Paštas – daugiau nei darbovietė

Aida STANKEVIČIENĖ tikrai vos spėja suktis – klientų tąsyk buvo gausu… Nė trumpiausios akimirkos, nė minutėlės laisvos – vienas susimokėti už elektros energiją atėjęs, kitas – jau nuolatinis klientas – kažką dar nusipirkti norįs, trečiam gal dar laikraščio reikia, o anas, tarpduryje nedrąsiai mindžiukuojąs, jau, matyt, kelintą dieną iš eilės ateina, vis klausinėja, ar negautas jam labai svarbus laiškas, kurio niekaip sulaukti nepavyksta… Kiekvienas klientas pastebėtas, kiekvienas išklausytas – visus juk puikiai pažįsta.

          Čia, Dusetose, gyveno, dirbo ir Aidos tėvai (mama – parduotuvėje, o tėvas, kaip ir nemažai to meto dusetiškių – melioracijoje). Čia gimė ir Aida, augo, mokėsi. Baigusi Dusetų Kazimiero Būgos vidurinę mokyklą, mergina išvyko į Vilniaus prekybos mokyklą „krimsti“ knygų prekių mokslų. Kadangi mokykloje labai patiko lietuvių ir rusų kalbos literatūra, manė, kad darbas knygyne bus pats nuostabiausias. „Nors praktiką Dusetų knygyne dar atlikau, bet paskui jis greitai buvo uždarytas. Todėl knygyne dirbti jau nebeteko“, – sako Aida, tačiau patikina, kad pomėgis – skaityti – tikrai išlikęs: ji ir dabar dažnai neria į knygų puslapius. Grožinė ir istorinė literatūra jai labiausiai prie širdies. Moterį labiausiai žavinti vienintelė lietuvių rašytojų rašytoja – Kristina Sabaliauskaitė. Ji dievina Džoną Vinslą Irvingą – garsųjį JAV rašytoją ir Oskaro laimėtoją – perskaityta visa jo kūryba.

          Auginant vaiką, Aidai porą metų teko dirbti auklėtoja lopšelyje – darželyje „Sartukas“, paskui – apie 10 metų dirbo parduotuvėje. Į Paštą A.Stankevičienė atėjo prieš 11 metų 2009 metais, tiesa, iš pradžių teko visko pasimokyti, o tik paskui – vadovauti.

          „Paštas – labai reikalingas kaimo žmonėms (ir tikrai ne todėl, kad aš jame dirbu). Kai uždarinėjo aplinkinius paštus (Antalieptės, Antazavės), žmonės buvo sunerimę, tiesiog su panika klausinėjo, kaip reikės susimokėti mokesčius, kaip reikės išsiųsti laišką, kur reikės nusipirkti reikiamų prekių ar pašto ženklų. Juk dėl mažiausių – menkiausių smulkmenų neišgalės vykti į Zarasus ar Uteną. Jaunesni žmonės į tokius pokyčius tikrai reagavo paprasčiau, o senyvo amžiaus žmonėms – buvo sunku. Iš tiesų nedideliuose miesteliuose Paštas žmonėms atlieka tikrai daug svarbių funkcijų: pašto prekių, banko paslaugų ir mažmeninės prekybos. Ir mes tikrai turime savo pirkėjų ratą – savo klientų“ – pasakoja Aida, o apsižvalgius pašte visiškai nesunkiai įsitikini, kad čia galima nusipirkti beveik viską, kas tik kaimo žmogui svarbiausia ir ko tik jis galėtų pageidauti: valstybinės vėliavos, puodo, keptuvės, patalynės komplekto, naujos pašto dėžutės, skalbimo priemonių ar net tualetinio popieriaus.

          „Paštas – man daugiau nei darbovietė. Tai ir vieta, kur man gera. Čia jaučiuosi esanti reikalinga: kadangi tikrai myliu žmones, esu nuolat jų apsupta“, – Aidai net nereikia patikinti, nes nuolat matome įvairiausiais reikalais atskubėjusius klientus, kurie pasitiki, jog mokesčių knygelė bus sutvarkyta (užpildyta), o mokėjimo suma pasieks reikiamą įstaigą. „Vyresnio amžiaus žmonės ne visada nori mokėti mokesčius parduotuvėse, nes, anot jų, nedrąsu paduoti neužpildytą mokėjimo knygelę“, – sako besišypsanti Pašto viršininkė.

          „Didžiausią laimę teikia sveiki vaikai ir darbas. Kai keletą metų nedirbau – supratau, kaip tai nelengva, ir ne vien dėl to, kad negauni pajamų. Dirbant kyla žmogaus savivertė – tu jautiesi daug geriau“, – šypsosi moteris ir pasakoja, kad laisvalaikiu ji dar mėgstanti megzti. Ir nors, anot jos, tai tik kuklūs mezginiai, tačiau išgirdus, kad nusimezga ne tik kojines, megztinius, bet ir paltus – supranti, kad kuklumas – viena iš dominuojančių jos charakterio savybių. Namuose pati išdekoravusi kambario sienas (pravertė sustiprintos dailės mokymo žinios).

          „Gyvenimas – toli gražu ne vien malonumai. Kiekviena diena – tai savotiška pamoka. Kartais turi save stabdyti, kad galėtum suvokti tikrą situaciją, todėl labai svarbu išmokti džiaugtis tuo, ką turi. Supranti, kad metams bėgant, vis labiau imi vertinti ramybę, pasitikėjimą žmonėmis ir suvokimą, kad mes mokomės kasdien“, – ramiai kalba Dusetų pašto viršininkė Aida Stankevičienė, šiais metais, švenčiant šešioliktąją tradicinę Dusetų kraštiečių šventę, pelniusi apdovanojimą už svarų indėlį Dusetų kraštui.

                 „Sėkmės dėlionė gana paprasta – mintis, žodis, veiksmas“, – sakė Lietuvoje žinomas verslo konsultantas, vadybos praktikas ir mokymų treneris Gintaras Ignatavičius.