Tegul skamba Dusetų vardas pasaulyje!

Dariaus Guduko nuotraukaKiekvienas iš mūsų yra patyręs tą niekam neprilygstantį laisvės jausmą, apimantį skrydžio metu – jei ne tikrovėje, tai bent sapnuose. Augant šie sapnai retėja, kasdienybė vis labiau lenkia prie žemės ir mes jau tik ilgesingai palydime padangėse nardančius paukščius, net nesvajodami patys štai taip pakilti ir nusklęsti… Ilgesys tas aplanko visus be išimties, jis įaugęs į žmonijos kraują – žinome tą iš legendų ir mitų, skaitome pasaulio ir Lietuvos aviacijos istorijos metraštyje. Broliai Raitai 1903 m. pirmieji išsilaikė ore beveik minutę, tačiau dar 1855 m. Lietuvoje jau buvo žmogus, pabandęs nugalėti žemės traukos jėgą. Tai Aleksandras Griškevičius, aviacijos pradininkas Lietuvoje, sukonstravęs ir išbandęs skrydyje Žemaičio garlėkį. Užtenka prisiminti vėlesnių laikų legendinį Lituanicos skrydį ar šių laikų garsiausią mūsų lakūną Jurgį Kairį ir galime drąsiai tvirtinti – Lietuva ne tik artojų, bet ir sparnuotų žmonių šalis.

Vienas toks žmogus, nepamiršęs vaikystės sapnuose įgautų įgūdžių skristi ir įgyvendinęs šią svajonę realybėje, gyvena šalia mūsų Dusetose – tai Zarasų aeroklubo „Orlėkis“ narys Tadas Grinevičius. Gerai pažįstame jį kaip giesmininką, savo balso jėga padedantį žmogaus sielai pakilti aukštyn, tačiau ne vienas jį matėme ir patį sklandantį virš Dusetų apylinkių. Pasikliaudamas vien saulės energija, vėju, savo įgūdžiais bei patirtimi, Tadas jau vienuolika metų užsiima šiuo ekstremaliu ir romantišku parasparnių sportu. Iš padangių apžvelgęs beveik visą Lietuvą, pasiekęs ir Lenkiją bei Latviją, pilotas jau ne vienerius metus skina pergales vieną po kitos, gerina rekordus ir nuolat siekia naujų iššūkių.

T. Grinevičius priklauso Lietuvos bemotorių parasparnių sporto XC komandos rinktinei, nuolat atstovauja mūsų šalį pasaulio čempionatuose, yra daugelio tarptautinių ir respublikinių varžybų prizininkas, Lietuvos aeroklubo vardinio aukso medalio savininkas. 2010 m. jis tapo Lietuvos parasparnių sporto čempionu, 2013 m. aštuonis mėnesius trunkančiose neakivaizdinėse Lietuvos taurės varžybose laimėjo pirmąją vietą, taip pat gali didžiuotis keliais oficialiais parasparnių sporto rekordais. Ore per vienuolika metų praleista apie 1500 valandų! 2011m. iš Dusetų buvo nuskristas rekordinis 131 km. trikampio formos maršrutas, 2013 m. įveiktas vėlgi rekordinis 227,2 km. atstumas iš Dusetų iki Kaulakių miestelio (Raseinių raj.). Ilgiausia Tado kelionė dangumi 256 km. Tai skrydis iš Birštono į Latvijos centrinėje dalyje esantį Agluonos miestelį. Tądien vienu pakilimu ore praleistos net septynios valandos. Šiemet iš Italijos Alpėse vykusių varžybų parvežtas dar vienas svarus laimėjimas – pirmą kartą Lietuvos bemotorių parasparnių sporto istorijoje, Lietuvos pilotų komanda iš 28 dalyvavusių komandų iškovojo pirmąją vietą komandinėje įskaitoje.

Daugybė šių pasiekimų liudija, kad Tadas ne iš tų žmonių, kurie užmiega ant laurų, bet kryptingai ir užtikrintai juda tik pirmyn, tobulindamas savo įgūdžius. O štai neseniai likimas sportininkui metė naują neeilinį iššūkį – pagal turimus FAI reitingo taškus jis su kolega Robertu Pesliaku pakviesti į 14-ąjį Pasaulio parasparnių čempionatą Kolumbijoje, kuris vyks 2015 m. sausio 10-25 dienomis. Toks įvertinimas ypač reikšmingas ir garbingas, pasitaikantis galbūt tik kartą gyvenime. Tačiau ar įvyks ši kelionė, ar garsins sportininkas Lietuvą ir Dusetas pasaulyje, priklausys didele dalimi ir nuo mūsų dėl labai žemiškos priežasties – sportinei įrangai įsigyti, kelionei, pragyvenimui čempionato metu reikalingos nemažos lėšos. Įsigaliojus naujiems saugumo standartams, bei norint dalyvauti ir pasiekti gerų rezultatų, reikalinga aukščiausios kategorijos varžybų reikalavimus atitinkanti sportinė įranga (pakabinimo sistema, parasparnis, papildomas atsarginis parašiutas ir kt.) – iš viso apie 22 000 Lt, iš kurių 5000 Lt įsipareigojo suteikti Lietuvos parasparnių sporto federacija.

Tad T. Grinevičius kreipiasi į visus galinčius padėti : „Kadangi asmeninių lėšų vykti į šį čempionatą nepakanka, bet kokia finansinė parama yra labai reikalinga. Tai man suteiktų galimybę atstovauti Lietuvą pasaulio parasparnių sporto varžybose 2015 metų sausio mėnesį, bei aukštais sportiniais pasiekimais garsinti Zarasų rajono ir savo šalies vardą pasaulyje. Tikiuosi jūsų supratingumo ir palaikymo“.

Tikime, bet kokia, net ir mažiausia paaukota suma gali prisidėti prie šio tikslo išsipildymo, tad nelikime abejingi.

Auką galima pervesti į asmeninę Tado Grinevičiaus sąskaitą –

Bankas AB „Swedbank“, asm. banko sąskaitos Nr.  LT15 7300 0100 0483 9601

 Arba į Zarasų  aeroklubo „ORLĖKIS“ sąskaitą –

bankas: AB „Swedbank“  sąsk.Nr.  LT12 7300 0100 8798 4272,  Reg. kod. 3000 76086

 

Vilija Visockienė