Maltiečių sriubos receptas – atjauta, rūpestis ir dosnumas

DSC07398-Viena seniausių pasaulyje labdaros organizacijų Maltos ordinas šiemet paminėjo 900 metų sukaktį, o Lietuvoje ši nepriklausoma katalikiška organizacija savo veiklą pradėjo 1990 m. Bene pagrindinis Maltos ordino tarnybos tikslas – humanitarinė pagalba tiems, kuriems ji labiausiai reikalinga – seneliams, vienišiems, neįgaliems žmonėms, nebeturintiems artimųjų, pakirstiems ligos ar nelaimės. Šiuo metu maltiečiai globoja apie 2000 garbaus amžiaus žmonių 29-iuose Lietuvos miestuose. Reikšmingiausi jiems skirti pagalbos projektai yra „Maistas ant ratų“ – karštos sriubos išvežiojimas į namus sunkiai sergantiems senukams, ir „Priežiūra namuose“ – savanoriškas šių žmonių lankymas namuose ir visokeriopa parama jiems.

Gruodžio 17 d. trečią kartą Dusetose surengta maltiečių sriubos akcija sutapo su Kalėdų eglės įžiebimo ceremonija. Žmonės rinkosi bebaigiamoje atnaujinti miestelio Nepriklausomybės aikštėje, kur palapinėje prie didelio puodo jų laukė jaunosios savanorės ir vaišino visus skania karšta sriuba. Kad ji būtų skalsesnė, parapijiečiai Elena Antonova, Zofija Lašienė, Bronė Latvėnienė, Joana Stašienė ir Dominykas Lingė dalino kalėdaičius ir kūčiukus, kuriuos maloniai paaukojo Dusetų klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas. Šventės pradžioje bendruomenės savanorė Vilma Jarmalavičienė supažindino su svarbiausiais renginio tikslais: „Siekiame atkreipti visuomenės dėmesį į pačius silpniausius mūsų bendruomenės narius – vienišus, pamirštus senjorus, kurie neturi jėgų pasirūpinti savimi, kuriems dažnai būna sudėtinga ne tik patiems pasigaminti maistą, bet netgi savarankiškai pavalgyti. Ši akcija susieja mus – stiprius su silpnais – ir padeda dalintis gerumu, kuris, kaip žinome, grįžta atgal dvigubai.“ Vilma su savo sūneliu Marku pradėjo ir muzikinę šventės dalį, atlikdami gerai žinomą dainą „Neliūdėk, motule“. Puikus debiutas!

Akcijos metu susirinkusius sveikino atvykę svečiai – Lietuvos jaunųjų maltiečių vadovas Vaidas Tumėnas, Zarasų rajono meras Arvydas Steponavičius, vicemeras Nikolajus Gusevas, Savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys, administracijos direktoriaus pavaduotoja Aušra Lamanauskienė, taip pat mūsų gerbiamas klebonas Stanislovas Krumpliauskas. Visi jie negailėjo gerų, jautrių žodžių, linkėdami šiltų švenčių, ramybės širdyje, Dievo palaimos. Dusetų seniūnas Saulius Keblys padėkojo Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalkos aktyvistams už organizacinį darbą, šaulių kuopos vado pavaduotojui Juozui Kazlui už paskolintus puodus ir virykles, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos ir Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos kolektyvams už muzikinę programą, Užtiltės kaimo gyventojams Jonui Stasiškiui bei Birutei Grigėnienei už padovanotą sidabrinę eglę, UAB „Tristata „ komandai už eglutės pastatymą, Vytui Repečkai ir jo vadovaujamai komunalinio ūkio įmonei už eglutės papuošimą. Gardžią sriubą, kuri šildė ir kūną, ir sielą, išvirė šauniosios šeimininkės Vytalė Statauskienė ir Vilma Jarmalvičienė, bei joms talkino Ričardas Čeberekas.

Žodžiais, net pačiais gražiausiais, alkano nepamaitinsi, tad visi stengėsi paaukoti, kas kiek išgali. Šio renginio metu surinkti pinigai – net 696 litai, bus panaudoti skurdžiausiai gyvenančių senolių šelpimui karštos sriubos lėkšte ar būtiniausiais maisto produktais. Tokių žmonių mūsų seniūnijoje priskaičiuojama apie penkiasdešimt. Kilnią akciją toliau tęs savanoriai, kurie lankysis namuose, teiks ne tik socialinę, bet ir psichologinę pagalbą – juk neretai žmogui trūksta ne duonos riekelės, bet paprasčiausio dėmesio, išklausymo ar paguodos, kas kainuoja tik truputį asmeninio laiko. Maltiečių savanoriais gali tapti bet kokio amžiaus žmonės, o ypač laukiamas jaunimas. Jiems ši tarnyba tampa tikromis altruizmo pamokomis, kurių metu įgyjama neįkainojama socialinė patirtis. Akcijos metu savanorėmis dirbusios Karolina Dapkutė, Gustė Jarmalavičiūtė, Greta Kavoliukaitė, Gabija Likauskaitė, Samanta Valiukaitė savo šypsenomis patvirtino – tokį nuoširdų džiaugsmą gali dovanoti tik prasminga ir nesavanaudiška veikla.

Renginio metu tarp dalyvių galėjome pamatyti ir dvi nuolatines pagalbininkes policininkes Jovitą Juršytę ir Jurgitą Andriuškevičienę, kurios dalino lankstinukus apie saugų eismą keliuose, bei kaip apsisaugoti nuo sukčių euro įvedimo metu. Miestelio bendruomenei už darnų komandinį darbą ir visiems svečiams bei dusetiškiams už po kruopelytę suneštą paramą skambiausias kalėdines dainas dovanojo Dusetų meno mokyklos jaunučių ir jaunių vokaliniai ansambliai. (vad. Dalia Deinienė) ir Margarita Simokaitytė. Jų atliekami kūriniai sukūrė nuotaikingą atmosferą, kurią apvainikavo įžiebta gražuolė Kalėdų eglė bei šventiniai fejerverkai. Ir lyg paskutinis šventės akcentas, lyg tylus pažadas, kad ateinančiais metais bus viskas šviesiau, iš apniukusio gruodžio dangaus leidosi baltutėlės snaigės…

Vilija Visockienė

DSC07269- DSC07322- DSC07362- DSC07398-