Užstatas už vienkartines gėrimų pakuotes šiemet pavirto parama gamtai

VšĮ „Užstato sistemos administratoriaus“ (USAD) iniciatyva Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkciją pasiekė lėšos, surinktos iš daugybės žmonių paaukotų vienkartinių pakuočių užstato.

„Nuo pat užstato sistemos starto Lietuvoje siekiame parodyti gyventojams, kad maži kasdieniai pasirinkimai gali atnešti didelę naudą. Šiemet per įvairius renginius jų dalyviai galėjo rinktis – grąžindami pakuotes užstatą skirti vaizdingų Lietuvos regioninių parkų atnaujinimui. Pasiekėme dvigubą pergalę – per populiarius renginius apsaugojome aplinką nuo paliktų šiukšlių, pakuočių atliekų, ir prisidėjome prie konkrečių pokyčių Sartų regioniniame parke“, – sako USAD vadovas Gintaras Varnas.

Į iniciatyvą įsitraukę gyventojai iš įvairių Lietuvos vietų įrodė, kad yra neabejingi aplinkosaugos problemoms, nori prisidėti prie gamtos išsaugojimo ir suvokia gerų kasdienių įpročių įtaką visos planetos ateičiai. Žmonės surinko ir paaukojo tūkstančius panaudotų vienkartinių pakuočių.
Dalis už paaukotą užstatą sukauptų lėšų buvo skirtos aplinkai prie Bradesių ąžuolo (Rokiškio raj.) sutvarkyti. Maždaug 500 metų amžiaus ąžuolas mena laikus, kai Lietuvoje vešėjo ąžuolų šventgirės. Prieš 60 metų šis galiūnas paskelbtas gamtos paminklu ir yra įtrauktas į Lietuvos gamtos paveldo objektų sąrašą. Ąžuolo kamieno apimtis siekia per 6 metrus, o aukštis – maždaug 29 metrai.

Už žmonių skirtas lėšas įspūdingas gamtos paminklas buvo aptverta nauja tvora, pastatytas suoliukas lankytojams, kurių netrūksta – Bradesių ąžuolas yra vienas iš populiaraus dviračių tako „Tarp Zalvio ir Zalvės“ maršruto objektų. Atnaujinus aplinką parko lankytojai galės patogiai atsipūsti ir pasigėrėti Lietuvos gamtos milžinu.

Kita paaukotų lėšų dalis pagerino gyvenimą pelėdoms – sertifikuotas liaudies meistras Zenonas Striška pagamino uoksinius inkilus, skirtus šiems saugomiems paukščiams. Inkilai buvo iškelti Antazavės šile.

„Natūrali gamta yra didžiausias Lietuvos turtas. Gamtos apsauga prasideda dar žmogaus namuose, kai jis sąmoningai ir atsakingai pasveria savo sprendimus – rūšiuoja, grąžina tuščias pakuotes perdirbimui ar žiemą kieme pastato lesyklėlę. Mūsų ir kitiems regioniniams parkams kiekvieno žmogaus parama yra labai svarbi ir reikalinga. Džiaugiamės, kad tuščios pakuotės gali virsti gerais darbais“, – teigia Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcijos direktorius Saulius Mažiulis, pažymėdamas, kad Bradesių ąžuolas yra vienintelis gamtos paminklas šioje vietovėje.

Nuo pat užstato sistemos starto USAD aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose ir šventėse, kurių metu lankytojus skatina atkreipti dėmesį į užstato sistemos naudą ir galimybę prisidėti prie visai Lietuvai svarbių iniciatyvų. Už paaukotas užstatines pakuotes surinktos lėšos jau buvo skirtos Pajūrio regioniniam parkui, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių medikų draugijai, Gyvūnų globos organizacijai „Lesė“, Tautmilės gyvūnų prieglaudėlei.

Šiemet galimybę prisidėti prie paramos Sartų regioniniam parkui USAD suteikė Laisvės pikniko dalyviams Tauragėje, Marijampolėje, Utenoje ir Alytuje, taip pat – Vilniaus maratono bėgikams ir žiūrovams, kurie per renginį išgėrė tūkstančius vandens ir gaiviųjų gėrimų buteliukų.

„Grąžinti verta“ palapinė renginiuose kvietė žmones pramogauti ir smagiai kartu daryti gerus darbus metant tuščias pakuotes į tam skirtą taromatą taip savo užstatą už pakuotes skirdami Sartų regioninio parko atnaujinimui.

Užstato sistema Lietuvoje veikia nuo 2016 m. Jos veikla šalyje rūpinasi Lietuvos gėrimų gamintojų, importuotojų bei pardavėjų įsteigta ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“. USAD kasmet surenka 9 iš 10 į rinką išleidžiamų gėrimų skardinių bei vienkartinių stiklinių ir plastikinių butelių. Planuojama, kad dėl sistemos dalyvių bei šalies gyventojų sąmoningumo, šiemet bus surinkta ir perdirbti perduota daugiau kaip 600 mln. vienkartinių pakuočių.

VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ info

Nuotr. Algio Pažūsio