lt užsiregistruoti norinčius rugpjūčio 23-ąją nuvykti į Zarasų rajono gyventojų 1989-aisiais stovėtą Baltijos kelyje vietą ir dalyvauti renginyje ,,Baltijos kelio sąšauka“. Iš anksto užsiregistravusiems bus užsakytas autobusas, o kelionė – nemokama. Tikimės jūsų, meno kolektyvų ir ypač jaunimo aktyvaus dalyvavimo. Jeigu vyksite individualiai atkreipkite dėmesį į tai, kad zarasiškių ,,Baltijos kelio sąšaukos“ vieta automagistralėje Vilnius-Panevėžys (kilometrai skaičiuojami nuo Vilniaus iki Panevėžio) 112,4 km (nuovaža, paminklinis akmuo Z. Sierakauskui (1863 m. sukilėliams)). Mašinas statykite nuovažoje į Raguvą prie paminklinio akmens.

,,Baltijos kelio sąšaukos“ metu siūloma perduoti per susirinkusių į ją žmonių rankas Baltijos kelio knygą, kurioje dalyviai galėtų įrašyti palinkėjimus ateinančioms kartoms ir pasirašyti. Ši knyga ir palinkėjimai būtų saugomi vienoje iš Gedimino pilies salių, kur ir prasidėjo Baltijos kelias. Palinkėjimų perdavimo laikas (galima 30 min. paklaida) įvyks apie 15.55 val. Pageidaujantys gauti kortelę gali užeiti į Zarasų rajono savivaldybės kab. Nr. 207 (Sėlių a. 22, II aukštas) arba ją atsispausdinti iš tinklalapio www.zarasai.lt.

2014 m. rugpjūčio 22 d., 16.00 val. Zarasų krašto muziejuje organizuojamas susitikimas ,,Sužinok kur tavo tėvai stovėjo“. Tai – prisiminimų vakaras, į kurį prašome atsinešti tos dienos nuotraukas, vaizdo įrašus ir papasakoti apie juose užfiksuotus dalyvius bei faktus. Informacija apie susitikimą teikiama Zarasų krašto muziejuje.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia visus dalyvauti istorijos ir kultūros paveldo sklaidos projekte „Europeana 1989“. „Europeana 1989“ – projektas, jungiantis Lenkijos, Estijos, Čekijos, Vokietijos, Vengrijos, Latvijos ir Lietuvos žmonių istorijas, kuriam būtina pilietinė žmonių iniciatyva. Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai kviečiami atkurti Baltijos kelią internete ir tapti didelio Europos skaitmeninio archyvo kūrėjais.

Siekiant surinkti dar niekur nedokumentuotą, 1989-ųjų įvykių liudininkų asmeninių patirčių kupiną istoriją, Zarasų rajono gyventojai kviečiami įsitraukti į projektą „Europeana 1989“. Didžiausios Europoje skaitmeninės bibliotekos, muziejaus ir archyvo „Europeana“ organizatoriai siekia, kad visam pasauliui prieinamos bibliotekos archyvą papildytų autentiški žmonių prisiminimai, įamžinti nuotraukose, vaizdo ir garso įrašuose, užrašuose ar kasdieniuose to laikmečio daiktuose.

Visi Zarasų rajono žmonės yra kviečiami atsinešti savo išsaugotus daiktus, susijusius su 1989 m., įvykiais. Galima atnešti savo nuotraukas, garso ir vaizdo įrašus, lankstinukus, laiškus ir kitus daiktus, turinčius atmintinos vertės. Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus darbuotojai padarys šių daiktų skaitmenines kopijas, kurios bus pasiekiamos viso pasaulio dabarties ir ateities kartoms. Nuotraukos, laiškai, daiktai grąžinami savininkams.

 Zarasų rajono savivaldybės informacija