„…IR SUDĖJO SALDŲ SŪRĮ SU VISA SMETONA“

vasausskaiŠie liaudies dainos žodžiai apie gerą gaspadinę, gerą vyro žmoną, nuo seno žinomi visiems vyresnio amžiaus žmonėms. Anksčiau šią dainą dažnai dainuodavo suėjimuose, pagal jos melodiją šokdavo. Dabar daina šiek tiek primiršta, tačiau geros šeimininkės arba gaspadinės, mokančios pagaminti skanius patiekalus iš nesudėtingų produktų ir dabar yra labai gerbiamos ir vertinamos.

Išradingomis gaspadinėmis nuo seno garsėjo Antalieptės kraštas, nes čia susiklosčiusios ilgametes sumanaus šeimininkavimo tradicijos. Dar prieškario Lietuvoje Antalieptėje veikė dvimetė namų ruošos mokykla, kurioje mergaitės būdavo mokomos namų ruošos darbų ir šeimininkavimo paslapčių. Baigusios šią mokyklą jos tikrai tapdavo geromis šeimininkėmis. Nemažai jų išeidavo šeimininkauti į klebonijas ir tapdavo klebonų gaspadinėmis.

Jau septynetas metų, kaip Antalieptėje rengiamos Gaspadinių šventės – konkursai, kurių metu demonstruojami, o vėliau degustuojami išradingiausieji, skaniausi ir sveikiausi patiekalai. Pirmąją Gaspadinių šventę 2008 metais inicijavo šauniosios Antalieptės seniūnijos ūkininkės ir puikios šeimininkės Regina Čieginė ir Irina Zalūbienė pritariant Antalieptės seniūnui A.Sauliui, išradingajai organizatorei Olgai Raugienei ir visiems Antalieptės aktyvistams. Pačios iniciatorės gamino valgius ir dalyvavo konkurse, paskatindamos ir kitas šeimininkes dalyvauti šventėje. Vėliau šis nuotaikingas renginys populiarėjo ir plėtėsi, o jame dalyvauti panoro šeimininkės iš kitų seniūnijų ir net miestų.

Šių metų Gaspadinių šventę, suruoštą Antalieptėje lapkričio 21 – ją, jau galima būtų pavadinti net tarptautine, nes joje dalyvavo ispanai ir armėnai, savanoriaujantys Gražutės regioniniame parke Salake ir Nacionalinio socialinės integracijos instituto skyriuje Antalieptėje. Iš Salako atvyko savanoriai iš Neįgaliųjų draugijos Zarasų skyriaus, šeimininkės ruošė įvairių tautų patiekalus. Turmantiškės demonstravo lenkiškos virtuvės skanumynus, Sadūnų bendruomenė – rumuniškus patiekalus, Užtiltės šeimininkės – karaimų valgius. Dusetų seniūnaitės – rusiškus skanėstus, Vosgėlių – čigoniškus, o kitos kitų tautų gardumynus.

– Šiųmetinės Gaspadinių šventės steigėjas – Zarasų rajono savivaldybė,- paskelbė šventę vedusi Antalieptės seniūnaitė Olga Raugienė ir pristatė į šventę atvykusius Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorių Ramūną Keršį ir jo pavaduotoją Aušrą Ramanauskienę, kurie darbuosis vertinimo komisijoje, bei kitus vertinimo komisijos narius: Domijaną Popovą, Reginą Veselkienę ir Nijolę Guobienę – Zarasų savivaldybės tarybos narę, Zarasų žemės ūkio mokyklos direktorę. Į šventę atvyko tarybos narys Rimvydas Podolskis su žmona Olga, seimo nario A Dumbravos padėjėja Regina Rakauskienė, savivaldybės darbuotoja Svetlana ir Arvydas Veikšros, kai kurie šventės rėmėjai.

Leokadija Malcienė

Nuotr. Vinco Kibirkščio

vasausskai seniūnaites